Jelenleg mindenkinek érdemes befektetnie bankszámlán vagy netán a párnacihában tartott forintjait, a magas miatt ugyanis a pénz vásárlóereje folyamatosan romlik. Ebben a környezetben az alacsony kockázatú befektetések közül az elmúlt időszakban sokan a változó kamatozású állampapír mellett törtek lándzsát. Ez érthető is, hiszen a hazai irányadó kamatok érdemben emelkedtek. Ám most, hogy a trend megfordult, még nem tudni pontosan, mennyiben változik meg a helyzet az állampapírpiacon.

Fotó: Bach Máté
Két út áll előttünk
Az ősz első hónapjának a vége felé két olyan lakossági állampapír érhető el a piacon, amelyeknek a kamata a környezet módosulásának megfelelően változhat. Nem véletlen, hogy jelenleg e két konstrukció a legnépszerűbb a befektetők körében.
Az egyik a Prémium Magyar Állampapír-sorozatból a 10 éves lejáratú 2033/I PMÁP, a másik a Bónusz Magyar Állampapírból (BMÁP) a 2026/O sorozat.
Az előbbi lakossági kötvény kamata az inflációtól függ, mértéke évente módosulhat. A kamat nagysága az előző éves átlagos áremelkedést haladja meg 0,25 százalékponttal. Az első periódusban évi 14,75 százalékot fizet a befektetőnek. Az utóbbi kamata a 3 havi Diszkont Kincstárjegy hozamától függ, értéke negyedévente változhat. A kincstárjegy hozamát 1 százalékponttal haladja meg a konstrukció kamata, az aktuális negyedévre érvényes kamat 11,92 százalék.

Fotó: Róka László
A jövőbe azonban senki sem lát, legfeljebb próbálkozik ugrásra készen állni és spekulálni. Vajon továbbra is a felsorolt papírok maradnak a legkedvezőbbek? – kérdeztük Argyelán Józseftől, a Bankmonitor elemzési igazgatójától.
Másképp reagál a prémium és a bónusz is
„Ne feledkezzünk meg arról, hogy a Diszkont Kincstárjegy hozama és az infláció is érdemben mérséklődött az elmúlt időszakban. Az infláció 25 százalék feletti értékről már augusztusra 16,4 százalékra apadt, sőt előreláthatóan év végére egy számjegyűre zsugorodik. A 3 hónapos Diszkont Kincstárjegy aukciós hozama pedig az április eleji 14,94 százalékos csúcsról szeptemberre 10 százalék alá csökkent. Érdekes, de a szóban forgó két állampapír kamata az inflációtól függ, mégis teljesen másképp reagál egyik és a másik konstrukció a változásokra.
A Bónusz Magyar Állampapír kamata negyedévente változik, méghozzá a kamatfordulót megelőző utolsó négy Diszkont Kincstárjegy aukciós hozama alapján árazódik át.
A következő kamatforduló egy hónap múlva, október 21-én lesz. Vagyis a következő négy aukció lesz lényeges
– emlékeztet a szakember.
Ha az elmúlt négy aukcióra tekintünk, akkor sok jóra nem számíthatunk, ezek forgalommal súlyozott átlagos hozama ugyanis 9,45 százalék volt, ez éves 10,45 százalékos kamatot vetít előre a BMÁP-nál, vagyis közel 1,5 százalékponttal csökkenhet az éves kamat. Az inflációkövető befektetés kamata csak évente változik, januárig a jelenlegi kamatszint marad. Sőt akkor még emelkedés is várható, ugyanis a 2023-as év átlagos áremelkedése alapján árazódik át: hiába csökken év végére jelentősen az infláció, a papír kamatát az év eleji igen magas értékek is befolyásolják.
Előreláthatóan az idei éves átlagos infláció 17,5–18,0 százalék között lehet, ennek alapján a prémium állampapír jövő évi kamata 17,75–18,25 százalék körül alakulhat.
Vagyis a rendeződő piaci körülmények ellenére egy magas kamatozású éve még biztos lesz a prémium állampapírnak, viszont a bónusz állampapír hozama gyorsan csökkenésnek indulhat.
Nem olyan rég kamatcsökkentés is volt
„Ezek után joggal merülhet fel a kérdés, hogy ebben a helyzetben a fix kamatozású befektetésekkel milyen hozamot lehet elérni” – folytatja Argyelán József. Szerinte azt ki kell jelenteni, hogy ezeknek a befektetéseknek a hozama még mindig elmarad mindkét változó kamatozású állampapír aktuális kamatától. Ráadásul ezen konstrukciók esetében is volt az utóbbi időben negatív változás, az új Egyéves Magyar Állampapír kamatát 9 százalékról 8 százalékra csökkentették. Vagyis továbbra sem lehet érdemi versenytársa a fix kamatozású lakossági állampapír a változó kamatozású társainak. Viszont a Prémium Magyar Állampapír egyre kedvezőbbnek tűnik a Bónusz Magyar Állampapírral szemben.