A dokumentumból kiderül, az idén visszaesett az inzulinkészítmények fogyasztása, ezt a 300 forintos térítési díj bevezetésével indokolja a szaktárca. Jelentősen csökkent az antibiotikumok forgalma is. Elemzők szerint a tb-támogatással vásárolt gyógyszerek értékesítésének a mérséklődésével együtt nőtt a nem támogatott orvosságok forgalma, azaz a betegek terhe.
A gyógyszerpiacot szabályozó törvény célja a biztosító gyógyszerkiadásainak a csökkentése volt, ezt a piaci szereplők közös kockázatviselésével szeretnék elérni. Így a gyártókra a tb-támogatással forgalmazott termékeik után 12 százalékos adót vetettek ki; ebből eddig 18,1 milliárdot fizettek be az APEH-nek, ez 16 milliárdal marad el az elvárttól. (A teherrel kapcsolatban a cégek az Alkotmánybíróság állásfoglalását kérték.) A hazai gyógyszercégek képviselői szerint a kormány rövid távú fiskális politikája megingathatja az amúgy nemzetközi hírű gyógyszeripart, csökkenhet a költségvetésbe eddig fizetett 50 milliárdos adó és járulék, megrendülhet a ma még 15 ezres gyógyszeripari foglalkoztatás. A félresikerült törvény miatt a Richter Nyrt.-nél létszámstopot kellett elrendelni, s éves szinten 10 milliárddal fogták vissza a beruházásokat – mondta lapunknak korábban Bogsch Erik vezérigazgató.
A nagykereskedők 2,5 százalékos adójából az idén 800 millió forintra számítanak. Félő, hogy a 6 százalékos árréssel dolgozó kereskedők csak a szolgáltatások szűkítésével, a napi patikai szállítások számának csökkentésével élik túl a szigort. A patikák közül azoknak kell szolidaritási adót fizetni, amelyek tb-támogatással forgalmazott készítményei utáni árrése meghaladja a 30 millió forintot. A gyógyszertár-alapítás liberalizációja új patikák létesítésével járt ugyan, ám azok a forgalmas helyeken létesültek. Nem maradtak ki a betegek sem a szigorításokból; ezt igazolja, hogy amíg az előző fél évben 71 százalék volt, az idén 62-re apadt az átlagos tb-támogatás mértéke. Megszűnt a gyógyszerek térítésmentessége, a kiemelt támogatással kapott orvosságokért 300 forintot kell fizetniük, ez 1-1,5 milliárdos megtakarítást jelent a tb-kasszában.
A jelenleg támogatott 4600 gyógyszer közül 1500 generikus orvosság után fizet fix összegű támogatást a biztosító, a többihez százalékosat ad. A fix támogatású gyógyszerkörben az idén 2200 árcsökkenése várható. Az első licit a betegeknek 7-8 milliárdos, a tb-nek 15 milliárd forintos megtakarítást jelentett, s a következő két licitálás következtében további 14, illetve 6 milliárdos megtakarítással számol a tb. A jelentés szerint magas a generikumok ára.
A generikus program az idén 30 új, innovatív készítmény tb-listára kerülését teszi lehetővé – ez azonos a két évvel ezelőttivel. Ám az új készítmények inkább egy-egy szűk betegkör számára kerültek be a támogatási körbe.
Ám ezt a támogatást nem vették át az olcsó termékeket forgalmazó képviseletek, az államnak pedig erre nincs forrása.
Ám ezt a támogatást nem vették át az olcsó termékeket forgalmazó képviseletek, az államnak pedig erre nincs forrása. Kordában A törvény az Egészségbiztosítási Felügyelethez rendelte a gyógyszercégek orvoslátogatóinak a nyilvántartását. Az idén 2102 gyógyszerismertetőnek adtak ki igazolványt.
Az Országos Gyógyszerészeti Intézet húsz büntetést szabott ki, mivel étrend-kiegészítőket, kozmetikumokat gyógyszerként reklámoztak a cégek.-->