Hiába keressük az ikonikus nagy cégeket a legmagasabb célárpotenciállal vételre ajánlott milánói tőzsdei vállalatok között, bár például az ENI, a Ferrari és a Pirelli részvényeiben az LSEG elemzői konszenzusa szerint még van nagyjából 8-9 százalék prémium és az Intesa Sanpaolo, valamint az Enel is 5-6 százalékkal feljebb mehet, de a legtöbb gyúanyagot kevésbé ismert olasz részvényekben látja a piac. Egyes elemzők amúgy éppen az olasz tőzsdét tartják a legalulértékeltebbnek egész Európában.
Ilyen például a magát az európai fintech cégként azonosító Nexi, amelynek részvényeit kedden délelőtt 5,26 euróért lehet beszerezni a milánói börzén, ám az elemzői konszenzus 31 százalékkal magasabbra, 6,88 euróra várja a papírokat.
Meglehetősen jól sikerült egyébként a cég első negyedéve, hiszen egyrészt a bevételei az előző év azonos időszakához mérten 3,7 százalékkal, 810 millió euróra nőttek, másfelől a személyi költségeket ezzel párhuzamosan sikerült 5,4 százalékkal csökkentenie éves bázison, így az EBITDA 7,1 százalékkal, 387 millió euróra emelkedett. Különösen figyelemre méltó, hogy az EBITDA-ráta 149 bázisponttal, 48 százalékra emelkedett.
Az első negyedévben a részvényesi javadalmazásra 600 millió eurót költöttek, amiből 300 millió, részvényenként 0,25 euró jutott osztalékra, míg további 300 milliót saját részvényeik visszavásárlására adtak ki.
A hazánkban is jelenlévő Nexi Itálián kívül különösen jól teljesített a német nyelvű országokban (DACH) és Lengyelországban.
A menedzsment megerősítette éves célkitűzését is, év/év 5 százalék körüli bevételbővülést és az EBITDA-ráta 50 bázispontos-javulását várják.
Hasonlóan nagy az optimizmus az Eni mint legnagyobb tulajdonos 10 százalékos részesedésével működő Saipem olajipari szolgáltató cég részvényeivel kapcsolatban is, amely globális jelenléttel működik szárazföldi és tengeri lelőhelyeken, sőt betört a fenntartható energetikába, többek között a tengeri szélerőművekhez is szállít berendezéseket.
A momentán 1,84 eurót kóstáló részvények célárát 30 százalékkal magasabbra, 3,09 euró tették az elemzők, amire az első negyedévben alaposan rá is szolgált a Saipem, lévén az árbevétele 15,5 százalékkal, 3,5 milliárd euró fölé nőtt, a korrigált EBITDA-ja 31 százalékkal, 351 millióra, nettó nyeresége pedig 35 százalékkal, 77 millió euróra ugrott.
A Saipem cégvezetése is megerősítette a publikus célkitűzéseket, év végére 15 milliárdos forgalomra és 1,6 milliárd eurós EBITDA-ra számítanak.
A harmadik legígéretesebb olasz cég a FTSE MIB indexet alkotó társaságok közül a hallókészülék-hirdetéseivel a magyar sajtót is elárasztó Amplifon, mely globális piacvezető ebben a szegmensben. A cég személyre szabott szolgáltatásokat nyújt a halláskárosodott betegeknek. Mind az öt kontinensre kiterjedő értékesítési hálózata több mint 9000 értékesítési pontot foglal magában.
Az egészségügyi szolgáltató kedden 21 euró körül ingadozó részvényeit a konszenzus 25,5 euróra várja, ergo 22 százalékos prémiumot rejthetnek a papírok.
Az Amplifon az első trimeszterben a gyengélkedő amerikai kereslet dacára az árbevételét 2,6 százalékkal, 588 millió euróra, korrigált EBITDA-ját 3,4 százalékkal, 140,4 millió euróra, míg EBITDA-marzsát 20 bázisponttal, 23,9 százalékra növelte.
A menedzsment fenntartotta rendkívül ambiciózus előrejelzését is, 5-10 százalék közti árbevétel- és 24 százalékos EBITDA-emelkedéssel. Amerikában javulásra, Európában – különösen Franciaországban – pedig gyorsuló növekedésre számítanak.
Reggel még a negyedik helyen álltak, késő délelőtt már a harmadik legnagyobb árfolyamnyereség lehetőségét hordozzák az Interpump részvényei, amit persze nem az elemzői vélemények változása, hanem a részvényárfolyam 35,8 euróra csökkenése okozott. Ezt a kurzust pedig már 22,3 százalékkal haladja meg a konszenzus.
A cég amúgy globális piacvezető a nagynyomású dugattyús szivattyúk, a hidraulikus szivattyúk, hengereket és egyéb hidraulikus alkatrészek értékesítésében.
Noha a szivattyúgyártó első negyedéves teljesítménye felemásra sikerült, ám megfelelt a menedzsment várakozásainak, ezért nem változtattak az éves előrejelzésen.
A bevételek ugyanis 4,5 százalékkal, 521 millió euróra, míg az EBITDA 7,9 százalékkal, 117,3 millió euróra esett. Mielőtt azonban temetnénk a céget, jön a csavar, a nettó profit 15,7 százalékkal, 57 millió euróra ugrott. Pontosan ezt emelték ki az éves becslésben is a vállalat vezetői, akik mínusz 5 – plusz 1 százalékra számítanak bevételágon az előző évhez viszonyítva, az EBITDA-marzsot pedig 22-22,5 százalék közé várják az első negyedéves 22,5 százalék után.
Végül, de nem utolsósorban kecsegtető részvényeknek tartják az elemzők az energia- és távközlési ágazatban használt elektromos kábelek, valamint optikai szálak gyártására specializálódott Prysmian papírjait is, mintegy 15 százalékos potenciális prémiummal.
A vállalat – melynek 48 üzeme van Európában, 23 Észak-Amerikában és 13 Latin-Amerikában – részvényárfolyama 58,6 euró körül ingadozik a milánói parketten, ám a konszenzus szerint a kurzus elérheti a 67 eurót.
Az év első három hónapjában a bevételei kereken 5 százalékkal, 4,77 milliárd euróra, EBITDA-ja 28 százalékkal, 527 millió euróra nőtt, ám nettó nyeresége 19 százalékkal, 150 millió euróra zuhant.
A visszaesés főként a magasabb értékcsökkenési leírás és amortizáció következménye, emellett jelentkezett az akvizíciók miatti vételár-allokációs hatás is.
felvásárlásából ered a cég nettó adósságának a megugrása is, 1,7-ről 4,9 milliárd euróra.
A Prysmian mindazonáltal megerősítette éves eredménybecslését. Eszerint az EBITDA a 2,25-2,35 milliárdos sávban köthet ki, a szabad készpénzáram pedig 0,95-1,05 milliárd euró között állapodhat meg év végére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.