A Scotland Yard vizsgálata szerint nem történt bűncselekmény a Heathrow repülőtér forgalmát megbénító tűzeset kapcsán. A történtek azonban rávilágítottak a létesítmény infrastruktúrájának sebezhetőségére és komoly vitát váltottak ki az áramszolgáltatás biztonságáról – írta a BBC.
A múlt pénteken egy transzformátortűz következtében London legnagyobb repülőtere, a Heathrow teljes áramszolgáltatása megszűnt, ami közel egy teljes napra megbénította a légi közlekedést. A tűzeset egy olyan alállomáson történt, amely egy 25 ezer liter hűtőolajat tartalmazó transzformátort érintett, ennek következtében 63 ezer lakás is áram nélkül maradt.
A leállás drámai hatással volt a légi közlekedésre: összesen 1357 járatot töröltek, ami körülbelül 250 ezer utast érintett. Több mint száz repülőgépet, amelyek már úton voltak Heathrow felé, más repülőterekre kellett átirányítani. Az eset különösen az Egyesült Államokból érkező járatokat érintette, például a New York-i JFK repülőtérről 28 gép volt kénytelen módosítani az útvonalát.
Bár a Scotland Yard terrorelhárítási szakértői vették át a vizsgálat irányítását, kedden hivatalosan bejelentették: semmilyen jel nem utal arra, hogy a tűz bűncselekmény következménye lett volna. Ez ugyanakkor nem csillapította a vitákat, amelyek a repülőtér és az áramszolgáltató, a National Grid között bontakoztak ki.
A National Grid álláspontja szerint Heathrow más alállomásokról is kaphatott volna áramot, és a teljes leállás elkerülhető lett volna. A repülőtér vezetősége viszont azzal védekezik, hogy egy ilyen komplex infrastruktúránál a berendezések újraindítása időigényes folyamat, amelyet nem lehetett siettetni a biztonság rovására.
A történtek pénzügyi következményei sem elhanyagolhatók: a járattörlések és késések becslések szerint 20 millió fontos kárt okoztak a légitársaságoknak.
A legnagyobb érintett vállalat, a British Airways anyacége máris jelezte, hogy a veszteségek érezhető hatással lehetnek az éves üzleti eredményeikre.
Bár a hatóságok kizárták a szándékos károkozást, az eset világosan megmutatta, hogy a Heathrow infrastruktúrája komoly modernizációra szorul. A repülőtér és a szolgáltatók közötti nézeteltérések tisztázása pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy hasonló incidens a jövőben ne fordulhasson elő.
Brit titkosszolgálatok: orosz szabotázs állhat a Heathrow repülőtéri tűz mögött – nem ez lenne az első alkalom
Bár egyelőre még nem tudni, mi áll a baleset hátterében, hasonló esetek már korábban is történtek. A Heathrow repülőtéri tűzön, amely egy fontos uniós csúcstalálkozó után következett be, az MI5 szerint az orosz titkosszolgálatok ujjlenyomatai látszanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.