BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Putyin orosz elnök
orosz-ukrán háború

Trump akár tótágast is állhat, Putyin kőkeményen ragaszkodik ukrajnai céljaihoz 

Az orosz és az amerikai elnök tegnapi telefonbeszélgetése nem tántorítja el Moszkvát stratégiai céljaitól. Putyin elnök további pufferzónákat hozna létre Ukrajnán belül, ami nem a gyors tűzszünet, pláne nem a béketárgyalások irányába mutat.

Senkit ne tévesszen meg a nagy orosz–amerikai összeborulás. A minapi Trump–Putyin-telefonbeszélgetésen az orosz vezető megerősítette „elvi alapú” (vagyis feltételekhez kötött) ragaszkodását az ukrán konfliktus békés megoldásához. Putyin pozitívan fogadta a kezdeményezést, hogy a szemben álló felek 30 napig ne támadják egymás energetikai létesítményeit, beleértve az atomerőműveket, de szó sincs tűzszünetről a beszámolókban. 

Putyin orosz elnök
Vlagyimir Putyin orosz elnök – nem érdeke a gyors tűzszünet, pláne a gyors béke / Fotó: AFP

Moszkva kőkeményen ragaszkodik kitűzött ukrajnai céljai eléréséhez – derül ki az üzenetekből amelyeket a Kreml küldözget a „Nyugatnak”. Legutóbb Dmitrij Lavrov külügyminiszter figyelmeztetett, mintegy felkészítve Amerikát, Nyugat-Európát:

 „Csalódást fog okozni” Oroszország válasza az amerikai javaslatokra.

Moszkva sem a területi kérdésekben (értsd az orosz hadsereg által megszállt vagy megszállni szándékozott területekben), sem Ukrajna demilitarizálásában, fegyveres ereje radikális csökkentésében nem tesz engedményeket.  

A kurszki „zsák” és a fékevesztett ukrán menekülés

Ezt alátámasztandó a Kreml-közeli médiumok, így a RIA Novosztyi, első ízben adtak helyszíni riportot közvetlenül a harcok befejezése után a kurszki zsákban levert ukrán csapatokról, az elfoglalt állásokból. Mint a médium riporterét – Marija Marikjant – kísérő katonák beszámolóiból, a helyszínből kitűnt, az orosz támadás olyan erős és nagy volumenű volt, hogy az ukránok még az amerikai mintára berendezett, viszonylag kényelmesen kiépített fedezékeikből is hirtelen menekülésre kényszerültek. Otthagyták a tábori asztalon a reggelit, a kenyereket, a megkezdett, félbeharapott kolbászokat. És 

tragikus mementóként a fedezékek körül maradtak a „kétszázasok”, az ukrán és az orosz katonai nyelvben így nevezik a halott katonákat,

akiket a hadviselő felek – már csak a végtisztesség megadása céljából is – visszavonuláskor általában magukkal visznek. 

A fotós kollégával dolgozó riporter – akárcsak a katonák – gyalog járta be a több mint hat kilométeres frontszakaszt, amit a Csendes-óceáni Flotta (TOF) tengerészgyalogosai foglaltak el. A szélsőséges időjárás, a kora tavaszi sártenger, a raszputyica miatt a járművek ellen használt nagyobb, a személyi állományt ritkító, megnyomorító kisebb aknák szinte észrevehetetlenné váltak. 

Akkora a sár, hogy szinte lehetetlen megállapítani, hogy orosz PFM-1-es vagy az ukránok által is használt, vietnámi háborús amerikai (BLU-43 Sárkányfog típusú) aknák lapulnak a sárban. 

Ezek még a női tenyérnél is kisebbek, csak 37 gramm robbanóanyag van bennük. Nem is ölni akarnak, hanem, ami még rosszabb, és az ellenfél gazdaságát jobban megterheli: megnyomorítani. Hogy az illető ne legyen „kétszázas” halott, hanem egész életében a társadalom ellátására szoruló mozgássérült maradjon. Lengyelország és a három balti állam tervezi, hogy kilép az ottawai egyezményből, amely tiltja a taposóaknákat. A négy állam szerint a 160 országot (de Oroszországot és Ukrajnát nem) összefogó egyezmény akadályozza őket, hogy szembeszegüljenek az orosz részéről megnyilvánuló katonai nyomással.  

Orosz katonák egy visszafoglalt kurszki faluban / Fotó: AFP

Az amerikai hírszerzés valószínűleg tudta, mekkora erőkkel támadtak az oroszországiak a kurszki „zsákban” lévő, a polgári lakossággal szembeni kegyetlenkedéssel is vádolt, többezres ukrán expedíciós katonai egységekre. Nem véletlenül kérte Donald Trump amerikai elnök Vlagyimir Putyint, hogy legyenek belátók a kurszki térségben elfogott ukrán (és vélhetően külföldi) katonákkal szemben. 

Orosz források szerint legalább harminc magas rangú NATO-tiszt található a bekerített, mintegy 2500 fős ukrán erőben, akiknek a sorsa bizonytalan. 

Putyin új ütközőzónákat szeretne kialakítani északon és délen is

Hogy fontos és egy feltehetően nagyobb volumenű katonai akció egy részéről van szó, azt jelzik a hírek, hogy az orosz csapatok behatoltak Ukrajna északi, a délnyugat-északkelet irányú Szumi-Szudzsa országúttal szomszédos részeibe, és vélhetően délről is lezárják a visszavonuló ukrán erők útját. Ezzel két céljuk lehet. 

  • Egyfelől csapdába ejtik a még a kurszki zsákban tartózkodó csapatokat, 
  • másfelől előkészítik az északkeleti ütközőzóna kialakítását a régióban, amiről Putyin elnök beszélt a minap. Ennek részeként a hét elején Szumit éjjel rakéta- és dróntámadások érték. 

Donald Trump amerikai elnök túláradó optimizmusa kiáltó ellentétben áll az orosz fél mértéktartó, némelykor a gyanakvással határos álláspontjával – jelzi a Ria Novosztyi. A Kreml véleményét általában tükröző portál szemleírója szerint az amerikai elnök tisztában van vele, hogy 

Európa lapjai gyengék. Nem képes rá, hogy önálló Ukrajna-játszmába kezdjen. Trumpnak, hogy megállapodhasson, egyetlen problémával kell szembenéznie. És ezt úgy hívják, hogy Vlagyimir Putyin 

– összegzi a portál szemleírója. 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.