A Gázai övezetben ritka esemény történt: több száz palesztin vonult az utcára, hogy tiltakozzon a Hamász uralma ellen. A háború okozta pusztítás és az egyre súlyosabb életkörülmények miatt a lakosság egy része nyíltan szembeszállt a militáns szervezettel, jelezve, hogy a Hamász befolyása meggyengülhetett – írta a Wall Street Journal.
A tüntetések Beit Lahiyában egy temetés alatt kezdődtek, majd átterjedtek a Jabalia menekülttáborra és Khan Júniszra is. A demonstrációk résztvevői fehér zászlókat lengetve skandálták: „Kifelé, kifelé, Hamász kifelé!”
Ez az első alkalom a háború kezdete óta, hogy a palesztin lakosság egy része nyíltan kifejezte elégedetlenségét az övezetet uraló szervezettel szemben.
A Hamász 17 éve irányítja Gázát, de az izraeli hadműveletek jelentős károkat okoztak vezetésében. Számos tisztségviselőjük életét vesztette vagy menekülni kényszerült, miközben a háború okozta humanitárius válság tovább mélyült.
A lakosság körében növekvő frusztráció és a keddi tüntetések azt mutatják, hogy a Hamász uralma már nem olyan stabil, mint korábban.
A Gázai övezetben több mint 50 ezer ember vesztette életét a háború kezdete óta, és a túlélők többsége állandó kitelepítések, élelmiszer- és vízhiány sújtotta körülmények között él. Sokan úgy érzik, hogy a Hamász nem nyújt megoldást szenvedéseikre, és inkább a saját hatalmát próbálja fenntartani.
A tüntetések kezdetekor az izraeli hatóságok sms-eket küldtek a gázai lakosoknak, arra utalva, hogy a Hamász uralmának vége jelentheti számukra a kiutat a háborúból. Ugyanakkor az izraeli vezetés újabb katonai offenzívát tervez a Hamász végleges legyőzése érdekében, amely tovább súlyosbíthatja a helyzetet.
Nem minden palesztin támogatta a tüntetőket. Egyesek szerint a demonstrációk Izrael érdekeit szolgálják, és a közösségi médiában is megjelentek kritikák a megmozdulásokkal szemben. Az Al Jazeera katari médiahálózatot is érték bírálatok, amiért a tüntetők szerint túl kedvezően mutatja be a Hamászt.
A keddi tüntetések egy olyan időszakban kezdődtek, amikor a gázai lakosok már reménykedtek a normalitás visszatérésében, ám a harcok újraindulása ismét káoszba taszította a mindennapokat. A közösségi médiában egyre többen szólítanak fel újabb demonstrációkra, ami arra utal, hogy a Hamász elleni elégedetlenség tovább növekedhet a következő hetekben.
A tüntetések és a háborús helyzet alakulása komoly kérdéseket vet fel a Gázai övezet jövőjét illetően. Vajon ez az elégedetlenség valódi változáshoz vezethet, vagy a Hamász továbbra is megtartja hatalmát? A következő időszak válaszokat adhat erre.
Az ENSZ kivonul a Gázai övezetből: jelentősen csökkenti a dolgozói létszámát – túl sok incidens éri a segélyszervezeteket
A döntés tovább növeli az aggodalmakat a humanitárius helyzet súlyosbodása miatt. Az ENSZ és más segélyszervezetek számára már eddig is kihívást jelentett a lakosság ellátása, a munkatársak számának csökkentése pedig tovább nehezítheti a segítségnyújtást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.