BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fontos döntés született Budapestről: a főváros megállapodott a kormánnyal

Szükség esetén a kormányzat kész támogatást is biztosítani a fővárosnak, azonban csak abban az esetben, ha az önkormányzat gazdálkodásáról teljes körű képet kap.

Kedden egyeztetést folytatott Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter és Latorczai Csaba, a közigazgatási és területfejlesztési minisztérium miniszterhelyettese Karácsony Gergely főpolgármesterrel és Kiss Ambrussal, a fővárosi önkormányzat főigazgatójával – derült ki a Budapest Városháza posztjából.

Karácsony Gergely Budapest főpolgármestere és Kiss Ambrus Budapest főpolgármester-helyettese
Fotó: Budapest.hu / Karácsony Gergely / Facebook

A poszt szerint a felek Budapest pénzügyi helyzetéről egyeztettek és egyetértettek abban, hogy mindenképpen el kell kerülni az önkormányzat és a közszolgáltatást nyújtó cégeinek fizetésképtelenségét.

Ehhez szükség esetén a kormányzat kész támogatást is biztosítani, azonban csak abban az esetben, ha az önkormányzat gazdálkodásáról teljes körű képet kap

– fogalmazott a fővárosi önkormányzat.

A kormányzati oldal kérésére 

a főpolgármester korlátozás nélküli hozzáférést biztosít az önkormányzat és cégei gazdálkodási adataihoz a kormányzat által megbízott szakértőnek

a megalapozott kormányzati döntéshozatal érdekében. Az egyeztetést a felek a jövő héten folytatják  – olvasható a Facebook-posztban. 

Korábban sajtótájékoztatón jelentett be fontos intézkedéseket a főpolgármester. Karácsony Gergely azért állt a sajtó elé, mert a Magyar Államkincstár 10 milliárd forintot inkasszált a főváros számlájáról. Karácsony Gergely azt mondta, hogy 

a nehéz pénzügyi helyzetben likviditási munkacsoportot hoztak létre, amely naponta összeül és értékeli az aktuális helyzetet.

Latorcai Csaba korábban is úgy fogalmazott, hogy a kormány eddig is kész volt segíteni Budapestet és a jövőben is így tesz. 

Az államtitkár azt mondta, hogy 2019-ben a fővárosnak 164 milliárdos iparűzésiadó-bevétele volt, amihez 26 milliárdos kormányzati működési támogatás járult, a két összeg idénre 322, illetve 44 milliárdra emelkedett, és a Budapest által fizetendő szolidaritási hozzájárulás sem emelkedett olyan mértékben, hogy az indokolná, hogy „ilyen csődhelyzet állt elő a fővárosi önkormányzatnál”.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.