A Coca-Cola számos ponton módosít címkézési és kommunikációs gyakorlatain, miután közös európai fellépéssel kötelezték arra, hogy változtasson a zöldmarketing üzenetein – írta meg a Világgazdaság szerdán a Gazdasági Versenyhivatal közleményére hivatkozva. A Tudatos Vásárlók Egyesülete 2023 novemberében tett panaszt a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH) több nagy italgyártóval – a Szentkirályi, Fonte Viva és a Coca-Cola – kapcsolatban, miután megelégelték a palackos üdítőkkel és ásványvizekkel kapcsolatos félrevezető zöldállításokat. Panaszukban a 100 százalékban újrahasznosítható és a 100 százalékban újrahasznosított állításokat, illetve a természetet ábrázoló képek félrevezető használatát kifogásolták – számoltak be közleményükben a fogyasztóvédők.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete azt írja: fellépésük nyomán, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2024 nyarán megindította az eljárást Magyarországon. Ezzel párhuzamosan pedig egy nemzetközi eljárás is indult a The Coca-Cola Company ellen a Svéd Fogyasztóvédelmi Hatóság és a GVH közös vezetésével. Eközben 2023. november 7-én az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet (BEUC) és 13 ország tagszervezetei jelentették az uniós hatóságoknak, hogy a nagy italgyártók, például a Coca-Cola, a Danone és a Nestlé Waters/Nestlé vizespalackjaikon félrevezető kereskedelmi állításokat találtak termékeik újrahasznosíthatóságáról.
A jelentést előkészítő munkában részt vett a Tudatos Vásárlók Egyesülete. A folyamat során felvették a kapcsolatot a Coca-Cola Magyarországgal, a Szentkirályi Magyarországgal, illetve a Fonte Viva Kft.-vel.
A fogyasztóvédők a következő félrevezető állításokat nehezményezték a palackokon:
A 100 százalékban újrahasznosított/újrahasznosítható állítások használata vagy a természetképek és zöld vizuális elemek megjelenítése azt sugallják, hogy a műanyag környezetbarát, és ez félrevezeti a fogyasztókat.
Ilyen állítások azonban számos, Európa-szerte értékesített vizespalackon megtalálhatók – írják. Az a probléma, hogy nincs garancia arra, hogy teljes mértékben újrahasznosítható lesz, ha egyszer a kukába kerül. Emiatt az ilyen állítások félrevezetőek, nem felelnek meg a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokra vonatkozó uniós szabályoknak, és a zöldre festés tipikus esetei – véli a Tudatos Vásárlók Egyesülete.
Az európai átlagfogyasztó évente mintegy 118 liter palackozott ásványvizet iszik, ennek 97 százalékát műanyag flakonokban vesszük meg. Az italospalackok az európai vizek műanyagszennyezésének egyik fő forrása. Az italipar olyan újrahasznosíthatósági állításokkal él, amelyek kutatásaink szerint túl homályosak, pontatlanok vagy/és nem kellően megalapozottak
– mutatnak rá.
A CPC fellépésének eredményeként a Coca-Cola most kötelezettségvállalási javaslatot tett az Európai Bizottságnak. Amennyiben a bizottság ezt elfogadja, akkor az üdítőgyártó a következőket vállalja 6–18 hónapon belül az egész Európai Unióban:
A globális vállalkozás ezen felül – a vállalások elfogadásától számított 3 hónapon belül – biztosítja, hogy a honlapján és közösségimédia-felületein megjelenő kereskedelmi kampányai a jövőben tükrözni fogják a vállalások tartalmát. A CPC figyelemmel kíséri majd a kötelezettségvállalások végrehajtását.
„Lehet, hogy fogyasztóként nem látunk nagy változást majd a palackok feliratain, mégis nagy lépés ez a zöldre festés ellen, mert pont ezek az apró, a használható és a tiltott marketingeszközök közötti különbségek azok, amelyek észrevétlenül befolyásolnak minket, vásárlókat a mindennapi döntéseinkben” – nyilatkozta dr. Haraszti Anikó, a Tudatos Vásárlók ügyvezetője.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete évek óta foglalkozik a zöldre festés problémájával a háztartási tisztítószerektől az élelmiszerekig. Úgy vélik, azok a vállalatok, amelyek kommunikációjuk során a zöldre festés valamelyik formáját alkalmazzák, megtévesztik a vásárlókat, és ezzel aláássák a klímaválság ellen tett erőfeszítéseket.
Különösen aggályosak a háttér és valódi környezeti teljesítmény nélküli fenntarthatósági címkék, logók, mert összezavarják a vásárlókat, és rombolják a valódi ökocímkék iránti bizalmat – hangsúlyozzák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.