Most, hogy kézzelfogható közelségbe került a harmadik éve pusztító orosz–ukrán háború lezárása, egyre inkább valósággá válik a 2025-re megfogalmazott kormányzati jóslat: ha béke lesz, fantasztikus évnek nézünk elébe.
Ez persze nem hangzik rosszul, de mégiscsak túl általános kijelentés. Ezért fontos mögé nézni, hogy pontosabban látszódjon, hogyan hathat a béke Magyarországra, és legfőképpen a magyar gazdaságra, amely 2022 óta nyögi az ukrán konfliktus globális és régiós következményeit.
A béke nemzetgazdaságra gyakorolt kihatását szakértőkkel és elemzőkkel vizsgáltuk meg, akik részletekbe menően adtak prognózist arról, hogyan változhat Magyarország teljesítménye a béke beköszöntével Ukrajnában.
Általánosságban igaz, hogy a tűzszünet és a béke nagyon kedvező hatást gyakorol a vállalati és lakossági bizalmi indexekre, illetve konjunktúraindexekre – erre a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője hívta fel a figyelmet. Isépy Tamás rámutatott, hogy a nagyobb bizalom megkönnyíti a jövőbeni tervezést, továbbá nagymértékben csökkenti az árazási bizonytalanságot.
A pénzügyi piacokon nagy bizonytalanság esetén megnő a volatilitás, és ez megjelenik a pénzügyi eszközök áraiban, a fedezési költségekben. Magasabb volatilitáskor ugyanis drágulnak a fedezeti ügyletek (opciók, határidős ügyletek). A béke irányába tett lépések csökkentik a bizonytalanságot és a kisebb volatilitás, piaci bizonytalanság az árazási nehézségeket, fedezési költségeket is mérsékli. Ez a folyamat kedvező hatással jár a deviza-, pénz- és tőke-, továbbá az árupiacokon is.
Koncz Péter, a Századvég makrogazdasági elemzője szintén azt hangsúlyozta, hogy a béke alapvetően pozitív hatást gyakorolhat nemcsak a hazai, hanem a régiós és európai gazdaságra egyaránt. „Ezt azért is fontos kiemelni, mivel 2024-ben a GDP növekedését jelentős mértékben az ipar gyenge teljesítménye fogta vissza, amelynél az exportértékesítés a teljes értékesítés közel kétharmadát adja. A béke középtávon a teljes európai konjunktúrahelyzetet javíthatja,
ami jelentős keresletnövekedést eredményezhet a magyar termékek iránt.
Kiemelte, hogy önmagában Magyarország gazdaságára a béke több csatornán keresztül is hatást gyakorolhat. A stabilizálódó helyzetnek köszönhetően
Összességében elmondható, hogy a békekötés az alacsonyabb szinten stabilizálódó energiaárakon, a kedvezőbbé váló forintárfolyamán, illetve az Európai és hazai konjunktúraérzet erősödésen keresztül fejtheti ki hatását a magyar gazdaságban – fogalmazott a szakértő a Világgazdaságnak.
A Gránit Alapkezelő vezető makrogazdasági elemzője ennél is részletesebb prognózist adott a várakozásokról. Regős Gábor nemcsak makrogazdasági mutatók alakulását vázolta fel, hanem konkrét iparágak esélyeit is megvizsgálta.
Elemzését a forint árfolyamával kezdte. Felidézte, hogy az elmúlt néhány hétben a forint árfolyama érdemben erősödni tudott az euróval szemben. Ennek egyik fő oka, hogy a piac elkezdte a háború lezárását, a békekötést árazni. Ez az, ami a következő hetekben elsősorban meghatározhatja a forint árfolyamát. Ugyanakkor rávilágított, hogy kérdés, a piac mit árazott be pontosan, nem biztos ugyanis, hogy mindenki a háború lezárásában érdekelt. A tényleges lezárás viszont biztosan tovább erősítené a magyar fizetőeszközt.
A következő elem a rezsi. „A hatósági energiaárak esetében nem számítok változásra. Az átlagfogyasztás alatti ár nagyon alacsony, az afeletti rész csökkentése pedig nem merült fel, és most a világpiaci gázár egyébként is viszonylag magasan van. Emelésre szintén nem számítanék.”
Ahol viszont nagyobb változékonyság lehet az árakban, az a vállalkozások által fizetett ár.
„Itt most egy viszonylag magas világpiaci gázárból indulunk ki, ami előbb-utóbb (a szerződések kifutásával és újak indulásával) a vállalati gázárakban is megjelenik. A magas gázárban most a spekulatív pozíciók magas szintje és az alacsony tározói töltöttség játszik szerepet. Kérdés, hogy a békekötéssel párhuzamosan a szankciók is feloldásra kerülnének-e. Ez lenne Európa jól felfogott érdeke, mert ebben az esetben a kínálat növekedésével az ár is csökkenni tudna, azaz a mostani magasabb világpiaci ár nem kellene hogy megjelenjen a vállalati szerződések áraiban” – magyarázta.
Ugyancsak fontos terület a fogyasztás . Regős Gábor ennek kapcsán arra mutatott rá, hogy a fogyasztást alapvetően két tényező határozza meg: a reáljövedelmek alakulása, illetve a fogyasztói bizalom. Szerinte a háború lezárása mindenképpen teremtene egy pozitívabb hangulatot, ami gyorsan tudna hatni a fogyasztásra. Egyetértett azzal, hogy a reáljövedelmek is pozitívan változhatnak, de ennél lassabb kifutást vár. A nagyobb gazdasági növekedés hozhat el ugyanis magasabb bérnövekedést, illetve a béke nyugodtabb környezete alacsonyabb inflációt. Ennek azonban időigénye van.
Ha már infláció: az elemző szerint az eddig megemelkedett árak nagyrészt várhatóan velünk maradnak, de egyúttal felhívta rá a figyelmet, hogy a forint árfolyamváltozása jelentős hatással van a magyar inflációra. „Ha tehát egy nyugodtabb időszak következik be, az az inflációt lejjebb tudja szorítani. Persze itt is kérdés, mi történik a szankciókkal, milyen gyorsan épülnek újjá a nemzetközi kapcsolatok, esetleg az újjáépítés kapcsán kialakul-e valamilyen termékből hiány, ami miatt annak ára esetleg megnövekszik” – tette hozzá.
Kitért a magyar iparra is. Ahhoz, hogy lendületet vegyen, több tényező szükséges. Először is szükség lenne a külső kereslet helyreállására. Ebben bizonytalan az orosz és az ukrán gazdaság normál üzemmódba való visszaállásának üteme, ahogy az is, hogy a német gazdaság növekedéséhez elég lenne-e a háború lezárása. „Ennek kapcsán szkeptikus vagyok” – jegyezte meg. Ahol viszont segíthet a békekötés, az az energiaárak alakulása, ami most versenyhátrányt okoz a német és a magyar ipar számára is.
Egyúttal viszont úgy látja, hogy a békekötés csekély segítséget nyújt az elektromos járművek piacán. A magyar gazdaságpolitika ezekre épít és épített, csakhogy a támogatási programok kifutásával alacsony a kereslet, önmagukban pedig nem versenyképesek a villanyautók.
Markáns terület a kamatkörnyezet is. A hazait alapvetően három tényező határozza meg:
Regős Gábor szerint mindhármon tudna javítani a békekötés, azonban inkább csak mérsékelten. A nemzetközi kamatkörnyezetet befolyásolja az infláció – itt a stabilabb, alacsonyabb energiaárak jelenthetnek segítséget. Ahogy arról már szó esett, a hazai inflációban lassanként hozhat alacsonyabb szintet a békekötés. A kockázati megítélést a békekötés javítaná (ez látszik a forint mostani árfolyam-alakulásában), de vannak más tényezők is, mint az államháztartási hiány vagy az Európai Bizottsággal szembeni konfliktusok. Mindet egybevetve azonban a békekötés – nem egyik napról a másik –
néhány 25 bázispontos kamatvágást eredményezhet.
Szintén jó hír, hogy az ukrán régióban található országok – így Magyarország – kockázati felára a békekötés nyomán csökkenne. Nemcsak a közelben lévő háborús konfliktus lezárulása miatt, hanem az ebből fakadó kedvezőbb gazdasági környezet nyomán is. A kedvezőbb kockázati megítélés egyrészt alacsonyabb hozamokat (olcsóbb adósságfinanszírozást) jelent, másrészt pedig a tőzsdei árfolyamok növekedéséhez vezet.
Végezetül röviden szólt a turizmusról is. Emléketetett rá, hogy az orosz és ukrán turisták elmaradása kárt okozott a magyar gazdaságnak, különösen azokban a desztinációkban, amelyeket ők szívesen látogattak, mint például Hévíz térsége. „Amennyiben ezek a turisták visszatérnének, az több exportbevételt jelentene az országnak, vagyis magasabb GDP-növekedéssel járna” – zárta elemzését Regős Gábor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.