Doncsev közölte, hogy több régióban megemelték az óvodai férőhelyek bővítésére az eredetileg tervezett pályázati keretet. A tartaléklisták révén hat régióban 153 óvodafejlesztést támogatnak mintegy 27,3 milliárd forinttal. Eddig 141 esetben már megkötötték a támogatási szerződést, ezek megvalósítása folyamatban van. Idén eddig hazai forrásból 5439 új óvodai férőhely biztosítására volt fedezetet. Az államtitkár szerint így jövő szeptemberben lesz elég férőhely. A tárca adatai szerint az országban többségben vannak a kihasználatlan férőhelyek, mivel a 2012/13-as nevelési évben 377 ezer 154 férőhelyre összesen 340 ezer 204 gyermeket írattak be.
„Egy korábbi államtitkári nyilatkozat alapján egyenlőtlen területi megoszlásban mintegy 15-20 ezer lehet az óvodai férőhelyek hiánya az országban” – mondta lapunknak a Magyar Óvodapedagógiai Egyesület (MÓE) elnöke. Fábián Katalin szerint a nagyvárosokban, de főként Budapesten lehetnek majd jövő ősztől férőhely gondok, vidéken pedig az északkeleti és a dél-alföldi régióban. (Más szervezetek is 20, sőt, akár 30 ezer fős férőhelyhiányt emlegettek). A fővárosban az is gondot okozhat, hogy sokan visszaköltöznek az agglomerációból, mivel korábban az infrastruktúra fejlesztése, így az óvodák építése nem követte a kitelepülések arányát. A MÓE elnöke szerint sok helyen óriási zsúfoltság lesz, ami nem tesz jót a gyerekeknek. Szakértői vélemények alapján a korábban rendelkezésre álló 10 milliárd forintból 6-7 ezer óvodai férőhelyet lehetne létrehozni, így a meglévő 27,3 milliárdos uniós forrásból akár elég is lehet, de az idő kevésnek tűnik. „Jövő szeptemberig nem lehet megoldani a férőhely hiányt, ezért is javasoljuk azt, hogy ne vezessék be 3 éves kortól az kötelező óvodai nevelést, az elegendő lehet 4-5 éves korban is” – hangoztatta Fábián Katalin.
Hoffmann Rózsa lapunknak korábban jelezte, hogy szeptemberben összeszámolják az óvodások létszámát, hogy tudják mennyi férőhelyre van még szükség. Fábián Katalin szerint azonban a születések számából lehetne következtetni a létszámadatokra, ezenkívül az iskolák és az óvodák is minden évben elküldik létszámadataikat a tárcákkal, amit a Központi Statisztikai Hivatal is közöl. Így szerinte korábban is fel lehetett mérni, hogy mennyi óvodai férőhelyre lehet szükség.
Nem jelent már több bért a szakvizsga
„Az óvodapedagógusoknál kisebb lehet a tanárokénál azoknak az aránya, akik esetleg rosszabbul járhatnak a béremeléssel” – nyilatkozta lapunknak a Magyar Óvodapedagógiai Egyesület elnöke. Fábián Katalin elmondta, hogy az óvodák többsége kis intézmény, 3-4 csoporttal, így nem voltak jelentős mennyiségű túlórák. A nagyobb intézményeknél fordulhat elő, hogy egyes óvodapedagógusok esetleg rosszabbul járhatnak, mivel nem lesz többé túlórájuk, vagy a több diplomát, szakvizsgákat sem díjazza az új bértábla. Fábián Katalin szerint a tanároknál kevesebbet kereső, szeptembertől plusz négy órával többet dolgozó óvónők többségében jobban járnak a béremeléssel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.