A legnépszerűbb juttatások közül az étkezési utalványt ezentúl meleg és hideg ételek vásárlásánál is fel lehet használni. Nem egyértelmű, hogy a szintén nagy kedveltségnek örvendő üdülési csekk sorsa mi lesz. Hogy jövőre párhuzamosan megmarad-e a Széchenyi Pihenő kártya mellett, vagy ez utóbbi felváltja a csekket, egyelőre nem tudni. Idén viszont várhatóan a második fél évtől használható ez a kártya, amelyet szálláshely- és egészségmegőrző szolgáltatásoknál, valamint vendéglátásnál lehet igénybe venni. 300 ezer forintig adható a munkavállalóknak. Szintén 16 százalékos szja alá esik, a jutalék 1,5 százalék, ebből a rendszer üzemeltetését fedezik.
A kormány számításai alapján a kártya 30-34 százalékos keresletnövekedést generálhat az idén. Az üdülési csekk kezelési költségét harmadára csökkenti a kabinet. A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány január eleji gyorsjelentése alapján tavaly 46,2 milliárd forint volt a felhasznált üdülési csekkek értéke, ez kicsivel kevesebb, mint 2009-ben. Akkor közel 50 milliárd forint értékben került forgalomba üdülési csekk Magyarországon. Érdekesség, hogy még tavaly december elején végzett egy felmérést a Cafeteria TREND magazin olvasói körében, hogy melyik juttatással tervezik az idei cafeteria-rendszerüket. A 148 munkáltató válaszából kiderült: az új kártya mellett szerintük a várhatóan alacsonyabb költség és kevesebb adminisztráció szól, illetve nagyobb juttatási keretösszegnél ez a kedvező a munkavállalók számára. Mindenesetre a válaszadók közel kétharmada az üdülési csekk 2011-es juttatása mellett voksolt, hiszen az új kártyáról szinte semmit sem lehetett, illetve lehet tudni. Szakértői vélemények szerint elmondható, hogy az idei juttatási rendszer kedvezőbb lesz, mint a tavalyi, azonban így is messze elmarad a két évvel ezelőtti lehetőségekhez képest.
Vélemények a versenyszférából
Kardos György
ügyvezető igazgató,
Top Cafeteria Kft.
„Az új adócsomag részeként változik a béren kívüli juttatások rendszere 2011-ben. Az újonnan életbe lépett kedvezőbb adózási feltételek miatt a múlt évinél több előnyre tesznek szert a készpénz-helyettesítő fizetőeszközök is. A munkáltatók a béren kívüli juttatásokat hasznos megoldásnak tartják, hiszen ugyanannyi bruttó pénzből több jut a dolgozónak, és a foglalkoztató is kevesebb közterhet visel, így mindkét fél számára előnyös.
A Multi-Pay Cafeteria kártya megjelenésével a béren kívüli juttatások rendszerének működtetése tovább egyszerűsödik. Az egyedülálló készpénz-helyettesítő fizetőeszköz szakértője a hazánkban piacvezető Top Cafeteria Kft. lett. A független tanácsadó cég tevékenysége kiegészült a kártyabevezetés támogatásával: részt vesznek a kommunikációban és segítik a munkáltatók informatikai adatszolgáltatását. A Multi-Pay Cafeteria kártyát kedvezően fogadták a munkáltatók. Óriási előnye, hogy egyszerűsíthetik az adminisztrációs folyamatokat és csökkenthetik a költségeiket. A dolgozók által igényelt juttatások értékét egy öszszegben utalják át a Multi-Pay felé, az összegek jóváírása a dolgozók kártyájának megfelelő alszámláján az adatszolgáltatás alapján, központilag történik. Megszűnnek a papíralapú utalványok problémái: címletezés, rendelés, kiszállítás, kiosztás, visszaváltás stb. A munkavállalónak többé nem kell aggódnia, mi lesz, ha elhagyja „cafeteriajegyeit”, a kártya ugyanis egy telefonhívással letiltható és pótolható.
Gyakori kérdés: hol tudom felhasználni, hogyan tudok hozzájutni a kártyán szereplő összeghez? A kártyahasználat háttér-infrastruktúrájának a kiépítése jelenleg is zajlik. A kibocsátó elsősorban a nagy szolgáltatókkal, úgynevezett multikkal való megegyezésre törekszik. Az étkezési utalványok több mint 70 százalékát a felhasználók multinacionális cégeknél költik el. A beváltóhelyek oldaláról többek között az Auchan, a Spar, a CBA, a Match hálózattal való megegyezésre törekednek.
A könnyű felhasználás mellett a Multi-Pay kártya üzemeltetési költsége is kedvező. Egyszeri kártyadíjat, ezer forintot kell fizetnie a munkáltatónak minden dolgozó után, míg a plasztikok működtetésének a költsége a ráutalt összeg másfél százaléka. Ezen túlmenően költség csak akkor merül fel, ha a kártyára utalt összeg három év alatt kevesebb mint félmillió forint. Ebben az esetben a működtető cég a kártyadíjat ismét kiszámlázza. A költségkímélő kártyák használata olcsóbb a munkáltatónak, mint a házhoz szállítással rendelt utalványoké.
A kedvező törvényi változások és az új egyszerű juttatási formák eredményeképpen egyre több munkáltató ösztönzi dolgozóit béren kívüli juttatásokkal.”