BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új kőolajvezeték épül Magyarországon, miután Ukrajna cserbenhagyta Közép-Európát

Szijjártó Péter szerint Ukrajna az egyik legfőbb oka Európa energiaválságának, miatta több közép-európai ország is nehéz helyzetbe került. Szerbia azonban jó szomszéd, az együttműködésnek köszönhetően új kőolajvezetéket építünk, és megduplázzuk a villamos áram átszállítási kapacitását a magyar–szerb határon.

Rövidesen megkezdődik az új kőolajvezeték építése Magyarország és Szerbia között, amelynek nyomán az egész térség üzemanyag-ellátása biztonságba kerülhet – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Belgrádban.

, kőolajvezeték, Szijjártó péter
Új kőolajvezeték épül Magyarországon, miután Ukrajna cserbenhagyta Közép-Európát / Fotó: Szijjártó Péter / Facebook 

Európa rendkívül összetett kihívásokkal néz szembe, és ezek közül az egyik az energiaválság, amely az Oroszországgal szembeni szankciók és Ukrajna számlájára írható a tárca közleménye szerint. 

Ukrajna az egyik legfőbb oka Európa energiaválságának, mivel Ukrajna lezárta azt a földgázvezetéket, amely Oroszország felől, keleti irányból Európába, döntően Közép-Európába szállított földgázt.

Majd rámutatott, hogy ennek nyomán több közép-európai ország is nehéz helyzetbe került, a tranzitot pedig Ukrajna helyett ma már Szerbia biztosítja a régió számára. 

„Magyarországra naponta több mint húszmillió köbméter földgáz érkezik Szerbián keresztül. Ez évente nagyjából egy 7,5 milliárd köbméteres mennyiség. Ha Szerbia nem biztosítaná a tranzitot Magyarország irányában, akkor nagyon nagy bajban lennénk mi is meg a szlovákok is, és úgy általában Közép-Európa is” – hangsúlyozta. 

„Ukrajna cserbenhagyta Közép-Európát az energiaellátás biztonsága szempontjából. Szerbia az az ország, amely felelős, megbízható tranzitországként, korrekt tranzitországként viselkedve biztosítja számunkra a megfelelő földgázmennyiség szállítását” – tette hozzá. 

Szijjártó Péter kiemelte, hogy a két ország ráadásul még szélesebbé teszi az energia-együttműködését, ugyanis hamarosan megkezdődik egy új kőolajvezeték építése. "Ez a kőolajvezeték keleti irányból, Magyarországon keresztül Szerbia ellátására is képes lesz (..) Szerbia ellátása fontos a mi számunkra is, hiszen ha Szerbia kőolajellátása bajba kerül, akkor az az egész közép-európai térség üzemanyag-, tehát benzin- és dízelellátását veszélybe sodorja, s hogyha ez így van, akkor az nagyon komoly benzináremelkedésekhez vezetne például" - figyelmeztetett. 

Így tehát megépítjük a Magyarországot Szerbiával összekötő kőolajvezetéket, 2027-re kész is leszünk, 180-190 kilométert építünk Magyarországon, és ennek a nyomán az egész térség üzemanyagellátását biztonságban tudhatjuk, emiatt nem kell például benzináremelésre számítani majd a jövőben.

A miniszter ezt követően arra is kitért, hogy hasonlóképp, a villamosenergia-összeköttetés kapacitását is megduplázza a két ország 2028-ra. "Ez azért is jó, mert közben egy regionális áramtőzsdét is elindítottunk, s azt közgazdaságtanból tudjuk, hogyha egy piac nagyobb, hogyha több a fogyasztó, akkor alacsonyabb árakat lehet alkalmazni. Tehát a rezsicsökkentés eredményeinek fenntartásához is szükséges az a beruházás, amelynek nyomán tehát megduplázzuk a villamos áram átszállítási kapacitását Magyarország és Szerbia határán" - mondta.

Új szakaszába lépett a szerb-magyar olajvezeték építése

A megvalósíthatósági tanulmány már elkészült, a terv szerint Magyarországon mintegy 180, Szerbiában pedig 120 kilométernyi vezetéket kell építeni nagyjából évi ötmillió tonna kapacitással.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.