BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Korai még a német gazdasági fordulatról beszélni

Idén is csak stagnálásra lehet képes a német gazdaság, mert az állami költekezés csak lassan fejti ki a hatását. A német előrejelzés szerint az adósságból finanszírozott élénkítés veszélyeit sem szabad figyelmen kívül hagyni.

A külpolitikai helyzet változása és a német adósságfék ezzel kapcsolatos reformja óriási kihívásokat és veszélyeket rejt a német gazdaság számára, de lehetőségeket is teremt egy frissen megjelent elemzés szerint.

Volkswagen, német gazdaság
A német gazdaság még nincs kint a vízből / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

A Leibniz Gazdaságkutató Intézet Halle (IWH) jelentése szerint mindent összevetve idén is stagnálni fog a német gazdaság, ami csak 2026-tól indulhat növekedésnek, miután a politikai bizonytalanság enyhülésével párhuzamosan a lakossági megtakarítások is csökkennek és fokozatosan érezhető lesz az állami költekezés élénkítő hatása is az idei év második felében.

A bizonytalanság a meghatározó

Az elemzés felidézi, hogy a Trump-adminisztráció bejelentései és döntései, különösen az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos álláspont és a vámok kapcsán világszerte megnövelték a bizonytalanságot és az amerikai tőzsdék eséséhez vezettek. Azonban 

a télen is folytatódhatott a mérsékelt világgazdasági növekedés, az amerikai gazdaság robusztus maradt az eurózóna gyengeségével szemben

Az IWH szerint az Egyesült Államokban a bizonytalanság és magasabb vámok keltette turbulenciát ellensúlyozhatja a dereguláció rövid távú pozitív hatása. Kínában ugyan az ingatlanszektor válsága folytatódik, de a DeepSeek sikere javítja a kínai tech-szektor kilátásait. Az eurózóna gazdasága azonban továbbra is gyenge.

A német gazdaságon csak fokozatosan segít az állami költekezés

A Németországban születő koalíció megállapodása az adósságfék felfüggesztéséről a védelmi és infrastrukturális kiadások fedezése érdekében fokozatosan élénkítheti a gazdaságot Oliver Holtemöller, az IWH makroökonómia részlegének vezetője és az intézet alelnöke szerint, aki arról is beszélt, hogy 

ez a politika egy válságban lévő gazdaságba érkezik, mely elvesztette nemzetközi versenyképességét és ahol a beruházások sem teljesítenek túl jól.

Az elmúlt év végének visszaesését főként az export és az eszközberuházások csökkenése jellemezte, miközben továbbra is lassan emelkedik a munkanélküliség. Mindez a háztartások óvatosságához és magasabb megtakarítási hajlandóságához vezetett. Az infrastrukturális és védelmi kiadások növekedésével számoló előrejelzés ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy mindennek idén és jövőre még csekély hatása lesz a reálgazdaságra. A költségvetési hiány idén 2,7, jövőre pedig 3,2 százalék lehet.

Az előrejelzés ugyanakkor a kockázatokra is felhívja a figyelmet, melyek főként politikai eredetűek. Különösen az amerikai vámpolitika hatása lehet erőteljes, hiszen az Egyesült Államok messze Németország legnagyobb exportpiaca. A gazdaságkutató szerint az adósságalapú élénkítés is rejt magában veszélyeket, így a bizalomvesztés esetén a magas adósságú országok pénzügyi nehézségekkel nézhetnek szembe. 

Ebben az esetben azonban az Európai Központi Bank (EKB) közbeléphet és vásárolhat az érintett országok kötvényiből. Ez azonban az IWH szerint az árstabilitási célok feladását jelentheti fiskális célok érdekében.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.