BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Román elnökválasztás 2025: Simion magával rántotta a romániai olajóriás papírjait – beásta magát a bukaresti tőzsde

A távközlési cégek, bankpapírok, energiarészvények és közművek még a mostani politikai zűrzavarban is képesek voltak emelkedni. Az OMV Petrom zuhanása, persze Simion számlájára írható. A szuverenista jelölt belengette az "államosítást".

Két nappal a romániai elnökválasztás második fordulója előtt, amikor egy szuverenista és egy centrista jelölt fej fej melletti esélyekkel várja a voksolást, és az államadósság leminősítésének és a deviza leértékelésének árnya vetül az országra, ráadásul az uniós források elzárása is valós veszély, a bukaresti tőzsde  köszöni szépen jól van. Pontosabban alig van rosszabbul, mint tavaly ilyenkor. A román részvénypiac igazolja a régi igazságot, hogy ez hosszú távú befektetés. Arról nem beszélve, hogy Románia gazdasági bajai nem most kezdődtek.

A román közlekedési minisztérium jóváhagyta a 4-es metró meghosszabbítását Bukarestben.
Nem minden román részvény tart lefelé / Fotó: AFP

Kukkantsunk bele a román részvények indexkosarába!

  • OMV Petrom: 6,31 százalékot zuhant az elmúlt 4 hétben, míg az éves teljesítménye: 1,76 százalékos mínusz. Ami azzal függhet össze, hogy a szélsőjobboldalinak mondott jelölt, 

George Simion, győzelme esetén állami tulajdonba venné az osztrák irányítás alatt álló olajtársaságot, ami Románia egyik legnagyobb vállalata és Délkelet-Európa legnagyobb olaj- és gáztermelője 

  • Banca Transilvania: 3,03 százalékot erősödött egy hónap alatt, míg 12 hónapra visszatekintve 2,61 százalékos a plusz.  A bank üzleti tevékenysége hét szegmensre oszlik: egyéni és vállalati ügyfelekkel is foglalkozik, van egészségügyi részleg és lízing szegmense is. 
  • BRD Groupe Societe Generale:  4,29 százalékot esett az elmúlt 4 hétben, míg a 12 havi teljesítménye 14,19 százalékos mínusz. A pénzintézet három részlege: a lakossági bank, a speciális szolgáltatások és a vállalati, befektetési tevékenység.
  • Societatea Nationala Nuclearelectrica: 1,63 százalékot csúszott egy hónap alatt, míg egy évre visszatekitve 18,33 százalékos az esés. Állami közüzemi cég, mely  villamos és hőenergia előállítását, valamint nukleáris üzemanyag gyártását kínálja. Fő tevékenysége az atomerőművek villamosenergia-termelése. 
  • Societatea Energetica Electrica: 0,97 százalékot araszolt erősödött. Az elmúlt 12 hónapban ára 10,57 százalékkal esett.  egy romániai székhelyű, közüzemi ágazatban tevékenykedő vállalat.
  • Med Life: 3,23 százalékot esett egy hónap alatt. Míg az elmúlt 12 hónapban 42,79 százalékot ralizott az egészségügyi papír. Orvosi szolgáltatásainak portfóliója többek között klinikai és laboratóriumi vizsgálati szolgáltatásokat, orvosi képalkotást, reproduktív orvoslást, kórházi felvételt és sebészeti beavatkozásokat tartalmaz.
  • Transelectrica: 1,48 százalékot erősödött egy hónap alatt. Az elmúlt 12 hónapban ára 50,59 százalékos árfolyamrobbanást láthattunk. Tevékenysége: a villamosenergia-átvitel, a román villamosenergia-rendszer szervezése és a villamosenergia-piac irányításában.
  • Digi Communications: 1,38 százalékot erősödött egy hónap alatt. Míg az elmúlt 12 hónapban 12,37 százalékkal emelkedett. Az integrált távközlési szektorban tevékenykedik. Üzletágai: kábeltelevízió, internet, mobil távközlés, vezetékes telefon, műholdas műsorszórás (földrajzi lefedettsége Romániára, Magyarországra, Spanyolországra és Olaszországra terjed).
  • Fondul Proprietatea: 5,75 százalékot zuhant egy hónap alatt. Míg az elmúlt 12 hónapban 33,46 százalékot esett az árfolyam. A befektetési társaság fő tevékenysége a befektetési alapok és más hasonló pénzügyi szervezetek működtetése. 
  • Conpet: 3,76 százalékot erősödött egy hónap alatt. Az elmúlt 12 hónapban pedig 7,8 százalékkal esett.  Csővezetékes szállítással foglalkozik: nyersolajat és származékokat (benzin, kondenzátum, folyékony etán) szállít a romániai finomítókba. 
  • Bursa de Valori Bucuresti: egy hónap alatt 9,11 százalékot zuhant. Míg az elmúlt 12 hónapban 36,68 százalékot veszített. A Bursa de Valori Bucuresti a bukaresti tőzsde piactér szolgáltatója.

A kötvénypiac bóvliért kiált

Az elmúlt 4 évben Románia minden lehetséges hibát elkövetett a fiskális és monetáris politikában. Az ország költségvetési hiánya (GDP 9,3 százaléka) a legnagyobb az Európai Unióban, hasonló a helyzet a kereskedelmi hiánnyal, mely a GDP 9 százaléka, s a folyó fizetési mérleggel, mely a GDP 8 százaléka. A nemzeti fizetőeszköz árfolyamát évek óta mesterséges szinten tartják, miközben a gazdasági fundamentumok leértékelás tindokolnának. A Wall Street 15-20 százalékos leértékelésre fogad.  Az ING bank becslése szerint a román központi banknak

 az elmúlt két hétben devizatartalékainak 10 százalékát költötte nyílt piaci intervencióra, 

hogy stabilizálja a lej árfolyamát. 

Románia nemzetközi adósságába már beárazta a piac a potenciális leminősítést. Az ország eurókötvényeinek árfolyama hasonló a rossz hitelminősítésű országokéhoz. Bizonyos lejáratok hozama már a török kötvényekét is felülmúlta az elmúlt hetekben. A kötvények hozama ellentétesen mozog az árfolyamukkal. Más szóval a román kötvényekért már a török kötvényeknél is kevesebbet adnak a piacon. Vagyis a román államadósság finanszírozása drágább lett a török adósságénál. 

Drámai beszéd: nem akárki mondta a szemébe a németeknek a rideg valóságot – Merz megint nincs biztonságban
Figyelmeztetett az új német gazdasági miniszter. A német gazdaság képtelen a növekedésre és Katherina Reiche szavai azt vetítik előre: alig állt fel az új kormánykoalíció, a pártjai máris egymásnak feszülnek egy kulcskérdésben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.