Az egymást követő negyedik negyedévben lassul a gazdaság bővülése az OECD országaiban. A megtorpanást főként az euró-zóna, illetve az EU gyengélkedése okozta, mindkét övezetben 0,2 százalékos volt a növekedés mértéke az első negyedévi 0,8 százalék után. Az USA-ban ezzel szemben az év első három hónapjában mért 0,1 százalékos ütemet meghaladó mértékben nőtt a gazdaság a második negyedévben, igaz, így is csak 0,3 százalékkal.
A mostani OECD-adatok megerősítik a Morgan Stanley amerikai bankház minapi elemzését, amely szerint az euróövezeti országok és az USA is „vészesen közel került” ahhoz, hogy a következő 6-12 hónapon belül recesszióba kerüljön, vagyis két egymást követő negyedévben csökkenjen a gazdaság. A JPMorgan Chase amerikai bankcsoport tegnapi elemzése 40 százalékra teszi az esélyét annak, hogy az amerikai gazdaság ismét recesszióba süllyed. A ház elemzői szerint a II. világháború utáni időszak amerikai recesszióit az esetek 82 százalékában egyszázalékos vagy annál lassabb éves szintű gazdasági növekedések előzték meg. A JPMorgan a következő négy negyedévre mindöszsze egyszázalékos növekedést vár az USA-ban.
A piacok nagy érdeklődéssel várják az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnökének pénteki beszédét. Ben Bernanke a Fed éves, Jackson Hole-i konferenciáján szólal fel. Egy éve ezen az eseményen taglalta az amerikai pénznyomda második fokozata beindításának lehetőségét. Nem sokkal később, novemberben be is jelentette a Fed az ez év júniusig tartó állampapír-vásárlási programot. A piaci szereplők most arra számítanak, hogy beindul a likviditáspumpa a mintegy 500-600 milliárd dolláros kötvényvásárlási programmal. Az Equilor Befektetési Zrt. elemzése szerint azonban a Fed kivár az újabb program beindításával a jelenlegi inflációs környezetben ugyanis aligha van esélye a Fednek egy újabb program indítására. Míg korábban a deflációs félelmekkel lehetett eladni a pénznyomdát, addig most inkább inflációs nyomás érzékelhető az USA-ban – vélik az Equilor elemzői. Így legjobb esetben is csak verbális támogatást tud adni Ben Bernanke, mint ahogy azt a legutóbbi kamatdöntés során tette, amikor megígérte, hogy 2013-ig nem nyúl a rekord-alacsony szinten lévő, 0 és 0,25 százalék közötti rátához.
Nemcsak a piacokat, hanem a politikusokat is izgatja Ben Bernanke pénteki beszéde. A republikánusok egyik elnökjelöltje, Rick Perry texasi kormányzó ugyanis a múlt héten közölte: „hazaárulás” lenne, ha a Fed ismét a pénznyomda eszközéhez nyúlna a gazdaság élénkítése érdekében.
Drámaian zuhan a görög GDP
Az euróövezet egészének GDP-növekedési adatát jelentősen lehúzta, hogy Görögországban a várt 5,1 százalék helyett 6,9 százalékkal csökkent a GDP a második negyedévben az előző év azonos időszakához képest. Az ország pénzügyminisztere a minap elismerte: az idén a vártnál nagyobb mértékben csökken a GDP. Evangelosz Venizelosz szerint a gazdaság várhatóan 4,5 százalékkal csökken az idén, míg korábban 3,8-3,9 százalékos visszaesést vártak. A költségvetési tervezésben részt vevő források úgy nyilatkoztak a Dow Jones hírügynökségnek, hogy a vártnál erősebb GDP-viszszaesés az államháztartás hiányát a tervezett 7,6 százalékról 8–8,5 százalék közé emelheti.