Az Európai Bizottság 2,4 milliárd eurós befektetési támogatást jelentett be a Modernizációs Alapból, hogy segítse a zöldgazdaságra való mielőbbi átállást hét országban, köztük Magyarországon. Az összeg az energiarendszerek korszerűsítéséhez, valamint az energetika, az ipar és a közlekedés üvegházhatásúgáz-kibocsátásának csökkentéséhez nyújt támogatást, továbbá segíti a 2030-ra kitűzött éghajlat- és energiapolitikai célok teljesítését.

A beruházások Magyarországon (74,3 millió euró), Romániában (1391,6 millió euró), Csehországban (520 millió euró), Lengyelországban (244,2 millió euró), Litvániában (85 millió euró), Szlovákiában (49,5 millió euró) és Horvátországban (40 millió euró) valósulhatnak meg.

France's Europe Ecology ñ The Greens Europe Ecologie Les Verts (EELV) party's candidate for the 2022 presidential election Yannick Jadot visits the wind farm in Saint-Pere en Retz, western France, on October 22, 2021. (Photo by JEAN-FRANCOIS MONIER / POOL / AFP)
Fotó: JEAN-FRANCOIS MONIER / AFP

A zöld átállást segítő Modernizációs Alap 45 beruházást támogat a megújuló energiaforrásokból történő villamosenergia-termelés, az energiahálózatok korszerűsítése, az energiaágazat, az ipar, az épületek és a közlekedés energiahatékonysága, valamint a szénalapú energiatermelés alacsonyabb szén-dioxid-intenzitású üzemanyagokkal való felváltása terén. Köztük Magyarországon az energiatároló létesítmények létrehozását a hálózat biztonságának szavatolása érdekében – közölte az uniós bizottság.

Az alap forrásaiból tíz országot támogat a klímasemlegességre való átállásban a villamosenergia-ágazatok és energiarendszerek korszerűsítése, az energiahatékonyság élénkítése által. 

Így Bulgáriát, Horvátországot, Csehországot, Észtországot, Magyarországot, Lettországot, Litvániát, Lengyelországot, Romániát és Szlovákiát. Az alap olyan beruházásokat támogat, amelyek a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia termelésére és felhasználására, az energiahatékonyságra, az energiatárolásra, az energiahálózatok korszerűsítésére, valamint az igazságos átmenetre irányulnak a széntől függő régiókban.