BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Václav Klaus: Nem igaz, hogy Brüsszel jobban ért hozzá

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Tragikus hibának minősítette az új pénzügyi európai unióról szóló szerződés aláírását a cseh államfő.

"Meggyőződésem, hogy a közös pénznemről a közös pénzügyi politikára való áttérés tragikus tévedés" - jelentette ki Václav Klaus abban az interjúban, amelyet a Právo című baloldali lap közölt szerdán. Hozzátette: "Tragikus hiba volt már a közös pénznem létrehozása is, amit ma már szinte mindenki tud."

Az europesszimizmusáról elhíresült cseh köztársasági elnök leszögezte: "Tévedés a költségvetési felelősség paktumának nevezni ezt a szerződést." Szerinte ez a szerződés arról szól, hogy Brüsszelben úgy gondolják, ők bizonyos dolgokhoz jobban értenek, mint az uniós tagállamok. "Ez nem igaz" - húzta alá. 

A szigorú költségvetési fegyelmet előíró új pénzügyi európai unióról szóló szerződéshez hétfőn Brüsszelben az EU 25 tagállama csatlakozott, kivételt csak Nagy-Britannia és Csehország képez.

Klaus elnöki honlapján is kifejtette véleményét az új pénzügyi unióról. Elmondta: teljes mértékben támogatja Petr Necas kormányfőt, aki nem volt hajlandó aláírni a szerződést, mert az szerinte nem felel meg Csehország érdekeinek. "A pénzügyi unióra való áttérés újabb lépés az egyes európai országok szuverenitásának megszüntetéséhez" - mutatott rá Klaus.

A miniszterelnök hétfőn azt mondta: Csehországnak három "lényeges" kifogása van a pénzügyi unió mai formája ellen, s ez az oka annak, hogy nem csatlakozott a megállapodáshoz. Petr Necas konkrétan azt kifogásolta, hogy Csehországnak korlátozott lehetősége lenne részt venni az euróövezet csúcstalálkozóin, hogy a szerződés nem fordít kellő figyelmet az adósságkritériumra, illetve hogy Csehországban nem világos a dokumentum jóváhagyási folyamata. 

A kormányfő nem zárta ki, hogy Csehország később mégis csatlakozik a megállapodáshoz. "Kifogásaink nem azt jelentik, hogy később ne csatlakozhatnánk a szerződéshez" - jegyezte meg.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.