Különös felhívás lepte el február eső napjaiban több kelet-magyarországi város különböző közösségi médiás csoportjait. Ebben Románia boltjait, pontosabban a román boltokban való bevásárlást népszerűsítik egészen újszerű üzleti megoldással.
A romániai bevásárlóturizmus hírelése időről időre felüti a fejét a magyar nyilvánosságban. Most az adott neki új lendületet, hogy a román állam (és Bulgária is) 2025. január 1-jétől teljes jogú tagja lett a schengeni övezetnek, ezzel pedig megszűnt a személyellenőrzés a belső szárazföldi határokon.
Az EU magyar elnöksége alatt született döntés kétségkívül történelmi, a másodlagos hatásai pedig szinte azonnal legyűrűztek a mindennapok szintjére.
Ugyanakkor a romániai boltok is „közelebb” kerültek a magyar vásárlókhoz, akiknek az érdeklődését az is fűti, hogy az elmúlt hónapokban ismét felgyorsult a magyar infláció, azon belül is az élelmiszerárak emelkedése.
Jóllehet Romániában bevásárolni Magyarország helyett egyáltalán nem biztos, hogy megéri. Az élelmiszereknél jelentős eltérést nem tapasztalhatunk a magyarországi és a romániai árak között: a húsáruk, húskészítmények, a tejtermékek hasonló árban mozognak. A tojás drágább, a márkás nemzetközi üdítőitalok viszont olcsóbbak.
Tehát eleve a polci árakon nem lehet túl sokat fogni, de ha még ehhez hozzátesszük a román lej váltási költségét, az útdíjakat, az üzemanyagköltséget, pluszban a rááldozott félnapi időt, akkor igazán nehezen tűnik kifizetődőnek Romániába átjárni bevásárolni. Hacsaknem az eleve ingázókról beszélünk.
Mindenesetre a divat nem feltétlenül észszerű, de minden jel szerint mégis új szintre lép a romániai bevásárlóturizmus Magyarországon. Az ígéret szerint ugyanis
márciustól személyszállító vállalkozás indul, hogy buszokkal vigyék ki a magyarokat bevásárolni román boltokba.
Egyelőre kilencszemélyes kisbuszokkal indul a szolgáltatás debreceni és nyíregyházi indulással. A Világgazdaság felvette a kapcsolatot a hirdetést közzétevő magánszeméllyel, aki azt kérte, hogy csatlakozzunk egy privát Facebook-csoportba, amelyben minden szükséges információt megosztanak. Ez meg is történt, így derült ki, hogy a csoport február 6-án jött létre, és mostanra mintegy 700-an csatlakoztak hozzá.
Nemcsak élelmiszer, hanem például műszaki cikkek beszerzését is szervezik, sőt, építőanyag-vásárlást is vállalnak teherautóval. A vállalás szerint minden héten feltöltik az áruházak aktuális akciós újságjait, amely alapján aztán mindenki tájékozódhat az árakról. Egyelőre ebből nem sok látszik, de találtunk egy bejegyzést a kilós cukorról, ami állítólag 100 forinttal olcsóbb a Kauflandban, mint itthon.
Eredetileg úgy volt, hogy a járatok minden hétvégén szombaton és vasárnap indulnak, de közben igény mutatkozik hétköznapi turnusokra is. Ha minden igaz, a kisbuszok reggel 7 órakor indulnak majd, és kora délután, 14 órakor érkeznek vissza. A vállalkozás azt állítja, hogy „minden debreceni és nyíregyházi lakost háztól házig szállít”, amiből az is következik, hogy a más településekről érdeklődőknek meg kell oldaniuk, hogy Nyíregyházáról vagy Debrecenből hazajussanak.
Ez erős korlátja lehet, hogy szélesebb kereslet alakuljon ki a szolgáltatás iránt. Még akkor is, ha egyébként több romániai áruházban lehetőséget teremtenek bevásárolni: Kaufland, Lidl, Penny, Carrefour, Leroy Merlin, Hornbach, Dedeman.
Nagy kérdés, hogy mindezt mennyiért, mi az egyelőre nem nevesített cég tarifája. Nos, ezt még nem tudni, az árakat február 15-én hozzák nyilvánosságra. Abból majd pontosabban ki lehet számolni, egyáltalán érdemes-e elgondolkodni a szervezett bevásárlóturizmuson, vagy sem.
Visszatérhetnek Magyarországon az árstopok? Nagy Márton sejtelmes választ adott
A nemzetgazdasági miniszter rövid, de fajsúlyos kérdést fogalmazott meg, és rögtön meg is válaszolta. Az árstop újbóli bevezetéséről van szó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.