Mindez viszont egyáltalán nem tűnik meglepőnek annak tükrében, hogy a múlt év áprilisában még 10 százalék fölött járó, átlagos betéti kamat 2010 negyedik hónapjának a végére nagyjából a felére, 5,15 százalékra csökkent a jegybanki kalkulációk szerint.
Márpedig a hitelintézeteken nem múlik a forrásgyűjtés sikere: ők ugyanis folyamatosan kínálatban tartanak a bankközi irányadó kamatlábat (Bubor) és a jelenleg 5,25 százalékos jegybanki alapkamatot bőven (akár egy százalékponttal is) túlszárnyaló konstrukciókat.
A komoly kamatprémiumhoz persze az ügyfélnek is teljesítenie kell néhány feltételt, hiszen a standard betéti kamatok már nagyon ritkán haladják meg az öt százalékot.
A CIB Bank a három hónapos kombinált és aktív betétjénél tart érvényben 6 százalékos éves kamatot. Utóbbinál – a nevéből adódóan – ennek az a feltétele, hogy a betétes használja a bank egyéb szolgáltatásait is. Hasonló elven működik a K&H Törzsvendég névre keresztelt konstruk-ciója is, amelynél az ügyfél, amennyiben megfelelő aktivitással veszi igénybe a bankcsoport termékeit, akkor két hónapos futamidő mellett akár évi 6 százalékos kamatot is jóváírnak a számláján. Ugyanezen az elven működik még az MKB Bank Napi Bankkapcsolat nevű terméke, amelynél a kamat 5,92, az egységes betéti kamatlábmutató (EBKM) pedig 6 százalékos.
A Raiffeisen Jutalom néven futó betétjével jelenleg 6,50 százalékos éves kamatot is elérhetnek az ügyfelek: a magas hozam feltétele ugyanakkor, hogy az ügyfél megfelelő számú és értékű bankkártyás vásárlást végezzen a megadott időszak alatt.
Az FHB több, a kamatprémium elérésére lehetőséget adó konstrukciót is tart a kínálatában, ahol az aktív és a bankhoz hűnek mutatkozó ügyfelek egyaránt pluszhozamhoz juthatnak. Az Aktív betétet 6, illetve 12 hónapos futamidő mellett kínálja a hitelintézet, és ennél akár 6,5 százalékos éves kamatot is elérhet a számlatulajdonos. A hűséges ügyfeleket a Lojalitás nevű konstrukció célozza meg: ennél három hónapos futamidőt választva 5, 6 és 12 havi lejáratnál pedig évi 6 százalék az elérhető kamat.
Akadnak ugyanakkor olyan, figyelemre méltó ajánlatok is, amelyek nem kötődnek különösebb feltételekhez. A Budapest Bank és az Erste például a hazai piacon viszonylag ritka futamidejű akciós betéti konstrukcióval jelent meg. Előbbinél 4 hónapos futamidő mellett évi 5 százalékos kamatot kaphat a betétes, utóbbinál pedig 8 hónapra 5,75 százalék érhető el.
Az OTP Bank a Fokozódó nevű termékcsoportot tartja egyebek mellett a kínálatában: ennek az egyébként devizában is elérhető konstrukciónak a lényege, hogy a kamat a kamatperiódusokban eltérő, és az eltelt idő függvényében növekszik. Az első számú hazai hitelintézet forintbetétjénél a harmadik hónapban a kamat 7,50 százalék (a teljes futamidőre kalkulált, 5 százalékos EBKM mellett), egymillió forint és e feletti összeg lekötésekor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.