Az oktatási minisztérium mindig kész tárgyalni a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) vezetőivel, így nem zárkózik el attól sem, hogy megvitassák a legutóbbi alternatív tandíjjavaslatot, ám az alapelvein nem kíván változtatni – a Világgazdaság információja szerint nagyjából ezt válaszolja a szaktárca az érdek-képviseleti szövetségnek. A minisztérium hivatalos álláspontja: a diákok által megszabott holnapi határidő előtt nem kívánja nyilvánosságra hozni a véleményét.
A HÖOK az október 6-i közgyűlésén egy kompromisszumos tandíjelképzeléssel állt elő, s bejelentette, október 17-én délig várnak rá választ. Aznap este mindenképp nagygyűlést tartanak a diákok Budapesten. Ha a minisztérium nem fogadja el az ötletüket, akkor ez tandíjellenes tüntetés lesz, ha rábólint, a rendezvény átalakul a minőségi felsőoktatás támogatásáról szóló örömünneppé.
A HÖOK elnöke kérte a minisztérium vezetőitől, konzultáljanak a javaslatukról, mielőtt a tárca kialakítja az álláspontját, de eddig még nem keresték – mondta lapunknak Miskolczi Norbert. Úgy véli, ha szakmai döntést kíván hozni a minisztérium, akkor támogatják az elképzelésüket. Hiszen konkrét számításokkal bizonyították be, hogy az ajánlott rendszer szerinti bevétel eléri, sőt meg is haladhatja a tandíj mértékét, mivel már az első évben teljes bevételt hoz. Figyelembe vették, hogy az intézményekben a hallgatók a leckekönyvbe felvett kreditek 60-80 százalékát teljesítik, s azt is, hogy a legjobb 15 százaléknak nem kell majd fizetnie. Ám nem kalkuláltak a hallgatói normatíva emelkedésével – holott az várható –, így az alternatív javaslatból származó bevételek is nőnek majd.
Arra az ellenérvre pedig, hogy a jelenlegi tandíjat szinte egyöntetűen támogatják az intézményi vezetők is, a HÖOK elnöke kijelentette, ez egyszerűen nem igaz. A Magyar Rektori Konferencia még sohasem szavazott ebben a kérdésben, az egyetértő nyilatkozatot az elnökség adta ki, amely egy kis létszámú testület – állítja. Miskolczi számos olyan, főleg vidéki egyetem, főiskola vezetőjével beszélt, aki szimpatizál a hallgatók elképzeléseivel, de álláspontját nem akarja nyilvánosságra hozni, mert tart az oktatási tárca retorziójától. VG