Az euró ezzel szemben várhatóan markánsan különböző pályát jár végig a következő években, mint a zöldhasú. Európa az elmúlt évtizedben virágzó külkereskedelmi kapcsolatot épített ki az Egyesült Államok mellett más országokkal is, illetve a kontinentális európai államok kevésbé érintettek a válság hatásaiban, mint Japán, Nagy-Britannia vagy az USA, így a belső piaci kereslet is hamar növekedésnek indulhat. Az elemzők szerint ennek következtében az euró a dollár egyetlen, kellően likvid alternatívájává válhat.
Bár az idén a világ tőzsdéi átlagosan tíz és húsz százalék közötti mértékben növekednek, és az elemzők már gazdasági fellendülésről beszélnek, a válságnak koránt sincs vége, a következő hetekben, hónapokban még kieshetnek csontvázak a bankok szekrényeiből. A szakértők adatai szerint eddig világszerte 1658 milliárd dollár értékű rossz hitelt voltak kénytelenek a bankok leírni, azonban a válság miatt ilyen jogcímen keletkező teljes kár meghaladhatja a 2800 milliárd dollárt. Még jöhetnek olyan nagy hatású – akár a piacokat is megrengető – rossz hírek, mint amilyenek a napokban Dubajból vagy Görögországból érkeztek.
A szakértők vélekedése szerint a gazdasági fellendülés első pár hónapjában még a deflációs környezet lesz a jellemző, így ebben az időszakban nagyon veszélyes hosszú távú befektetéseket kötni, mivel előre nem jósolható meg, hogy mikor fordul a trend inflációba, amely a hoszszú távú hozamok kirobbanó növekedését hozhatja magával.
„A piacok jelenleg nem hisznek abban, hogy jelentős infláció lesz. Így azt a konklúziót vonhatjuk le, hogy az árak nyomás alatt lesznek, vagyis a következő hónapokban stagnálásra vagy deflációra számíthatunk, de a trend a későbbiekben megfordul, és inflációs környezet várható. Így azok a befektetők, akik most hosszú távra államkötvényt vásárolnak, veszteségre számíthatnak” – állítja Costa Vayenas, a UBS feltörekvő piacokért felelős vezető elemzője.
Szerinte a legjobban a vezető országok vállalati kötvényei, illetve a feltörekvő piacok részvényei teljesítettek 2009-ben. A jövő évben egyrészt a rövid távú tőzsdei üzleteket látja kedvezőnek a szakember, mivel az infláció emelkedésével a befektetők „be fognak vásárolni”. Ezen belül is fő területnek tartja a feltörekvő piacokat Vayenas, mivel itt a magasabban stabilizálódó inflációs szint miatt általában nagyobbak a nominális hozamok, ezzel akár 5 százalékkal nagyobb növekedést is el lehet érni itt, mint a vezető piacokon. VÁ