Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank elnöke hivatalában fogadta a Magyar Bankszövetség Elnökségét – közölte csütörtökön a jegybank. A hírről a Magyar Nemzeti Bank (MBN) a közösségi médiában számolt be.
A rövid közlemény szerint a márciusban hivatalba lépő elnök értékelése szerint
Mindez azonban nem lehet önmagában való.
Varga Mihály ugyanis egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy a szektor pozitív mutatói megfelelő alapot adhatnak ahhoz, hogy a pénzintézetek egyrészt növeljék aktivitásukat a vállalati hitelezésben, másrészt pedig
egyszerűbb, átláthatóbb és olcsóbb banki díjakkal mérsékelhetik
a lakossági pénzügyi szolgáltatások árszintjét.
„Az MNB kiemelt célja a pénzügyi stabilitás megőrzése, amelyben partnerként tekint a Magyar Bankszövetségre” – zárult kifejezetten baráti hangnemben a nemzeti bank nyilatkozata. Tény azonban, hogy az idén februártól a tranzakciós díjak valamennyi hazai banknál megemelkedtek, miután a tranzakciós illeték emeléséből eredő többletköltségeket áthárították a lakossági ügyfelekre.
Ennek háttere, hogy 2024. augusztus 1-jétől megemelkedett a szinte minden pénzügyi műveletet terhelő pénzügyi tranzakciós illeték mértéke. Emellett bevezették az új, kiegészítő pénzügyi tranzakciós illetéket is a devizaváltásokra. Mindkét állami elvonást a banknak kell fizetnie, azonban a pénzintézetek mindezt továbbgörgethetik. A kormány egy korábbi rendeletében viszont kikötötte, hogy a lakossági ügyfelekre nézve 2024. december 31-ig tilos volt az illetékemelés áthárítását.
Amint a moratórium kifutott, a bankok lényegében azonnal átterhelték a költségeiket. Csakhogy nem csak ennyi történt a banki díjak esetében, legalábbis a gazdasági kormányzat észrevételei szerint a banki számladíjak is jelentősen emelkednek. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter március elején – Varga Mihály hivatalba lépésekor – be is jelentette, hogy ezt nem tartja indokoltnak, ezért ha kell, itt is lépni fognak.
Néhány nappal később pedig már speciális számlacsomagok kialakítását javasolta a nyugdíjasok és a családok számára. Arra kérte a Magyar Bankszövetséget, segítsen a koncepció kidolgozásában, mert fontos, hogy az érintettek számára megfizethető számlacsomagok jöjjenek létre.
Azzal, hogy Varga Mihály a Magyar Nemzeti Bank vezetőjeként szintén kiállt a banki díjak csökkenése mellett, most megvalósult, hogy a fiskális és a monetáris politika egy irányba húz. Ennek pedig meg lehet a gyümölcse és végre tényleg mérséklődhetnek Magyarországon a banki díjak. Ha ez sikerül, Varga Mihály olyan területen érhet el eredményt, ahol a jegybanknak eddig nem sikerült.
A teljes képhez ugyanakkor hozzátartozik, hogy a jegybank Matolcsy György alatt is tett lépéseket a lakossági fogyasztók védelme érdekében. Így például ebben az időszakban vezették be a fogyasztóbarát hiteleket, valamint a tudatos bankszámlaválasztással kapcsolatos fogyasztóvédelmi kampányát is indított.
Utóbbi azt mutatta be az ügyfelek tavalyi éves számlaköltségeiről január végéig kézhez kapott díjkimutatás és a jegybank Bankszámlaválasztó programja ajánlatainak összevetésével, hogy érdemes-e számlacsomagot, vagy – egyszerűsített ügyintézéssel – bankot is váltani.
A számlák éves összköltsége között akár hússzoros különbség is lehet.
A megfizethető számlacsomagok létrehozására tettek javaslatot a bankok, ezt azonban Nagy Márton „nagyon gyengének” minősítette. A hét elején arról beszélt, hogy még ad egy-két hetet a megegyezésre és ha addig nem jön össze, akkor „sajnos szabályozni fogunk”.
Hogy hogyan, azt nem mondta el, de egy háttérbeszélgetésen felvetette, hogy van lehetőség az ársapkához hasonló intézkedés bevezetésére a szolgáltatási díjak esetén is. Ez már csak azért is indokolt lehet, mert a folyószámla-vezetés díjainál 30 százalékos drágulást tapasztalnak éves bázison, ami aligha indokolt. Sokkal inkább felmerül itt is az indokolatlan áremelés gyakorlata, amely ahhoz vezetett, hogy az infláción belül a pénzügyi szolgáltatások árindexe 13 százalékos emelkedést mutat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.