Moszkva tényekkel rendelkezik arra vonatkozóan, hogy a Szumiban orosz rakétacsapás által az elmúlt hét végén eltalált épületben ukrán katonai parancsnokok nyugati kollégáikkal találkoztak – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Kommerszant című lapnak hétfőn adott interjújában.
A miniszter szerint a helyszínen újabb összejövetel volt az ukrán fegyveres erők parancsnokai és nyugati kollégáik között. Mint fogalmazott, a helyszínen tartózkodó NATO-tisztek közvetlen irányítást végeznek. Emlékeztetett rá: a The New York Times két hete arról számolt be, hogy az amerikaiak már a kezdetektől fogva részt vettek az Oroszország elleni támadásokban.
Megjegyezte, hogy az ő közreműködésük nélkül a legtöbb nagy hatótávolságú rakéta nem szállt volna fel az állomásoztatási helyéről. A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a nemzetközi humanitárius jog kategorikusan tiltja katonai objektumok és fegyverzet elhelyezését polgári objektumok területén.
Rámutatott, hogy az interneten sok arról szóló videó van, amelyben ukrán nők azt kiabálják, hogy a katonaság takarodjon el az üzletektől, a játszóterektől! Hangsúlyozta, hogy ennek a kifogásolt gyakorlatnak még mindig nem vetettek véget.
Lavrov elmondta: az elmúlt évek során többször is felhívta António Guterres ENSZ-főtitkár figyelmét arra, hogy teljesítenie kell a világszervezet alapokmánya 100. cikkelyében foglalt követelményeket, vagyis az igazgatás legfőbb tisztviselőjeként nem szabad állást foglalnia, és kiegyensúlyozott álláspontot kell képviselnie.
A külügyminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy Guterres a gyerekek és civilek szumi haláláról szóló jelentések után nyilatkozatot tett, amelyben hangsúlyozta az iránti elkötelezettségét, hogy véget kell vetni a nemzetközi humanitárius jog megsértésének, és síkra szállt az ukrajnai konfliktusnak Ukrajna területi integritásának tiszteletben tartása alapján történő befejezése mellett.
Lavrov nemmel felelt a Kommerszantnak arra a kérdésére, hogy az orosz–amerikai tárgyalások során sikerült-e megállapodni az ukrajnai rendezésről megkötendő megállapodás fő paramétereiről. Hangsúlyozta: Moszkva ragaszkodik hozzá, hogy ellenőrizzék Kijev kezdeményezéseinek tisztességességét a konfliktus megoldásáról a Nyugattal folytatott tárgyalások során.
Ahogy arról a Világgazdaság is beszámolt, vasárnap sokan meghaltak és megsebesültek egy orosz légicsapás következtében az ukrajnai Szumi városban. Legkevesebb 34 ember vesztette életét – köztük gyermekek is – az Ukrajna északkeleti részén található, korábbi adatok szerint mintegy 250 ezres városában, 117-en pedig megsebesültek.
Az ukrán fegyveres erők vezérkara megtorlást és kemény választ ígért Oroszországnak,
Zelenszkij elnök szerint ami történt, az terror.
Ehez képest a moszkvai katonai tárca az esettel kapcsolatban tegnap azt közölte: az orosz hadsereg vasárnap Szumiban két Iszkander-M rakétával mért csapást az ukrán Sziverszk műveleti-harcászati csoport parancsnoki állománya tanácskozásának helyszínére, külföldi gyártmányú elektronikai hadviselési és légvédelmi eszközök ellenhatása közepette.
A tárca szerint a cél eltalálásának következtében több mint 60 ukrán katona vesztette életét. A közleményben azzal vádolták meg Kijevet, hogy továbbra is élő pajzsként használja fel az ukrán lakosságot azáltal, hogy sűrűn lakott város központjában folytat le rendezvényeket katonák részvételével.
A RIA Novosztyi hírügynökség orosz biztonsági szervekre hivatkozva az írta, hogy a rakétacsapás helyszínén mintegy kétszáz ukrán katona tartózkodott, köztük a Sziverszk egység parancsnoksága, a 95. és 80. önálló légideszant rohamdandár, a 21. önálló gépesített dandár és a 117. területvédelmi dandár tisztjei.
Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki hivatal szóvivője a Szumiban történtekkel kapcsolatban a sajtónak hétfőn ismételten azt hangoztatta, hogy az orosz hadsereg kizárólag katonai jellegű célpontokra mér csapást.
Végtelen történet: rekordösszegű katonai csomagot kap Ukrajna
Brüsszelben ismét összeültek az Ukrajna Védelmi Kontakt Csoport tagjai, hogy egyeztessenek a háborús helyzetről és az európai szerepvállalás jövőjéről. Ukrajna számára ezúttal 21 milliárd eurós katonai segélycsomagot jelentettek be, amelyben Németország és az Egyesült Királyság is kulcsszerepet játszik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.