A hét elejétől kezdve háromheti mélypontra, 78,35 dollárig esett a kőolaj egyhavi (határidős) ára az amerikai piacon. Londonban egy hordó brent ára kedden 76,19 dollárra csökkent. Az olcsóbb fekete arany pedig magával húzott más nyersanyagokat is, így az arany és a réz árfolyama is mérséklődött.
Az áralakulásért rövid távon és néhány hosszabb távon ható tényező is felelős. Az amerikai deviza lassan kezd magához térni az előző hónapban történt félszázalékos Fed-kamatcsökkentést követő zuhanásból, és ez érinti az árupiacokat is. (A kőolaj hordójáért még rekordárat, 83,90 dollárt adtak szeptember 20-án.) A zöldhasú erősödését segítette az Egyesült Államokban előző héten megjelent adatsor a munkahelyek számának szeptemberi növekedéséről; ez a szám május óta nem volt ilyen magas. Ez az amerikai gazdaság vártnál jobb állapotára utal. A kedvező adatok csökkentik egy újabb kamatvágás esélyét; ez erősíti a dollárt, utóbbi viszont csökkenti más alternatív befektetések, tipikusan a nyersanyagok iránti keresletet.
A piac nagy figyelmet szentel az amerikai nyersolaj tartalékkészleteit érintő, csütörtökön várható adatnak. A Bloomberg által megkérdezett 11 szakértő másfél millió hordó növekedést becsült az előző hétre a stratégiai olajkészletet illetően. Szeptember végén már 9,3 százalékkal több, mintegy 321,8 millió hordó volt a tartalék, ez a legmagasabb az elmúlt öt év átlagában. A jelentős készletek az alacsony kapacitáson működő finomítóknak köszönhetők, amelyek felhasználásukkal máskülönben nagy keresletet támasztanak. Ezek most a téli csúcstermelést megelőző karbantartási munkálatok miatt működnek kisebb kihasználtsággal.
A kitermelést, úgy tűnik, a trópusi hurrikánok sem zavarják meg az idén; ezek általában október és november folyamán söpörnek végig a Mexikói-öböl térségén. Az enyhe időjárásnak is köszönhető az olcsóbb kőolaj; ez az inflációs nyomás enyhülésével jótékony hatással lehet az amerikai gazdaságra, csökkentve a recesszió közeli állapot kialakulását. Azért túlzott optimizmusra még nincs ok – figyelmeztet több elemző is –, a prognózisok mediánja ugyanis 85 dollár körüli olajárral számol az év végére.
Az előző héten a Merrill Lynch azt valószínűsítette, hogy a fekete arany ára 100 dollárra is felmehet 2008 végéig. A Nemzetközi Energiaügynökség új igazgatója, Nobuo Tanaka hétfőn a Reutersnak úgy nyilatkozott, hogy a magas kőolajárak ártanak a fejlett országok gazdaságainak.
A külkereskedelmi mérlegben az import jelentős hányadát az energiahordozók teszik ki, így nem közömbös, hogy milyen áron lehet hozzájutni a világpiacon. Az előrejelzések szerint egyébként is zuhanásba kezdő magyar inflációs adatot támogathatja az olcsóbb olaj, ám arra a jelenlegi árcsökkenés önmagában kevés, hogy teret nyisson a gazdaság számára fontos további kamatcsökkentés előtt.
A mezőgazdaságban viszont a drága kőolajnak volt köszönhető a bioüzemanyagok keresletének és árának a felfutása; emiatt drágult meg az idén például a kukorica a világpiacon. Most itt is enyhülés várható. VG