Hétfőn este különös fényjelenség volt megfigyelhető az égbolton Budapest, valamint több magyar város felett is. A hosszúkás, kékesen derengő fénycsóva sokakat meglepett, sokan először meteorra vagy ismeretlen eredetű objektumra gyanakodtak. Később azonban kiderült: a látványos jelenséget a Elon Musk űrügynöksége, SpaceX legújabb rakétakilövésének egyik fokozata okozta.
A SpaceX március 24-én indított el egy újabb Falcon 9 rakétát az Egyesült Államokból, mely Starlink műholdakat juttatott Föld körüli pályára. A kilövést követően a rakéta első fokozata levált, és irányított süllyedéssel tért vissza a légkörbe, mely során a visszatérés közbeni hajtóműgyújtások és a kondenzcsíkok keveréke látványos, spirálszerű fényformákat hozott létre.
A fénycsóva a megfelelő időjárási viszonyok miatt Közép-Európa több pontjáról is jól látható volt, így Magyarországon is sokan észrevették.
A különös égi jelenségről rengeteg fotó és videó készült, amelyek hamar elárasztották a közösségi oldalakat. A Magyar Csillagászati Egyesület megerősítette: nem természetes égi eseményről, hanem egy rakéta fokozatról van szó.
Az ilyen látványos visszatérések egyre gyakoribbak lesznek, mivel a SpaceX hetente több rakétát is útnak indít, és ezek egy része a megfelelő időben és helyen akár hazánkból is megfigyelhető. Érdemes tehát időnként az ég felé tekinteni – ki tudja, mikor tűnik fel újra valami egészen rendkívüli.
A SpaceX a hétvégén sikeresen hazahozta azt a két asztronautát, akiknek főleg a Boeing hibái miatt kellett 9 hónapig a Nemzetközi Űrállomáson maradniuk. Butch Wilmore és Suni Williams, két másik asztronauta társaságában a tervezettnek megfelelő helyen, Florida közelében az Mexikói-öböl területén érte el a felszínt a Dragon űregységben a kijelölt időpontban, keleti parti idő szerint este 5 óra 57 perckor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.