VILÁGGAZDASÁG Network

Mozilla Firefox alatt kezdőlapnak

×

Mozilla Firefox böngésző alatt, úgy tudja a VG.hu-t kezdőlapnak állítani, hogy az egér bal gombját nyomva tartva a címsor mellett levő VG ikont ráhúzza a kis házikó ikonnal jelölt kezdőlap gombra.

Belépés

×



Elfelejtett jelszó »

PÉNZÜGY / ÁRUPIACOK

Nem csak az aukciós rekordot tartja Alberto Giacometti

Világrengető hamisítás

2011. 3. 7. 05:00|Utolsó módosítás: 2011. 3. 7. 13:31|Pénzügy » Árupiacok
Ítéletet hirdettek a műkereskedelem történetének legnagyobb hamisítási botrányaként emlegetett Giacometti-ügyben.

Mik ezek?

×

A sorban látható gombokkal a webes közösségi hálózatokon - iWiW, Facebook - fejezheted ki egy kattintással tetszésedet vagy
oszthatod meg a cikkel kapcsolatos véleményedet ismerőseiddel.

"Tetszik" / "Like" gomb. Ezzel a gombbal a Facebookon fejezheted ki tetszésedet a cikkel kapcsolatban - üzenőfaladon
egyszerűen csak annyi jelenik meg, hogy kedveled ezt a cikket. Ha most éppen be vagy jelentkezve a Facebookra, akkor azt is
látod, hogy ismerőseid közül valakinek tetszett-e már ez az írás. Ha nem vagy bejelentkezve, a gomb megnyomása után ezt
egyszerűen megteheted. (Ez a gomb tényleg csak egy szimpla tetszésnyilvánítás - ha a cikkel kapcsolatban egyből véleményt is
megosztanál, akkor használd a cikk alatti szürke hátterű sorban található "Facebook" feliratot.)

"Megosztás az iWiW-en" gomb. Ezzel a gombbal a legnépszerűbb magyar közösségi oldalon, az iWiW-en tudsz tartalmat
megosztani. A felugró ablakban beírhatod véleményedet is, és ha épp nem vagy bejelentkezve, egyben azt is megteheted.

Emlékezetes, hogy a német rendőrség 2009-ben egy Mainz melletti raktárban foglalta le a világhírű huszadik századi szobrász több mint ezer állítólagos alkotását.

A 831 bronz- és 131 gipszöntvény dollárszázmilliókat érne – ha eredeti lenne. Véronique Wiesinger, a párizsi székhelyű Alberto és Anne Giacometti Alapítvány igazgatója szerint azonban az alkotások egytől egyig kínai utánzatok, amelyeket Tajvanon keresztül juttattak német kikötőkbe és onnan a műkereskedelembe. A nyomozás során további mintegy másfél száz, korábban már eladott hamis szobrot gyűjtöttek be kereskedőktől és gyűjtőktől.

A cikk a hirdetés után folytatódik
Az öt csalással vádolt személy közül három – két wiesbadeni műkereskedő és egy mainzi kollégájuk felesége – ügyében hirdetett most ítéletet az első fokon eljáró stuttgarti bíróság. Ők elismerték az ellenük felhozott vádakat (hamisítás és csalás), így egyenként két év felfüggesztett szabadságvesztést kaptak, továbbá kettőjükre pénzbüntetést is kiszabott a törvényszék. Két további vádlott – a mainzi galériás és egy magát Lothar Wilfried Senka grófnak nevező személy – egyes vádpontokat tagad, ezért az ő ügyükben egyelőre nem született ítélet. Senka állítása szerint a szoboranyag a svájci szobrász testvérétől, Diegótól került hozzájuk.

Az ügy horderejét az adja, hogy Alberto Giacometti az egyik legmagasabbra taksált szobrász ma a nemzetközi műkereskedelemben. Tavaly februárban egy életnagyságú szobra, a Sétáló férfi 65 millió fontért (több mint 20 milliárd forintért) kelt el a Sotheby’s londoni árverésén, és így nemcsak a 2010-es év, hanem a történelem eddigi legdrágábban eladott szobrászati alkotásává vált. Művei többsége persze ennél jóval alacsonyabb árakat ér el – egy a csalók által megkárosított német műgyűjtő házaspár például 4 millió eurót fizetett ki félszáz darab Giacometti-műért. Múzeumok is vásároltak az anyagból, annak ellenére, hogy a hamisítványok gyakran nagyon alacsony minőségűek. Véronique Wiesinger szerint az utánzatok készítői sokszor fotók alapján dolgozhattak, mivel a szobroknak csak egyik nézetét dolgozták ki az eredetihez hasonló módon, a többi oldalon a fantáziájukra hagyatkoztak.
A bronzöntvények eredetiségével kapcsolatos problémák természetesen nem merülnek fel a fából vagy kőből faragott, esetleg egyéb anyagokból, technikákkal a művész által saját kezűleg készített plasztikai alkotásoknál.

A modern szobrászat igazi „húzónevei” azonban, legyen szó akár Giacomettiről, akár Rodinről, leginkább bronzöntvényekkel dolgoztak, amelyeket segédek készítettek el számukra. Éppen ezért a művészek, az örökösök és a „komoly” kereskedők szigorú szabályokkal igyekeznek fenntartani a gyűjtők bizalmát. Általában nyolc példányban korlátozzák a mintát készítő művész által engedélyezett öntvények számát, és mind az öntés alapjául szolgáló modellek, mind az öntvények adatait akkurátusan nyilvántartják. Giacometti esetében a párizsi Giacometti Alapítvány őrzi a nyilvántartásokat és figyeli az esetlegesen felbukkanó hamisítványokat – mutatott rá az ARTnewsnak Francis Briest, az Artcuriel aukciósház társelnöke. Szerinte komoly gyűjtőknek nem lehet az alapítvány igazolása nélkül eladni Giacometti-szobrokat. Ezt nyilván a hamisítványgyártók is tudták, hiszen a szobrokkal együtt óriási számú hamis eredetigazolást is lefoglalt a rendőrség.

Magyar csúcs

A hazai műkincspiacon sokkal kisebb figyelmet kapnak a szobrok, mint a nyugati országokban. Az aukciós csúcsot mindössze 7,5 millió forinttal tartja Kisfaludi Stróbl Zsigmond egy alkotása, ez elenyésző öszszeg a 230 millió forintos magyar festményrekordhoz viszonyítva. Eközben a nemzetközi piacon csúcstartó Giacometti-szobor ára nem sokkal marad el a festménypiaci rekordoktól, legyen szó akár az árverések, akár a privát eladások mezőnyéről. A magyar gyűjtőket egyebek mellett az is elbizonytalanítja, hogy idehaza sokkal kevésbé átlátható a bronzöntvények készítése és nyilvántartása, mint például Franciaországban. Ez a bizalmatlanság az egyedi darabok árszintjét is lehúzza (a csúcstartó Kisfaludi Stróbl-alkotás például márványból készült).

Szerző: Takács Gábor

Tetszett a cikk? Ossza meg!
 iWiW 

A cikk küldése e-mailben

×
Cikk címe:
Világrengető hamisítás
Biztonsági kód
A fenti képen látható ellenőrzőkód:

Mehet

A *-al jelzett mezők kitöltése kötelező!

HOZZÁSZÓLÁSOK

Tisztelt Látogatónk!

 

Ha hozzá kíván szólni cikkeinkhez és még nem regisztrálta magát, ide kattintva megteheti.

Adatai megadása után a belépéshez szükséges jelszavát emailben küldjük el Önnek.

 

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

A hozzászólás mező nem fogad be HTML kódot, a sortöréseket automatikusan törli.
A képen látható ellenőrzőkód:
captcha
MEHET

Hozzászólásával együtt IP címe is rögzítésre kerül.

Részletes moderálási szabályzatunkat itt olvashatja.

BUX (zárva)

2012. május 23. 17:06
16 230,31
-3.19%
A BÉT információi alapján az adatokat a Magyar Vendor szolgáltatja.
15 perccel késleltetett adatok!
  • Képgalériák
  • Videogalériák
  • Parlamenti ülésnap - Fotó: Darnay Katalin

  • HBLF pénzügyi csúcstalálkozó - Fotó: Kallus György

  • A világon egyedülálló véna alapú beléptetési rendszer bemutatása - Fotó: Darnay Katalin

  • Országgyűlési nap, Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter esküt tesz - Fotó: Darnay

  • Áder János beiktatása - Fotók: Kallus György

Előző
Következő
  • Magyar a világ két legjobb bárja

    Magyar a világ két legjobb bárja

  • Bóvliba vágtak minket - vox pop

    Bóvliba vágtak minket - vox pop

  • Mi bosszant minket a kgfb kampányban?

    Mi bosszant minket a kgfb kampányban?

  • MABISZ konferencia

    MABISZ konferencia

  • Mit gondolunk a végtörlesztésről?

    Mit gondolunk a végtörlesztésről?

  • Szemüveg nélküli 3D képernyő táblákhoz

    Szemüveg nélküli 3D képernyő táblákhoz

Előző
Következő

Állásajánlatok

Coaching? Nekem? Minek? Dara Péter
ügyvezető igazgató
DEVISE Hungary
Év elején egy országos kutatásomban 835 vezérigazgató, ügyvezető igazgató, cégtulajdonos, gazdasági vezető és HR vezető közül közel négyszáz úgy nyilatkozott, hogy a menedzsment fejlesztésére is szükség van cégüknél az idei évben a hatékonyságnövelés érdekében. A felmérés kitöltői között kisorsolt öt alkalmas vezetői coachingot azonban mindössze 197-en szerették volna megnyerni. További írások itt találhatóak »
Nemzeti fejlesztési vágta Essősy Zsombor
vezérigazgató
MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt.
Homályos még, hogy a fejlesztés majdani irányait meghatározó tervek kinek az irányításával – NGM, NFM, KIM, NFÜ – készülnek el. Meggyőződésem, hogy (a korábbi versenylovas hasonlatnál maradva) jóval gyorsabban haladnánk előre, ha a négyből három zsoké sürgősen leszállna a nyeregből. További írások itt találhatóak »
Búcsúüzenet Oszkó Péter
ügyvezető igazgató
Portfolion
Úgy hiszem, semmi meglepő nincs abban, hogy a kormány nyilvánvaló gazdaságpolitikai kudarcai, az év végére újra beszakadó forintárfolyam, az állampapírok iránti kereslet elapadása miatt egyre kétségesebb finanszírozhatóság, a tönkretett növekedési pálya és a megrongált foglalkoztatási viszonyok tudatában évzáró aktusként újra előráncigálta Budai Gyulát. További írások itt találhatóak »
Jogszerű a hamburgeradó Bánki Orsolya
ügyvéd
ENWC
2011. szeptember 1-jétől ún. „népegészségügyi termékadó” terhel egyes üdítőitalokat, energiaitalokat, „előrecsomagolt cukrozott készítményeket”, sós snackeket és ételízesítőket. Az új adónem érezhetően drágítja majd a felsorolt élelmiszereket, emellett pedig számos jogi kérdést is felvet. További írások itt találhatóak »
Barcelonából jöttem… Mózes István
ügyvezető partner
ClientFirst Consulting Kft.
Idén szerencsém volt három kollégámmal együtt ellátogatni Barcelonába, a 12. MSPA (Mystery Shopping Providers Assosiation) Konferenciára. 42 ország közel 200 képviselője tette tiszteletét a találkozón, ahol a legfőbb téma természetesen a vevőkiszolgálás fejlesztése volt. További írások itt találhatóak »

Ingatlankereső