BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gázárak: elszabadult a pokol Romániában

Romániában 44 százalékkal drágább a gáz, mint Európában, és az áremelkedés folytatódni fog a HotNews.ro által hivatkozott szakértők szerint. A lakosság ott is megússza a gáz árának növekedését, az állam viszont fizet.

A gáz ára a romániai árutőzsde azonnali piacán 44 százalékkal haladja meg a holland TTF-piac szintjét, ez az eddigi legnagyobb eltérés a két mutató között – derül ki a Smart Energy Association elemzéséből, amelyet a HotNews.ro idéz. A különbség 25 eurót tesz ki megawattóránként.

gáz
Sem az időjárás, sem a szabályozó bizonytalansága nem segít a romániai gázáraknak / Fotó: Shutterstock

A szakemberek szerint ez annak a következménye, hogy

  • a hatóságok nem liberalizálják a piacot,
  • illetve nem szabnak felső határt a gázáraknak.

Az ár tovább emelkedik, hiszen hideg időszak következik nagy kereslet mellett.

A lakosság Romániában is megússza a gázárőrületet

Az év elején a vizsgált romániai ár még 4 százalékkal elmaradt a holland gáztőzsdéjéétől. Azóta a romániai árutőzsde, a BRM spot piacon 72 százalékos emelkedést rögzítettek, míg a TTF-en csak 15 százalékost. „Még ha a lakossági fogyasztó nem is fizet magasabb árat a jelenleg 0,31 lejes kilowattóránkénti áfával növelt árnál, az állami költségvetés annál rosszabbul jár, mert a szolgáltatók számára meg kell térítenie a hatósági ár és a gáz beszerzési ára közötti különbséget” – mondják a romániai nonprofit AEI szervezet (Intelligent Energy Association) szakemberei.

Az évenként  50 ezer megawattóránál feletti fogyasztású vállalatok nem élvezik a maximált gázár előnyeit, ezek az azonnali árakhoz kötött képlet alapján vásárolják a gázt.

Ezt a helyzetet az elemzés szerint a gázpiaci liberalizáció pingpongja által generált instabilitás okozza, amely blokkolta a piacot. Ugyanis mindenki a nagy horderejű  politikai döntésre vár, de közben nem mer gázt eladni vagy venni, kivéve a nagyon kis mennyiségeket és a nagyon rövid távú megállapodásokat. Ennek az az egyenes következménye, hogy amikor akár a legkisebb mértékben is nő a gázkereslet például a külső hőmérséklet csökkenése vagy a tárolókból történő gázkivétel „racionalizálása” miatti, akkor a látszólagos kereslet a valósnál jóval magasabb. Ez pedig megdobja a BRM spot piacán az árakat.

A fagyok jönnek, a piaci liberalizáció nem, tehát drágulni a fog a gáz

„A román gázpiacon kialakult bizonytalanság miatt a tranzakciók szinte kizárólag az azonnali piacon történnek, határidős ügyletre alig van példa. Ez a kereslet legkisebb ingadozása esetén is nagy kockázatot – emelkedést – jelent a gáz ára szempontjából a szövetség képviselői szerint. Mivel pedig az előrejelzések a következő tíz napra lehűlést jósolnak, és mert továbbra sincs döntés a 2025. április 1-je utáni szabályozásról, még feljebb emelkedhet a földgáz ára a romániai azonnali piacon.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.