BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rontott a magyar kilátáson, de továbbra is befektetésre ajánlja a magyar gazdaságot a Moody’s

Ugyan megerősítette a szuverén magyar adósosztályzatot a Moody’s Investors Service a péntek esti tőzsdezárást követően kiadott közleményében, de az eddigi stabil kilátást negatívra rontotta. A döntését azzal indokolta, hogy Magyarország a tervezett európai uniós források egy részét elveszítheti, mivel nem teljesíti a pénzeszközök felszabadításának feltételeit. Ugyanakkor továbbra is befektetésre ajánlja a magyar gazdaságot.

Kellemetlen meglepetést okozott a Moody’s Investors Service. A hitelminősítő intézet pénteken késő este kiadott értékelésében ugyan megerősítette a szuverén magyar adósosztályzatot a Baa2 kategóriában, de az eddigi stabil kilátást a leminősítésre utaló negatívra rontotta. Mivel a New York-i székhelyű vállalatnak idén ez volt az utolsó felülvizsgálata, mai döntésével továbbra is befektetésre ajánlja a magyar gazdaságot.

moody's
Újabb jó hír: továbbra is befektetésre ajánlja a magyar gazdaságot a Moody’s / Fotó: Shutterstock

Ezzel indokolja döntését a Moody’s

A hitelminősítő intézet indoklásában azt írja, hogy azért rontottak a kilátásokon, mert attól tartanak, hogy az ország végső soron a tervezett európai uniós források egy részét elveszítheti, mivel nem teljesíti a pénzeszközök felszabadításának feltételeit. Mint kiemelik, hogy REPowerEU-forrás felszabadításához Magyarországnak teljesítenie kell mind a 27 úgynevezett szupermérföldkövet. 

Tekintettel a Magyarország és az EU közötti nehéz tárgyalásokra, valamint a kifizetési kérelmek 2026. augusztusi határidejére, megnövekedett kockázatot látunk abban, hogy Magyarország jelentős mennyiségű forrásból marad le

olvasható a közleményben, mindez azért probléma, mert csökkentheti a GDP-növekedés trendjét, illetve gyengítheti a költségvetési és adósságmutatókat. 

Erőteljes növekedést vár 2026–2028-ra a hitelminősítő a kockázatok ellenére

A növekedési kockázat Magyarország egyik kulcsfontosságú kereskedelmi partnere, Németország gyenge növekedése összefüggésében megállja helyét, ami felerősítheti a gazdaságra nehezedő negatív nyomást. Értékelésükben kiemelik, hogy a magyar gazdaság erősen integrálódott a német értékláncokba, és a német kereslettől leginkább függő uniós országok közé tartozik. „Miközben arra számítunk, hogy az elektromosjármű- és akkumulátorgyártó iparba irányuló jelentős külföldi befektetések növelik Magyarország exportkapacitását a következő években, a gyengébb külső kereslet a vártnál lényegesen alacsonyabb kapacitáskihasználást eredményezhet az új gyártóüzemekben.”

Ugyanakkor hangsúlyozzák, Magyarország Baa2 besorolásának megerősítése az említett kockázatok ellenére erős növekedési trendet tükröz.

A hitelminősítő 2026–28-ra a GDP-növekedés átlagosan 3 százalékra gyorsulását prognosztizálja.  

Míg 2024-ben 0,7 százalékkal, addig 2025-ben 1,9 százalékkal bővülhet a GDP a várakozásaik szerint.

A Moody’s úgy látja, Magyarország fiskális erejét hátráltatja a viszonylag magas, a GDP 73,4 százalékát kitevő államadósság-teher, ami 8,4 százalékponttal haladja meg a 2019-es adatot. Ezenkívül az adósság megfizethetősége jelentősen gyengült 2023–24-ben az inflációhoz kötött adósság késleltetett hatása miatt. „Előrejelzéseink szerint az adósság megfizethetősége 2025-ben részben helyreáll, mivel az infláció 2024-ben 4 százalék alá süllyed a 2023-as 17 százalékról” írják a közleményben.

Jövő pénteken a Fitch Ratings következik

Ezzel azonban nincs vége az idei felülvizsgálatoknak, jövő pénteken a Fitch Ratings is értékeli a hazai kilátásokat. A Világgazdaságnak nyilatkozó elemző szerint a londoni cég esetében már problémásabb a helyzetünk.

Bár a hitelminősítésünk ugyanazon a szinten van, mint a Moody’snál, tavaly január óta negatív kilátás van érvényben, azaz lassan vagy most vagy a következő döntésnél a hitelminősítőnek el kell döntenie, hogy merre tovább: leminősít vagy a kilátást stabilra változtatja

mondta Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza. Ugyanakkor az elemző szerint, ha a Fitch leminősítésben gondolkozik, azt korábban jogosabb lett volna megtennie, mivel 2022-ben a helyzet sokkal rosszabb volt, a folyó fizetési mérleg jelentős, a GDP 8 százalékát meghaladó hiánya most már többletet mutat. Kérdés ugyanakkor, hogy vagyunk-e elég jók a kilátás stabilra változtatásához. Ezt szerinte a gyenge GDP-adatok nem támogatják, hiszen ez a költségvetés szempontjából is kockázatot jelent, tehát ha itt türelmetlen a hitelminősítő, akkor esetleg leminősíthet. A legvalószínűbbnek mégis az tűnik, hogy kivár, most mindent változatlanul hagy, és majd az idei hiányadat ismeretében mozdul el valamerre.

Mindenesetre, ha a Moody’s után a Fitch sem változtat magyar besoroláson, azzal továbbra is mindhárom nagy hitelminősítőnél befektetésre ajánlott kategóriában marad a magyar gazdaság.

Erre pedig jó esély van, hiszen a Standard and Poor’s, amelynél a legalacsonyabban áll a hazai adósosztályzat, így leginkább ott rezeg a léc, októberben megerősítette korábbi értékelését.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.