BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Heti másfél halálos munkabaleset

Bár az idei év első felében a tendenciamegtorpanni látszik, azért az utóbbi három évtizedben folyamatosan csökkena munkahelyi balesetek száma Magyarországon. A legtöbb halálos kimenetelű baleset még mindig az építőiparban és egyre inkább a mezőgazdaságban történik.

1990-ben még több mint 33 és fél ezren, az ezredfordulónmár alig több mint 28 ezren, 2010-ben pedig már „csak” húszezren szenvedtekmunkahelyi balesetet hazánkban. A csökkenés még látványosabb, ha dolgozókszámára vetítjük: míg a kilencvenes évek legelején ezer alkalmazottbólmég 44-et, 2010-ben már alig több mint hatot ért szerencsétlenség a munkahelyén.

A munkabalesetek számának mérséklődésével párhuzamosankevesebb a halálos kimenetelű szerencsétlenség is: 2000-ben még 151 ilyeneset volt, ezzel szemben tíz évvel később 95.

Ez a tendencia az idei esztendő első felében sem változott,ugyanakkor összességében több munkahelyi baleset történt, mit egy évvelkorábban – tudtuk meg a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) szóvivőjétől.Gedeon András azt mondta, ennek a megtorpanásnak az okát egyelőre nemlátják, az azonban biztos, hogy az utóbbi évtizedekre jellemző pozitívirányú változást több tényező együttesen magyarázza.

Egyrészt a munkáltatók is komolyabban veszik a munkavédelmielőírásokat, és azoknak mindinkább igyekeznek megfelelni. Erre ösztönziőket közvetve és közvetlenül a felügyelő hatóság is, hol a meggyőzésés a tájékoztatás, hol pedig a szankcionálás eszközeivel élve. Mint GedeonAndrás elmondta, tavaly volt az első év, amikor a felügyelőségek márnem csak munkaügyi, de munkavédelmi irányelvek mentén végezte ellenőrzőtevékenységét.

Munkabalesetek száma nemzetgazdasági áganként (2011)

Mezőgazdaság 663

Feldolgozóipar 2903

Gépipar 3348

Építőipar 864

Kereskedelem 2278

Bányászat 9

Szálláshely, vendéglátás 437

Szállítás, raktározás, posta, távközlés 2095

Az ennek során végzett „megelőző” intézkedések részekéntszabálytalanság esetén annak megszüntetésére kötelezik, mégpedig megadotthatáridővel a munkáltatót, vagy felfüggesztik egy veszélyes tevékenység,illetve munkaeszköz használatát.

A különböző bírságok (szabálysértési-, helyszíni-, eljárási-,illetve munkavédelmi bírság) az érdemi munkavédelmi határozatoknak általábancsupán 6-8 százalékát teszik ki: 2011-ben mintegy 170 millió forint bírságotszabtak ki a felügyelőségek. Két évvel korábban ennek csak az építőiparbanis több mint a kétszeresét rótták ki a hatóságok.

A Nemzeti Munkaügyi Hivatal adatai szerint a „legveszélyesebb”hely a munkabalesetek szempontjából a főváros: a 2011-ben bekövetkezetttöbb mint 17 ezer munkahelyi baleset majdnem egyhatoda Budapesten történt.De csaknem kétezer ilyen esetet regisztráltak Somogy megyében, és ezernéltöbbet Győr-Moson-Sopronban és Borsod-Abaúj-Zemplénben. Tavaly összesen80 üzemi baleset végződött halállal, 158 minősült súlyosnak.

A Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és MunkaügyiIgazgatóságának adataiból az is kiderül, hogy a legtöbbször az 500 fősnélnagyobb, illetve az 50 és 250 fős közötti cégek dolgozóit éri baleset.Leginkább a 25 és 44 év közötti férfiak szenvednek balesetet munka közben.

A legtöbbször a nagy építkezéseken történt balesetek kapnaknyilvánosságot, és nem véletlenül: az építőiparban fordul elő a legtöbbsúlyos és végzetes üzemi baleset (a tavalyi 80-ból 18). A másik ágazat,ahonnan ugyancsak évente több ilyen hír érkezik, a mezőgazdaság: az ittdolgozók közül tavaly 11 ember szenvedett halálos munkabalesetet.

A balesetek számát tekintve ugyanakkor a gépipar és afeldolgozóipar a legveszélyesebb hely, ezekben az ágazatokban következettbe tavaly a balesetek majdnem egyharmada, igaz, ezek nagyobb részt nemsúlyos sérülések. Ugyancsak veszélyes munkahelynek számít még a szállításés a raktározás, illetve a kereskedelem is.

A Nemzetgazdasági Minisztérium hétfőn közölte: a kormányáprilis 28-át a munkabalesetben elhunyt, megrokkant munkavállalók emléknapjáványilvánította.

Feldolgozóipar 2903

Gépipar 3348

Építőipar 864

Kereskedelem 2278

Bányászat 9

Szálláshely, vendéglátás 437

Szállítás, raktározás, posta, távközlés 2095 -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.