Két hónapja nem látott magasságba emelkedett a Novo Nordisk lesoványodott részvénye a keddi koppenhágai kereskedésben arra a hírre, hogy a londoni székhelyű Parvus Asset Management nem részletezett nagyságú paketthez jutott a fogyasztószereiről világhírűvé vált társaságban.
Annyit tudni, hogy a pakett nagysága nem érte el még az 5 százalékot, ami a dán törvények szerint a bejelentéskötelezettség alsó határát képezi. A beszállásról szóló információkat egyelőre egyik fél sem erősítette meg, a piac viszont 3,5 százalékol tolt a Novo árfolyamán, üdvözölve, hogy valami legalább történt.
Az aktivista befektetőként ismert Parvus azután kapott szagot és épített ki részesedést a Novo Nordiskben, hogy a társaság részvényárfolyama egyrészt a Donald Trump-féle, külföldi gyógyszergyártókat érintő amerikai vámfenyegetések, másrészt a rivális Eli Lilly súlycsökkentőjének egyre látványosan térnyerését látva ereszkedésbe kezdett, amire rátett még egy lapáttal egy kudarcot vallott gyógyszerkísérletük is. Úgy tudni,
nevű sztártermékével a világpiacon hasító Novo Nordisk új résztulajdonosa a dán vállalat éléről hamarosan távozó Lars Fruergaard Jorgensen vezérigazgató utódjának kiválasztásakor már át akarja vinni az akaratát, legalábbis erről ír a Financial Times.
Jorgensen nyolc év után, közös megegyezéssel történő távozását május közepén jelentette be a vállalat, amely egy évszázados történetében mindössze öt vezérigazgatót „fogyasztott”. Jorgensen 1991 óta dolgozik a Novo Nordisknál, és a brüsszeli székhelyű Európai Gyógyszeripari Szövetség (EFPIA) elnöki tisztségét is betölti.
Tavaly még úgy nyilatkozott, hogy nem tervezi elhagyni a céget, most azonban vállalta, hogy az átmeneti időszakban még a posztján marad, hogy támogassa a zökkenőmentes vezetőváltást. Amelyhez a britek érdekérvényesítő ereje önmagában messze nem lesz elegendő, ugyanis
a Novo Nordiskban 28 százalékkal főrészvényes azonos nevű alapítvány ellenállásán könnyedén megbukhat a palotaforradalom,
mivel ők rendelkeznek a szavazati jogok 77 százalékával. Ezt a tulajdonosi-szavazati struktúrát éppen az ellenséges felvásárlások kiküszöbölésére, a dán cég önállóságának garantálására hozták létre.
A Merrill Lynch Investment Managementnél korábban nevet szerzett Edoardo Mercadante hedge fund vezér által menedzselt Parvus jelenleg – a Bloomberg gyűjtése szerint – 7,5 milliárd dollárt érő részvényportfólió felett rendelkezik, s korábban olyan iparági nagyságokat szemelt ki magának, mint a Ryanair vagy a UniCredit.
Május elején a konkurenciaharcra hivatkozva a Novo Nordisk az első negyedéves gyorsjelentésükbe csomagolva profitfigyelmeztetést adott ki, e szerint a korábbi, 24 százalékos bevételnövekedésről szóló tervszámot 21 százalékosra, míg a 27 százalékos üzemi profitbővülést 24 százalékosra korrigálták.
Nem mondható, hogy a Novo Nordisk az első negyedévben ne teljesített volna jól, más kérdés, hogy meg tudott-e felelni a piaci elvárásoknak, s ha minimális eltérésekkel is, de ezt meg is tudta tenni. A dán cég negyedéves főbb mutatói következőképpen alakultak:
A nettó profit átszámítva 1572 milliárd forintnak felelt meg. A Novo Nordisk a tőzsdei árfolyama alapján számított 297 milliárd dolláros cégértéke szerint a világ 32. legértékesebb vállalata volt a májusi gyorsjelentés idején, ezzel szemben ma a 29. helyen szerepel 333 milliárd dollárral. Európában egyedül a német SAP szoftvergyártó előzi meg szűk 30 milliárd dollárral.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.