Az Európai Bizottság januártól megszünteti a koronavírus elleni oltóanyagokra vonatkozó exportkontrollját, amely szerint az Unióval szerződést kötött vakcinagyártó vállalatoknak előre értesíteniük kellett az uniós tagállami hatóságokat a legyártott oltóanyagok kivitelének szándékáról jelentette be pénteken a brüsszeli testület illetékes szóvivője.

Az eddigi kontrollmechanizmust nyomonkövetési rendszer fogja felváltani. 

Az új rendszer továbbra is biztosítja a kivitelek átláthatóságát, de az oltóanyag-gyártóknak már nem kell exportengedélyt kérniük. 

Jelenleg az a világ legnagyobb vakcinaexportőre,

és a mechanizmus hatályon kívül helyezése segíti a szükséges vakcinákhoz történő hozzáférést világszerte.

Fotó: Shutterstock

Az exportkontroll-mechanizmust a bizottság ez év elején vezette be, mivel az AstraZeneca gyógyszercég azt állította, hogy gyártási nehézségek miatt késedelmet szenvedett a vakcinák kiszállítása az uniós tagállamokba.

Az EU szerint bizalomhiány alakult ki a svéd és brit érdekeltségű céggel szemben, ezért márciusban nem hosszabbította meg a vállalattal kötött szerződést, sőt, pert is indított ellene. Szeptemberben az AstraZeneca és a bizottság egyezséget kötött, amelynek értelmében a cég kötelezettséget vállalt arra, hogy a szerződésben foglaltaknak megfelelően idén októberig 60 millió és december végéig 75 millió, illetve jövő áprilisig további 65 millió adag vakcinát szállít az EU-tagországokba.