Ludwik Sobolewski elnök-vezérigazgató nem akart kitérni arra, hogy kitől és milyen mértékű részesedést vásárolnának. A prágai tőzsde részéről viszont az is elhangzott, hogy a vétel kezdeményezéséről nem kell őket értesíteni, annál inkább a megegyezésről, mivel azt jóvá kell hagyja a tőzsdetanács, és ez – mint Prága fogalmazott – „egyáltalán nem biztos”.
A lengyel Parkiet című tőzsdei szaklap szerint a cseh börze iránt érdeklődik az OMX észak-európai tőzsdeszövetség, illetve a Wiener Börse is. Az OMX nem kívánt nyilatkozni a kérdésben, míg Beatrix Exinger, a bécsi börze kommunikációs vezetője úgy fogalmazott: „A Wiener Börse hajlik az együttműködésre minden, a közép- és dél-európai ré-gióban lévő tőzsdével, és természetesen minden stratégiai befektetésben érdekelt – de csak abban az esetben, ha ezt a piac mindegyik résztvevője szeretné.”
A varsói tőzsde rendkívül erősen fejlődik (Európában London után a legtöbb új bevezetés a lengyel tőzsdén volt az idén is), és ugyanilyen erőteljesen követi expanziós stratégiáját a régióban, nem csak együttműködési megállapodások – mint az ukrán tőzsdével – létrejöttével.
A WSE a hónap elején vásárolt 1,8 százalékos részesedést a Nagyszebeni Határidős és Árutőzsdében (BMFMS), amely októberig az egyedüli határidős tőzsde volt Romániában. Ludwik Sobolewski lengyel tőzsdevezér korábban lapunknak elmondta, hogy a börze nyereségét eddig félretette, így elegendő tőkéje van az esetleges akvizíciók finanszírozására. A WSE nem akar marginalizálódni, ezért a közeljövőben tervezett privatizációja során nem szeretne valamelyik nagy külföldi börze tulajdonába kerülni – szögezte le Sobolewski egy nyár eleji nyilatkozatában, amikor szó szerint sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a Bécsi Értéktőzsde részesedést szerzett a Budapesti Értéktőzsdében, mivel a bécsiekkel ezzel korlátozzák a BÉT és a varsói parkett közötti együttműködést.
A lengyel tőzsdeelnök régóta hangoztatja, hogy a régió vezető tőzsdéjének a rangjára törekedve részesedést akarnak vásárolni a ljubljanai és a szófiai börzében is. Prágában viszonylag könnyű dolguk lehet a lengyeleknek, hiszen a cseh tőzsde tulajdonosi struktúrája rendkívül felaprózott, több mint 30 részvényese van, közülük 24-nek a részesedése három százalék alatti. A varsói börze is célpontja lehet felvásárlásoknak, például az OMX is tanúsított érdeklődést. A WSE valamivel több mint 98 százalékát birtokló lengyel államkincstár a tőzsde 47 százalékát privatizálná, a jelenlegi szabályok szerint egy-egy hazai befektető 5-10 százalékos részvénypakettet szerezhetne, a külföldi tulajdonszerzést viszont egyelőre hárítják. VG
A legkevésbé jól a magyar és a román piac teljesített, negyedszázalékos emelkedéssel. Varsóban a WIG 20 új történelmi csúcsát 3938,33 ponton érte el.
A legkevésbé jól a magyar és a román piac teljesített, negyedszázalékos emelkedéssel. Varsóban a WIG 20 új történelmi csúcsát 3938,33 ponton érte el.-->