Hatalmas a különbség az ingatlanárakban: Kolozsváron 3 ezer euró, mintegy 1,2 millió forint az átlagos négyzetméterár, Temesváron 1700, Nagyváradon 1600 euró (600-700 ezer forint), míg a kelet-magyarországi ingatlanszektorban vannak olyan települések, ahol az érték alig haladja meg a 100 ezer forintot.
Így most már sokan vállalják az ingázást Nyugat-Románia és Kelet-Magyarország között. A trend január elején robbant be, de már tavaly novembertől érlelődött, amikor kiderült, hogy Románia év elejétől a schengeni övezet teljes jogú tagjává válik.
A Duna House szerint a Romániával határos megyék közül
emelkedett az ingatlaneladások száma az első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, pedig a megyei átlagos éves drágulás mindenütt 14-24 százalékos.
Az Ingatlan.com statisztikái szerint – erről Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője beszélt a Népszavának a Hvg.hu szemléje szerint – különösen sok érdeklődés érkezik Aradról és Nagykárolyból, itt 50-50 százalék a magyar és román ajkúak megoszlása.
A Duna House statisztikája ezzel egybevág, eszerint Békés megyében a schengeni csatlakozás előtt inkább romániai magyarok vásároltak ingatlant, azóta
már a magyarul egyáltalán nem beszélők is megjelentek a színen.
Mérken most a tavalyi 101 ezer forint után 106 ezer forint a négyzetméterár, Komádiban viszont nagyobb drágulás után 118 ezerről 211 ezerre nőtt az érték – itt mégis szinte kilőtt a piac. A leginkább keresett települések között ott van Debrecen, Biharkeresztes, Berettyóújfalu, Gyula, Békéscsaba, Battonya és Csenger is. Sóstógyógyfürdőn a nyaralók adásvételének felbuzgása várható.
A román sajtó is felfigyelt arra a magyar jogszabályra, amelynek alapján a magyar települések szabad kezet kapnának a betelepülők meghatározását illetően. Magyarországon több olyan határ menti település van, ahol évek óta növekszik az áttelepülők száma, közöttük is a legtöbben románok.
Több román sajtóorgánum is úgy kommentált egy készülő magyar jogszabályt, hogy az ellehetetleníti a románok magyarországi ingatlanvásárlását. A románok körében az ellenérzést az váltotta ki, hogy rövidesen a magyar Országgyűlés elé kerülhet az a törvénytervezet, mellyel korlátozható lenne egy-egy magyarországi településen az ingatlanvásárlás, továbbá a le- és betelepedés.
A helyi közösség önazonosságának védelméről szóló tervezett törvény a polgármestereknek, képviselő-testületeknek adna eszközt arra az esetre, ha úgy érzik, a beköltözések miatt teljesen átalakul a településük, ha úgy látják, hogy az már nem hasonlít a szülőfalujukra, szülővárosukra – érvelt Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a jogszabály mellett, melynek bemutatása céljából konzultációsorozatot tart, ennek során minden vármegyében megismerhetik a polgármesterek a várható jogi eszközeiket.
Ítéletet mondott a nagy amerikai hitelminősítő az OTP-ről – itt a döntés
A magyar bank ellenállóképes a szuverén adóskörnyezetből eredő stresszhelyzetekkel szemben. A hitelminősítő közölte: várakozása szerint az OTP a későbbiekben folytatja nemzetközi terjeszkedését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.