Elindult csütörtökön a kereskedés az Oszkó Péter érdekeltségébe tartozó OXO Technologies Holding papírjaival, ennek apropóján a mai kereskedést ünnepélyes becsengetéssel kezdték meg a Budapesti Értéktőzsdén.

Fotó: Mòricz-Sabján Simon / VG

A tőzsdei kereskedésünk elindulása azt jelenti, hogy hazánkban elsőként a technológiai innovációk papírjai a nyilvános piacokon is elérhetővé váltak. Mostantól azon fogunk dolgozni, hogy a hazai és régiós innovációk nemzetközi növekedési potenciálja egyre szélesebb és sikeresebb portfólió formájában jelenjen meg a részvényeinkben.

– emelte ki Oszkó Péter, az OXO Technologies Holding igazgatóságának elnöke.

Magyarország erős innovációs képességgel rendelkezik IT területen, azonban fontos, hogy ezek a cégek megfelelő tőkefinanszírozási lehetőségeket találjanak itthon a hazai tőkepiacon, ami fontos lépés a világpiac meghódítása felé vezető úton. Az OXO Holding ebben a finanszírozási, befektetési modellben képvisel jelentős újdonságot, hiszen a holding tőzsdei megjelenésével ötvözi a nyilvános tőkepiacokban rejlő lehetőségeket a start-up befektetésekhez szükséges szaktudással.

– tette hozzá Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója.

A holding múlt hét pénteken közölte első féléves jelentését. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) újonca, az innovatív technológiai cégekbe fektető társaság pénzügyi beszámolója a normál, tervezett működés tendenciáit mutatja, az előző év azonos időszakával megegyező költségszerkezet mellett. 

A BÉT közleménye szerint a technológiai befektetésekkel foglalkozó társaság korábban a BÉT középvállalati szolgáltatáspalettájának több elemét is igénybe vette: 2019 óta a BÉT50 közösség tagja, 2020 júniusában részt vett a BÉT zártkörű, vállalatok és potenciális befektetők együttműködését elősegítő rendezvényén, a BÉT Xmatchen, a tavalyi év decemberében pedig a BÉT Mentor Program keretében jutott a tőzsdei megjelenéshez szükséges felkészülést segítő támogatáshoz.

A tőzsdei bevezetést megelőzően az OXO Technologies Holding sikeres zártkörű tőkeemelést hajtott végre, amelynek keretében 3 650 forintos áron, 1,25 milliárd forint értékben kerültek értékesítésre a részvények. 

A Nemzeti Tőzsdefejlesztési Alap II. Részalap által nyújtott 600 millió forint azonnali tőkeemelése, valamint 700 millió forintra vonatkozó szándéknyilatkozata mellett több mint 30, részben intézményi, részben magánbefektető vett részt a tőkeemelésben, további összesen 652 millió forint értékben. A tőzsdei bevezetés és a tranzakció lebonyolítását Kijelölt Tanácsadóként a DLA Piper Business Advisory támogatta. Az OXO Csoport 2014 óta tevékenykedik technológiai befektetőként. 

A cégcsoport sikeres portfóliójának és befektetői körének összefogása érdekében 2020 januárjában megalakult az OXO Technologies Holding, amely mára a technológiai ágazat egyik vezető befektetői társaságává vált a közép-kelet-európai régiós piacon. 

A társaság több mint 10 technológiai befektetést fog közre, legfőképpen a nemzetközi piacra fókuszálva, az adatelemzések és egyéb adatalapú szolgáltatások, a mesterséges intelligencia, a kiberbiztonság, a vállalati megoldások és felhő alapú szolgáltatások, valamint a pénzügyi szolgáltatások és elektronikus területén.