Robert Kagan amerikai neokonzervatív történész, a liberális nemzetköziség nagy híve „katasztrofális vereséget” helyez kilátásba Donald Trumpnak Ukrajna kérdésében. Kagan a cikk megírásakor persze még nem tudhatta, hogy Trump pozitívan fog reagálni Putyin kezdeményezésére, hogy személyesen tárgyaljanak – vélhetően még beiktatása előtt, nem zárkózva el egy háromoldalú, Hszi Csin-ping kínai vezetővel is bővülő csúcstalálkozó elől sem.
Azt sem tudhatta, hogy a lelépő Biden kisöpri a padlást, és búcsúajándékként még hatmilliárd dollárt nyom bele a Zelenszkij-rendszerbe. A The Atlantic című lapban közölt Kagan-cikk – ha csak a címe alapján ítéljük meg – viszont félrevezető, ugyanis csupa feltételezésre épül.
Hozzáteszi, hogy talán jobb lesz így Kijevnek is, mert az amerikai–orosz–kínai tárgyalások megmenthetik, és Ukrajna fennmaradhat önálló államként.
Kagan utal rá, hogy a háború már nem Ukrajnáról, hanem a Kelet és a Nyugat elemi szembenállásáról szól. Ezzel a neokonzervatív professzor, aki 2016-ban Trump elnöki győzelme után a republikánusoktól átállt a demokratákhoz, majdhogynem a Kreml-elemzőkkel ért egyet akik szerint
Ukrajnában a proxi jellegű háború nem a területszerzésről, hanem nyugati részről Oroszország visszaszorításáról, keleti részről pedig Ukrajna puffer státuszának megőrzéséről, potenciális NATO-tagságának ellehetetlenítéséről szól.
Mindez arra utal, hogy hiába szeretné magánál tartani a kezdeményezést Zelenszkij, a játszmát már a nagyhatalmak – Kína, Oroszország és az Egyesült Államok – focizzák le. Ha Putyin úgy cselekedne, mint ahogy azt a Nyugat, Washington szeretné, talán lenne esély egy viszonylag sima, tárgyalásos megállapodásra. Az orosz elnöknek azonban nem érdeke, hogy Ukrajna független legyen, Putyin olyan felállást szeretne, amelybe nem tartozik bele egy nyugati garanciákkal körülbástyázott, többé-kevésbé önálló Kijev – véli az amerikai elemző.
De mi lesz Európával, amelynek nyakába szakadhat az ukránok támogatásának teljes terhe, miután Washington kimazsolázza a helyzetből a számára kedvező momentumokat? Erre próbál választ találni Timothy Ash Kaliforniában élő angol elemző, Oroszország- és Kelet-Európa-szakértő. Ash szerint Európa nagyon nagy bajban van, és jó oka van a rettegésre – mégpedig Trumptól. A megválasztott amerikai elnök Grönland, Kanada, a Panama-csatorna, a Mexikói öböl bekebelezéséről beszél – emlékeztet.
Ash gondolatmenete szerint Trump egy üzletember, aki az „adok-kapok” elv alapján gondolkodik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy
Oroszország megtarthatja azokat a területeket, amelyeket ellenőriz (kérdés, hogy ez elég lesz-e ez Moszkvának). Cserébe Amerika szabad kezet kap Grönland, Kanada, a Panama-csatorna bekebelezésére, vagy legalábbis befolyása növelésére ezekben a térségekben
– szól Ash elmélete. A történész szerint a nagy kérdés, hogy ki tarthatja kordában Trump területszerző étvágyát. Az ezer sebből vérző, legyengült Európa? Trump a GDP 5 százalékára emelné a NATO-tagállamok védelmi kiadásait, amelyek egy tekintélyes része nyilván az amerikai fegyvergyárak profitját gyarapítja. Ráadásul ha kihátrál Ukrajna támogatásából, Európa nyakába szakad ez a teher is.
Félő, hogy az öreg kontinens, az EU belső konfliktusaitól sújtva tehetetlenül sodródik ebben az óriási erőket mozgósító globális csatában. A Politico című lap idézi Gerhard Schröder német exkancellár 2002-es, az Amerika (az ifjabb Bush) vezette iraki háborúba való beszállást kerek perec elutasító mondatát:
Ez az ország az én vezetésem alatt nem fog kalandokba bocsátkozni.
Schrödernek egyébként ebben igaza volt. Irak mind a mai napig nem kelti a konszolidált, demokratikus alapokra helyezett rendszer benyomását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.