Nem sikerült megegyezésre jutnia az amerikai kongresszus két házának a költségvetésről, így washingtoni idő szerint éjfélkor megkezdődött az Egyesült Államok államszervezetének részleges leállása. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a nem létfontosságú hivatalok bezárnak - a 2,1 millió állami alkalmazott közül több mint hétszázezret küldenek kényszerszabadságra.
Az amerikai törvényhozást ugyanaz a blöff bénította meg, mint két éve: a ma kezdődő költségvetési évet megalapozó büdzsé elfogadását a kongresszus alsóházának republikánus többsége és a Szenátus közötti civakodás akadályozta meg.
A vita tárgya ezúttal az Obamacare. A Barack Obama demokrata elnök által már három éve aláírt ambiciózus egészségbiztosítási program komoly szálka a republikánusok szemében, olyannyira, hogy az új büdzséből egyszerűen kihagyták az ehhez szignált forrást, csak hogy a szenátus demokrata többsége visszarakja azt.
A két párt közötti csikicsuki tegnapra már egészen komoly mélységekbe jutott. A demokraták a republikánusok konzervatív szárnyát, a Tea Party képviselőit bírálták, miközben a republikánusok szerint a demokraták játszanak a megoldás elodázására, ezáltal az államszervezet fizetésképtelenségére. Hasonló fizetésképtelenség utoljára 1995 végén volt az Egyesült Államokban.
A kongresszus előtt álló következő feladat az adósságplafon. A jelenleg 16,7 ezer milliárd dolláros korlátot Washington szerint október 17-ig éri el az Egyesült Államok. Feltéve persze, hogy az Obamacare-t nem spórolják ki a büdzséből, ami nyilvánvalóan komoly megtakarítást jelent. Ám ahogy a republikánusok a programmal kapcsolatban hajthatatlanok, úgy Obama az adósságplafon emelését utasítja el. Ha pedig nem születik megállapodás október végére valóban az államcsőd közelébe juthat az Egyesült Államok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.