Részvényesi nyomásra szerdán lemondott a Toshiba vezérigazgatója, Kurumatani Nobuaki (képünkön), akit Cunakava Szatosi követ. Az új vezérigazgató 2018 előtt már betöltötte ezt a posztot, emiatt az elemzők átmeneti megoldásnak tekintik a megbízatását, valószínűsítve, hogy a Toshiba még keresi az új vezetőt. A vezérigazgató-váltásra egy héttel azután került sor, hogy a luxemburgi székhelyű CVC Capital Partners 20 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatot tett a japán cégre.
Múlt szerdán a Toshiba részvénye 22,37 százalékot emelkedett a hírre, de még az árfolyamugrással együtt is csak 18,77 milliárd dollárra dagadt a japán cég kapitalizációja.
A piac attól tartott, hogy a Toshiba atomenergia-üzletága miatt a japán kormány majd nem hagyja jóvá az ügyletet, ami egyébként az elmúlt évek legnagyobb vállalatfelvásárlása lenne.
A most távozó Kurumatani a hírek szerint abba bukott bele, hogy nagyon elfogadó volt a CVC ajánlatával, amely a menedzsment több tagja szerint alulbecsüli a Toshiba valós értékét. A japán cég ugyanis jókora költségcsökkentési programot hajt végre, melynek során megválik a gyengén teljesítő üzletágaktól, s a jövőben az infrastruktúra-fejlesztésre, az energetikára és a digitális megoldásokra fókuszál. A tervek szerint a korábban 1–4 százalékos profitmarzs 2026-ra 10 százalék fölé emelkedhet.
A héten új helyzet állt elő: a luxemburgi CVC nagy riválisa, az amerikai KKR is bejelentkezett a Toshibára, ennek nyomán 5,8 százalékkal emelkedett a részvény árfolyama, és immár 20,3 milliárd dolláros a cég kapitalizációja – mondta a Világgazdaságnak Józsa Bence, az Equilor elemzője.
Hozzátette: úgy tűnik, nem csak a CVC-ajánlatot veszi figyelembe a piac, immár egy CVC–KKR-licit is kezd beárazódni a részvénybe. Bár lehetséges, hogy a piac kicsit előreszaladt, hiszen még az eddigi CVC-tárgyalások is legfeljebb informálisak lehettek.
A The Wall Street Journal arra emlékeztet, hogy Nagajama Oszamu, a Toshiba igazgatóságának elnöke a múlt héten több akadályra is felhívta a figyelmet:
az egyik a japán cég atomenergia-üzletága, amelynek eladása kormányzati jóváhagyást igényel, míg a másik, hogy a CVC külső finanszírozásra törekszik, és ez elnyújthatja a felvásárlási folyamatot. Az amerikai tőzsdei lap szerint több részvényes nyilvánosan megkérdőjelezte a
Toshiba vállalatirányítási gyakorlatát és tőkeallokációit az elmúlt hónapokban. A távozó vezérigazgató, Kurumatani kiszorításában nagy szerepe lehet annak is, hogy a külföldi részvényesek súlya erősen megnövekedett a japán vállalatoknál az utóbbi néhány évben. A volt vezérigazgató kiállt a CVC ajánlata mellett, holott az közel sem árazta a társaságban rejlő profitabilitási tartalékokat
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.