VILÁGGAZDASÁG Network

Mozilla Firefox alatt kezdőlapnak

×

Mozilla Firefox böngésző alatt, úgy tudja a VG.hu-t kezdőlapnak állítani, hogy az egér bal gombját nyomva tartva a címsor mellett levő VG ikont ráhúzza a kis házikó ikonnal jelölt kezdőlap gombra.

Belépés

×



Elfelejtett jelszó »

GAZDASÁG / MAKROGAZDASÁG

Már látszik az alagút vége - Válallalati felvásárlások és fúziók

2010. 7. 2. 05:00|Utolsó módosítás: 2010. 7. 2. 07:30|Gazdaság » Makrogazdaság
Állami pénzek akadályozták meg a még nagyobb visszaesést a vállalati felvásárlások és fúziók piacán

Mik ezek?

×

A sorban látható gombokkal a webes közösségi hálózatokon - iWiW, Facebook - fejezheted ki egy kattintással tetszésedet vagy
oszthatod meg a cikkel kapcsolatos véleményedet ismerőseiddel.

"Tetszik" / "Like" gomb. Ezzel a gombbal a Facebookon fejezheted ki tetszésedet a cikkel kapcsolatban - üzenőfaladon
egyszerűen csak annyi jelenik meg, hogy kedveled ezt a cikket. Ha most éppen be vagy jelentkezve a Facebookra, akkor azt is
látod, hogy ismerőseid közül valakinek tetszett-e már ez az írás. Ha nem vagy bejelentkezve, a gomb megnyomása után ezt
egyszerűen megteheted. (Ez a gomb tényleg csak egy szimpla tetszésnyilvánítás - ha a cikkel kapcsolatban egyből véleményt is
megosztanál, akkor használd a cikk alatti szürke hátterű sorban található "Facebook" feliratot.)

"Megosztás az iWiW-en" gomb. Ezzel a gombbal a legnépszerűbb magyar közösségi oldalon, az iWiW-en tudsz tartalmat
megosztani. A felugró ablakban beírhatod véleményedet is, és ha épp nem vagy bejelentkezve, egyben azt is megteheted.

Az év első felében mintegy 300 milliárd dollár értékű vállalati felvásárlást és fúziót hajtottak végre világszerte, s ha az ütem fennmarad, akkor az idén már nem zuhan tovább ezeknek a tranzakcióknak az értéke. Azt követően egyébként, hogy tavaly 53, 2008-ban pedig 21 százalékkal maradt el az előző évhez képest.
Az OECD most közzétett gyorsjelentése arra is rámutat, habár a mostani válság során a 2007-hez képest regisztrált viszszaesés ezen a területen nagyon is jelentős (64 százalékos), mégsem éri el az úgynevezett dotkombuborék kipukkanása nyomán 2001 és 2003 között rögzített 72 százalékos zuhanást.
A cikk a hirdetés után folytatódik
A legfrissebb – szélesebb merítésű – külföldi működőtőke-áramlási adatok is a fenti trendet látszanak igazolni. Az OECD-nek az elemzés készítéséig az idei első féléves adatot jelentő 22 ország több mint kétszeresére növelte a bevont FDI-értéket az előző év azonos időszakához képest, illetve 40 százalékkal bővítette FDI-exportját.
Mindenesetre az ENSZ szervezete, az UNCTAD is hasonló trendet lát: közelmúltbeli jelentésében (VG, április 26.) az általa összeállított FDI index kapcsán megállapítja, kiegyenlített maradt 2009 végére az áramlás, ami egyben persze azt is jelenti, hogy a fellendülés elmaradt, de miként a jelentés rámutat: a tapasztalatok alapján féléves késéssel követi a GDP-növekedés beindulását az FDI-áramlás emelkedése.
A vállalati felvásárlások és fúziók kapcsán az UNCTAD első negyedéves adatokkal operálva arra mutat rá, hogy a transznacionális vállalatok visszatérnek az ambiciózusabb, határokon átívelő befektetési programokhoz, nem véletlen, hogy az idei első negyedévben gyakorlatilag megduplázódott a nagyon alacsony bázist képviselő előző negyedhez képest e tranzakciók értéke (a 2005-ös bázishoz viszonyítva nem változott a helyzet). Ám egy sor megaüzlet is köttetett, elsősorban a távközlésben, a gyógyszer- és az élelmiszeriparban.
Kifejezetten érdekes, hogy a vállalati felvásárlások és fúziók piacát az államok „mentették meg” – mutatnak rá az OECD szakértői. Ugyanis jórészt az állami pénzen végrehajtott tranzakcióknak köszönhető, hogy a mostani válságnak jobban ellenállt a befektetési piac, mint a már említett dotkombuborék kipukkanásának – vélik. Tavaly az öszszes ilyen tranzakció 20 százalékát állami részvétellel valósították meg, összességében 120 millió dollár értékben. A válságot megelőző nyolc évben az állami pénzek részvétele a vállalati felvásárlásokban és fúziókban csupán 3 százalékos volt. Az egyes kormányok egyébként két csatornán pumpálták a pénzt e tranzakciófajtába: részint az élénkítő csomagokkal, részint pedig az állami alapok nemzetközi befektetéseinek növelésével. Mindenesetre az állam aktív szerepvállalása nélkül a válság idejére a 2007-hez képest prognosztizált összesen 64 százalékos visszaesés helyett 76 százalékkal is csökkent volna a nemzetközi vállalati felvásárlások és fúziók értéke – vélik az OECD szakértői.
Ugyanakkor az idén már nem várható ennek a folytatódása – teszik hozzá. A jelenlegi trendekből kiindulva az elemzés húszmilliárd dollárra prognosztizálja az idén az ilyen tranzakciók értékét. Ez egyben azt is jelenti, hogy a magánszféra által végrehajtott vállalati felvásárlások és fúziók értéke ez évben 20 százalékkal emelkedik. Növekedés pedig első ízben lesz a válság 2008-as kirobbanása óta.
Ami Magyarországot illeti, a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (HVCA) adatai szerint tavaly 12 ügyletbe fektettek be kockázati- és magántőke-társaságok, összesen 214 millió euró értékben. Ez jócskán elmarad a 2006-os csúcstól, sőt, a 2008-as év mutatóinak a felét sem érik el (25 ügylet, illetve 477 millió euró volt abban az évben). A kevés magántőke-befektetésnek a gazdasági válság miatti visszaesés mellett Magyarországon az is az oka, hogy kevés a megfelelő méretű vállalat – vélik az elemzők.

Munkahelyteremtés
Habár Magyarország gyengébb teljesítményt nyújtott tavaly a külföldi működőtőke-befektetések terén, az Ernst & Young (E&Y) európai befektetési környezetet s versenyképességet vizsgáló adatai szerint ezzel együtt is a térség legjobban teljesítő államai között található (2010. június 3.). A nemzetközi vállalatvezetőkkel készített interjúk alapján összeállított jelentésből kiderül: térségünk, benne Magyarország is gyengébben muzsikált mind a teremtett munkahelyek, mind a megvalósított projektek száma alapján, mint egy évvel korábban. A projektek száma régiós szinten 40, Magyarországon 36 százalékkal csökkent, ez a tanulmány összeállítói szerint elsősorban az egész közép- és kelet-európai térségbe vetett bizalom megingását tükrözi, de e bizalom persze hazánk iránt is megcsappant a költségvetési, gazdasági és politikai problémák miatt. Magyarországra az összes befektetési projekt 2 százaléka érkezett tavaly. Annak ellenére, hogy a múlt évben csak 64 befektetési projekt valósult meg nálunk (szemben a tavalyelőtti százzal), még így is valamivel több mint hétezer új munkahelyet teremtettek a befektetők – igaz, ez is negyvenszázalékos visszaesést jelent.
Szerző: N. Vadász Zsuzsa

Tetszett a cikk? Ossza meg!
 iWiW 

A cikk küldése e-mailben

×
Cikk címe:
Már látszik az alagút vége - Válallalati felvásárlások és fúziók
Biztonsági kód
A fenti képen látható ellenőrzőkód:

Mehet

A *-al jelzett mezők kitöltése kötelező!

HOZZÁSZÓLÁSOK

Tisztelt Látogatónk!

 

Ha hozzá kíván szólni cikkeinkhez és még nem regisztrálta magát, ide kattintva megteheti.

Adatai megadása után a belépéshez szükséges jelszavát emailben küldjük el Önnek.

 

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

A hozzászólás mező nem fogad be HTML kódot, a sortöréseket automatikusan törli.
A képen látható ellenőrzőkód:
captcha
MEHET

Hozzászólásával együtt IP címe is rögzítésre kerül.

Részletes moderálási szabályzatunkat itt olvashatja.

USD/HUF 219 +0.03% USD/HUF
EUR/HUF 290.24 +0.112% EUR/HUF
CHF/HUF 240.04 +0.05% CHF/HUF
EUR/USD 1.3255 +0.046% EUR/USD

BUX (zárva)

2012. február 7. 17:06
19 655,69
-1.25%
A BÉT információi alapján az adatokat a Magyar Vendor szolgáltatja.
15 perccel késleltetett adatok!
  • Képgalériák
  • Videogalériák
  • Malév, fotók: Darnay Katalin

  • 2012, sorsfordító év? - VG konferencia, fotók: Darnay Katalin

  • Ismét Magyarországon a Ryanair - Fotók: Kallus György

  • Autóújdonságok Detroitban

  • Parlamenti ülésnap, december 19. - Fotók: Darnay Katalin

  • Szakszervezeti tüntetés, december 3. - Fotók: Darnay Katalin

Előző
Következő
  • Magyar a világ két legjobb bárja

    Magyar a világ két legjobb bárja

  • Bóvliba vágtak minket - vox pop

    Bóvliba vágtak minket - vox pop

  • Mi bosszant minket a kgfb kampányban?

    Mi bosszant minket a kgfb kampányban?

  • MABISZ konferencia

    MABISZ konferencia

  • Mit gondolunk a végtörlesztésről?

    Mit gondolunk a végtörlesztésről?

  • Szemüveg nélküli 3D képernyő táblákhoz

    Szemüveg nélküli 3D képernyő táblákhoz

Előző
Következő
Titkok és hazugságok a munkahelyen Dara Péter
ügyvezető igazgató
DEVISE Hungary
Mindig meglepődöm, amikor olyan munkáltatókkal és HR-esekkel találkozom, akik úgy beszélnek a munkavállalókról, mint valami bűnözőkről. Gyakran úgy is kezelik őket. Ennek megfelelően csak a legrosszabbat feltételezik róluk. A munkavállalók között ezzel szemben számos esetben azzal a véleménnyel szembesülök, mely szerint a munkáltató csak azért van, hogy őket kizsákmányolja, s a profitra törekedve az utolsó szuszt is kihajtsa belőlük. További írások itt találhatóak »
A másik 15 milliárd euró Essősy Zsombor
Vezérigazgató
MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt.
Az IMF-hitel átmeneti egyensúlyt teremtve az egységnyi, záros határidejű „laufot” biztosítja ahhoz, hogy jó irányba induljon el a gazdaság fejlesztése. Az így nyert idő mellé a pénzt a strukturális átalakításhoz, a gazdaság motorjainak begyújtásához kizárólag a most még elérhető, uniós források biztosítják. Ez a bizonyos „másik” 15 Mrd Euro jelenti azt a kivételes lehetőséget hazánk számára, amelyet most valóban vétek lenne nem kihasználni! További írások itt találhatóak »
Búcsúüzenet Oszkó Péter
ügyvezető igazgató
Portfolion
Úgy hiszem, semmi meglepő nincs abban, hogy a kormány nyilvánvaló gazdaságpolitikai kudarcai, az év végére újra beszakadó forintárfolyam, az állampapírok iránti kereslet elapadása miatt egyre kétségesebb finanszírozhatóság, a tönkretett növekedési pálya és a megrongált foglalkoztatási viszonyok tudatában évzáró aktusként újra előráncigálta Budai Gyulát. További írások itt találhatóak »
Jogszerű a hamburgeradó Bánki Orsolya
ügyvéd
ENWC
2011. szeptember 1-jétől ún. „népegészségügyi termékadó” terhel egyes üdítőitalokat, energiaitalokat, „előrecsomagolt cukrozott készítményeket”, sós snackeket és ételízesítőket. Az új adónem érezhetően drágítja majd a felsorolt élelmiszereket, emellett pedig számos jogi kérdést is felvet. További írások itt találhatóak »
Barcelonából jöttem… Mózes István
ügyvezető partner
ClientFirst Consulting Kft.
Idén szerencsém volt három kollégámmal együtt ellátogatni Barcelonába, a 12. MSPA (Mystery Shopping Providers Assosiation) Konferenciára. 42 ország közel 200 képviselője tette tiszteletét a találkozón, ahol a legfőbb téma természetesen a vevőkiszolgálás fejlesztése volt. További írások itt találhatóak »