A Linde Gáz Magyarország Zrt. (Linde) egy speciális, szellőztetett, gyógyszerszállításra kialakított, 20 autóból álló flottával tudná szükség esetén biztosítani, hogy a Pfizer és a Biontech cégek által gyártott koronavírus elleni vakcina a magyarországi oltóhelyekre biztonságos körülmények között juthasson el – mondta a Világgazdaságnak Hegedüs Ákos, a Linde vezérigazgatója.
Az oltások szállításához és tárolásához mínusz 75-80 fokra van szükség, ez pedig szárazjéggel feltöltött és folyamatosan kontrollált szállítóedényekben biztosítható, melyet szellőztetett járművekkel lehetne a szükséges helyszínekre szállítani. A vezérigazgató hozzátette: a lehetséges műszaki megoldásokat csütörtökön prezentálja a Linde több állami szervnek, intézménynek. A hazai fekvőbetegellátás számára többek között a Linde biztosítja a cseppfolyós és a palackos gyógyszeres oxigént. Október elejétől 40-50 százalékkal nőtt az oxigénfelhasználás azokban a kórházakban, ahol koronavírusos betegeket látnak el – mondta Hegedüs Ákos. Van olyan intézmény – ezek az elsővonalbeli covidosztályok – ahol 150 százalékos emelkedést is mértek.
Kitért arra is, hogy a koronavírusos betegek oxigénellátásához szükséges a megfelelő infrastruktúra rendelkezésre állása az intézményi oldalon, a fekvőbeteg ellátóknál.
Ez a munka jelenleg is tart, folyamatosan 10-15 helyen dolgoznak a szakemberek és építik ki a hálózatot, többek között Miskolcon, Nyíregyházán, Fehérgyarmaton, Debrecenben, Budapesten, is – sorolta a cég vezetője.
MTI/Kovács Tamás
Ebben vizsgálta a cég azt a lehetőséget is, hogy ha Magyarországon elfogyna minden orvosi oxigéngyártó kapacitás, akkor a Linde vállalatcsoport környező országokban lévő levegőbontó üzemei is biztosítani tudnának megfelelő mennyiségű cseppfolyós oxigént a magyar igények ellátáshoz. A pandémia miatt a palackos orvosi oxigén felhasználás is megugrott a kórházakban, mivel most jelölték ki azokat a covid-ágyakat, új intézményi részlegeket, ahol a megemelkedett betegszám miatt a koronavírussal fertőzött betegeket is ellátják. Ezeken az osztályokon nem minden esetben van kiépítve a falból érkező oxigén. A tapasztalat azt mutatja, hogy ennek a helyzetnek a kezelése kihívást jelenthet a kórházak számára – tette hozzá. A palackok nehezek, vasból vannak, be kell vinni a fertőző osztályra a műszaki személyzetnek. Ezekhez a készülékekhez nyomáscsökkentőre is szükség van és a betegek mellett sűrűn, akár 8-15 órán belül ki kell cserélni. Ez pedig komoly logisztikát igényel mind a kórházi személyzettől, mind a szolgáltatóktól, hiszen a palackoknak egy fertőtlenítési folyamaton kell átesniük ahhoz, hogy az újratöltött palack visszakerülhessen az intézmények fertőző osztályaira – mondta Hegedüs Ákos. Hangsúlyozta, hogy a kórházi szakszemélyzet mellett a műszaki kollégák proaktív gondolkodása és folyamatos támogatása nélkül ezek a kórházi osztályok nehezebben tudnának működni.
A Linde tapasztalata szerint tavasszal mind a kórházak, mind az otthoni oxigénterápiát használó betegek készleteket halmoztak fel, de erre semmi szükség nincs.
A Linde csoport nemzetközi szinten 80-90 országban van jelen, a cég tavalyi árbevétele 59 milliárd forint volt. Az idei évben a világjárvány okozta gazdasági hatások miatt az ipari termelés hektikusan alakult. A Linde vállalatcsoport forgalmának 90 százaléka az autóipar, az élelmiszeripar és a különböző fémgyártások köré összpontosul, ezért az itt történt gazdasági hatások a gázokat gyártó cégnél is lecsapódnak. A Linde üzemeinek gyártókapacitását bizonyos keretek között a felhasználói igényekhez lehet igazítani. Oxigént nem csak az egészségügyben, de számos más iparágban is használnak – mondta Hegedüs Ákos. Kiemelte: az orvosi oxigén jellemzően nem export termék, ezt az országok helyi szolgáltatókon keresztül biztosítják, hiszen a cseppfolyós gázt mínusz 180-200 fokon speciális tartályautókkal kell szállítani.