Ukrajna a háború során a világ leghatásosabb antibiotikumainak is ellenálló baktériumok tenyészhelyévé vált – írta a Science című, tekintélyes lap nyomán a Magyar Nemzet.
Az Ukrajnából származó baktériumok némelyike hihetetlenül ellenálló
– mondta Jason Bennett, a Walter Reed Katonai Kutatóintézet (WRAIR) ellenálló baktériumokkal és organizmusok kutatásával foglalkozó részlegének igazgatója.
A legnagyobb veszélyt a Klebsiella pneumoniae nevű baktérium jelenti.
Ez a kórokozó tüdőgyulladást, hörghurutot, húgyúti és sebfertőzést okoz leginkább csecsemőknél, cukorbetegeknél, rákos betegeknél és időseknél.
A Klebsiella emiatt tényleg veszélyes
– mondta Sarah Legare, a Columbia Egyetem globális egészségügyi központjának Kijevben dolgozó közegészségügyi szakértője.
A gyorsan terjedő, az antibiotikumokra nem reagáló Klebsiella pneumoniae egyedülálló fenyegetéssé vált Ukrajnában, mivel egyes törzsek hipervirulensek, vagyis gyorsan és agresszívan fertőznek és számos antibiotikummal szemben ellenállók.
A Journal of Infection című folyóiratban olyan baktériumtörzsekről számolt be, amelyeket sebesült ukrán katonákból és civilekből nyertek ki.
Az európai és amerikai egészségügyi ügynökségek diagnosztikai berendezéseket szállítottak Ukrajnába, és a kórházi személyzetet fertőzésmegelőzésre képezték ki azért, hogy segítsék Ukrajnát a rezisztens mikrobák elleni küzdelemben, és megakadályozzák, hogy azok átterjedjenek az ország határain.
Ukrajna évtizedeken át a válogatás nélküli antibiotikumhasználatról volt ismert, és ez a helyzet a háborúval csak fokozódott. A széles spektrumú antibiotikumokat recept nélkül árulják, ami visszaélésekhez vezet.
Az ukrán orvosok gyakran heteken vagy hónapokon keresztül kis dózisú antibiotikumtartalmú szereket írnak fel, ami szakértők szerint értelmetlen, mivel nem pusztítja el a kórokozókat, viszont fokozza azok ellenálló képességét, és ezzel elősegíti a rezisztenciát
– mondta Olena Mosenes mikrobiológus, az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia Molekuláris Biológiai és Genetikai Intézetének munkatársa, hozzátéve, hogy az ukrajnai kutatóknak
nincs átfogó képük arról, hogy milyen rezisztenciagének vannak jelen, és hogy a háború hogyan befolyásolja a génmintákat.
Azt sem tudják, pontosan hol fertőződnek meg az ukrán betegek.
A veszélyes, könnyen járvánnyá fajuló helyzet részleteiről a Magyar Nemzeten olvashat.
Borítókép: Ápolók és gondozók egy kórteremben (illusztráció) Fotó: AFP
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.