Több évtizede nem mért összegű új piaci finanszírozást hajtott fel a globális vállalati szektor az év eleje óta a koronavírus-járvány gazdasági következményeinek enyhítését célzó költségvetési és monetáris likviditásözön kísérőjelenségeként.
A világ egyik legnagyobb pénzpiaci adatszolgáltatója, a Refinitiv és a Financial Times londoni üzleti napilap szerdai közös elemzése kimutatta, hogy
Az utóbbi két évtizedben nem volt példa ekkora összegű piaci tőkebevonásra az évkezdet után ilyen rövid idővel.
A kimutatás szerint az év eleje óta felhajtott 400 milliárd dolláros piaci vállalatfinanszírozás 170 milliárd dollárral haladja meg a hosszú távú időarányos átlagot ugyanerre az időszakra vetítve.
A Refinitiv/FT-adatelemzés szerint
A mélységi rekordokon járó kamatok mindemellett a piacok legkockázatosabb szegmenseit is vonzóvá tették a hozamokat kereső befektetők számára. Az elemzés szerint ennek jele, hogy az év eleje óta 49,8 milliárd dollárnyi magas hozamú – vagyis nagyobb kockázatú, alacsony hitelminősítésű – vállalati kötvény jelent meg az adósságpiacokon.
Fotó: Pixabay
Ebben a piaci szegmensben ez is időarányos rekord.
A koronavírus-válság elhatalmasodása óta – a kormányzati költségvetési ösztönzések mellett – a globális befolyású jegybankok hatalmas likviditáspótló programokat hirdettek meg a pénzügyi stabilitás fenntartására.
Európában a legnagyobb értékű – meredek kamatcsökkentéssel kísért – mennyiségi enyhítési programot a Bank of England hajtotta végre.
Ebből a jegybank brit állampapírt, illetve a pénzügyi szektoron kívüli cégektől befektetési besorolású fontkötvényeket vásárolhat.
A Bank of England legutóbb novemberben emelte a likviditáspótlási program célösszegét: az akkori monetáris ülésen 150 milliárd fontot – az elemzői várakozásoknál sokkal többet – tett hozzá az állampapír-vásárlásokra fordítható részhez.