Az idei lesz a harmadik egymást követő év, hogy elmarad a várakozásoktól a magyar gazdaság teljesítménye. Hiába tervezett a Nemzetgazdasági Minisztérium 3,4 százalékos növekedéssel, az első negyedévi, rendkívül gyenge GDP-adatok után az elemzők 1–1,5 százalék közé saccolják a GDP-bővülés mértékét, sőt, a 2 százalék feletti növekedés is valóságos csoda kategóriának számít. Azaz pontosan az történik, mint egy évvel ezelőtt, amikor két hónap után módosítani kellett a növekedési pályát.
Emiatt aztán ismét megjelentek azok a hangok, amelyek módszeresen kritizálják Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert, amiért nem születik pontos előrejelzés a várható GDP-növekedésről.
Persze a miniszter a magyar gazdaságpolitika első számú irányítója, tehát a felelősség is az övé, ugyanakkor a teljes képhez hozzátartozik, hogy nem csak a tárcavezető lőtt mellé.
Az elmúlt időszakban a nagy hírű elemzőházak is rendre túlbecsülték a magyar GDP-növekedés várható ütemét.
Egy kivétel azért akad, az Európai Bizottság a szokásához híven rendre a legpesszimistább hazánkat illetően, tavaly őszi előrejelzésében 1,8 százalékos növekedést jósolt, a tavasziban már csak 0,8 százalékost. Hogy Brüsszel miért látja rendszeresen borúsan a hazai kilátásokat, esetleg az uniós források további elzárása, vagy valami egészen más miatt, nem tudni, ettől még tény, hogy a bizottság valamiért a magyar gazdaság esetében várja rendre a legalacsonyabb növekedést a visegrádi országok között, ami aztán vagy bejön, vagy nem.
Fontos ugyanakkor rögzíteni, hogy nem csak Magyarország esetében romlottak a kilátások az utóbbi hónapokban, a magyar gazdasággal ezer szálon kapcsolódó német gazdaságról is borúsabb képet festenek az elemzők:
Márpedig, ha valamit megtanultunk az elmúlt egy évben, az az, hogy a külső piacok és Németország szenvedése a magyar gazdaságot sem kíméli.
Mindez a mi szempontunkból azért lényeges, mert a kormány sem hasraütésszerűen készíti el a makropályát, hiszen általában figyelembe veszi az elemzőházak által elkészített előrejelzéseket is. Ezt tökéletesen illusztrálja a 2024-es év, amelyet a magyar kormány 4 százalékos növekedéssel tervezett, majd két hónappal a német ipar földbe állása után ezt 2,5 százalékra módosította, míg végül a tényadat 0,5 százalékos lett.
De ahogy a Fitch Ratings nem látta, úgy Nagy Márton vagy a Magyar Nemzeti Bank közgazdászai se tudták megjósolni, hogy mi fog történni a német iparral, miután sorra dőltek be a gazdaság olyan zászlóshajói, mint a Volkswagen, a ZF, a BASF vagy Thyssenkrupp.
Pedig 2023 nyarán még, amikor az infláció csökkenőben volt, és az ikerdeficit is épp eltűnt, a Fitch és a Standard and Poor’s is 3 százalékos, tehát erőteljes dinamikát jósolt a magyar gazdaságnak. Tehát ők se látták előre pontosan, hogy milyen változás áll be a magyar gazdaság külső keresletében.
Mindezt fontos érteni, amikor prognózisokról beszélünk. A geopolitikai konfliktusok vagy a vámháború olyan bizonytalansági tényezők, amelyek szinte megjósolhatatlanná teszik, hogy mi fog egy két hónap múlva történni, nemhogy egy év múlva.
Az idei év eleje ennek bizonyítéka, az IMF például fél év alatt felezte meg a növekedési várakozásunkat.
Mindenesetre kedden egy fokkal okosabbak leszünk, hogy pontosan mi is húzta vissza a magyar gazdaság teljesítményét az év elején, ugyanis ekkor közli az első negyedéves részletes GDP-adatokat a Központi Statisztikai Hivatal. Az első három hónap az előzetes adatok alapján nem sikerült túl jól,
Ezek után szinte biztosra lehet venni, hogy lőttek az idei kiugró GDP-növekedésnek. Ebben pedig továbbra is ugyanazok a tényezők játszanak szerepet, mint korábban:
a gyenge külső kereslet nem képes felpörgetni az ipari termelést, miközben a belső kereslet helyreállása sem történt meg teljes egészében.
Ráadásul nem elég, hogy az erőtlen európai konjunktúra egy éve visszafogja az ipart, újabban már a beruházások is látványosan visszaestek. Ezért döntött úgy a Nagy Márton vezette szaktárca a múlt héten, hogy a Demján Sándor Program 1+1 beruházási programelemében lényegében minden pályázatot befogadtak. Mindenesetre most abban lehet leginkább bízni, hogy a következő hónapokban a belső fogyasztás megtámogatja majd a növekedést, addig, amíg a külső piacaink nem állnak helyre, a fogyasztás erőltetésén keresztül tudja stimulálni a gazdaságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.