VILÁGGAZDASÁG Network

Mozilla Firefox alatt kezdőlapnak

×

Mozilla Firefox böngésző alatt, úgy tudja a VG.hu-t kezdőlapnak állítani, hogy az egér bal gombját nyomva tartva a címsor mellett levő VG ikont ráhúzza a kis házikó ikonnal jelölt kezdőlap gombra.

Belépés

×



Elfelejtett jelszó »

GAZDASÁG / INNOVÁCIÓ

A gazdasági válság nyomasztó és érthetetlen teher

Valóságközeli tudomány kell

2011. 11. 14. 05:00|Utolsó módosítás: 2011. 11. 14. 10:51|Gazdaság » Innováció
Kijózanodás Új megközelítést, új gondolkodásmódot tart szükségesnek Csaba László ahhoz, hogy a gazdaság válságjelenségei érthetővé s kezelhetővé váljanak.

Mik ezek?

×

A sorban látható gombokkal a webes közösségi hálózatokon - iWiW, Facebook - fejezheted ki egy kattintással tetszésedet vagy
oszthatod meg a cikkel kapcsolatos véleményedet ismerőseiddel.

"Tetszik" / "Like" gomb. Ezzel a gombbal a Facebookon fejezheted ki tetszésedet a cikkel kapcsolatban - üzenőfaladon
egyszerűen csak annyi jelenik meg, hogy kedveled ezt a cikket. Ha most éppen be vagy jelentkezve a Facebookra, akkor azt is
látod, hogy ismerőseid közül valakinek tetszett-e már ez az írás. Ha nem vagy bejelentkezve, a gomb megnyomása után ezt
egyszerűen megteheted. (Ez a gomb tényleg csak egy szimpla tetszésnyilvánítás - ha a cikkel kapcsolatban egyből véleményt is
megosztanál, akkor használd a cikk alatti szürke hátterű sorban található "Facebook" feliratot.)

"Megosztás az iWiW-en" gomb. Ezzel a gombbal a legnépszerűbb magyar közösségi oldalon, az iWiW-en tudsz tartalmat
megosztani. A felugró ablakban beírhatod véleményedet is, és ha épp nem vagy bejelentkezve, egyben azt is megteheted.

A Változó világ, útkereső gazdaság címmel tartott előadás a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat keretében hangzott el. A „nyilvános előadás” minősítésű esemény azt is jelezte, az Akadémia a tudományt közelebb kívánja vinni a mindennapokhoz. S mi lenne most közelebb hozzánk, mint a gazdasági válság, amely nyomasztó, érthetetlen teherként határozza meg az életet. A közgazdászprofesszor néhány tézist fogalmazott meg a világgazdaság s benne az Európai Unió helyzetével kapcsolatban, hangsúlyozva, a fejlemények rámutattak, hogy a közgazdászoknak is el kell gondolkodniuk azon, megfelelők-e az eddigi munkamódszerek, elméletek a fejlemények megértésére és kezelésére.

A cikk a hirdetés után folytatódik
Úgy vélte, nem. Ez a tudományág is megérett a változásra. Nem szerencsés, ha különböző időszakokban különböző divatáramlattá merevülő elméletek határozzák meg a gazdaságkutatók gondolkodását is. Így például a nagy és tartós fellendülés hatására már-már az lett az általános nézet, hogy a „partinak sosincs vége”, azaz a jólét egyre csak jobb lesz. Aztán vége lett. Most pedig amolyan világvége-hangulat vált általánossá, pedig ha válság van is, az még nem recesszió, mert összességében a világgazdaság – s benne a meghatározó országok gazdasága – növekszik. Igaz, lassuló mértékben.

„Valóságközeli tudományra van szükség” – szögezte le Csaba László , amikor arról beszélt, hogy a közgazdaság-tudományban időnként túl nagy szerepet kaptak a számok, a valóság modellezése. Így sokan elhitték, hogy a jövő kiszámítható, csak a megfelelő képletet, mérési módszert, modellt kell hozzá alkalmazni. Csaba László hangsúlyozta: a gazdaság is komplex rendszer, amelyben vannak nem mérhető elemek is, ezért nincs pontosan kiszámítható, előre látható működés sem.

A közgazdászprofesszor olyan elemekre utalt, mint a bizalom, a hit, a korrupció, s akad még sok olyan, az emberi szubjektumhoz köthető érzés, amely jelentősen befolyásolhatja az üzletet, a gazdaságot. Okosabb hát e tényezőket is figyelembe venni, azaz a közgazdászoknak a számok, modellek fetisizálása helyett hasznosabb az élethez közelíteni egy-egy jelenség értelmezésekor.


Két nagy veszély fenyegeti a szabad embereket, szabad társadalmakat – szögezte le Csaba László előadása zárógondolataként: a totális állam és a totális piac. A válság egyik negatív következménye az lett, hogy sok kis cég tönkrement, miközben a nagyok még nagyobbak lettek, óriási konglomerátumok hálózzák be a világot. Sokkal jobb lenne, ha emberi léptékű közösségek, munkaszervezetek is maradnának.

Szerző: Világgazdaság

Tetszett a cikk? Ossza meg!
 iWiW 

A cikk küldése e-mailben

×
Cikk címe:
Valóságközeli tudomány kell
Biztonsági kód
A fenti képen látható ellenőrzőkód:

Mehet

A *-al jelzett mezők kitöltése kötelező!

HOZZÁSZÓLÁSOK

Tisztelt Látogatónk!

 

Ha hozzá kíván szólni cikkeinkhez és még nem regisztrálta magát, ide kattintva megteheti.

Adatai megadása után a belépéshez szükséges jelszavát emailben küldjük el Önnek.

 

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

A hozzászólás mező nem fogad be HTML kódot, a sortöréseket automatikusan törli.
A képen látható ellenőrzőkód:
captcha
MEHET

Hozzászólásával együtt IP címe is rögzítésre kerül.

Részletes moderálási szabályzatunkat itt olvashatja.

BUX (zárva)

2012. május 21. 17:06
16 599,64
0.76%
A BÉT információi alapján az adatokat a Magyar Vendor szolgáltatja.
15 perccel késleltetett adatok!
  • Képgalériák
  • Videogalériák
  • Parlamenti ülésnap - Fotó: Darnay Katalin

  • HBLF pénzügyi csúcstalálkozó - Fotó: Kallus György

  • A világon egyedülálló véna alapú beléptetési rendszer bemutatása - Fotó: Darnay Katalin

  • Országgyűlési nap, Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter esküt tesz - Fotó: Darnay

  • Áder János beiktatása - Fotók: Kallus György

  • Áder János köztársasági elnökké választása - Fotó: Darnay Katalin

Előző
Következő
  • Magyar a világ két legjobb bárja

    Magyar a világ két legjobb bárja

  • Bóvliba vágtak minket - vox pop

    Bóvliba vágtak minket - vox pop

  • Mi bosszant minket a kgfb kampányban?

    Mi bosszant minket a kgfb kampányban?

  • MABISZ konferencia

    MABISZ konferencia

  • Mit gondolunk a végtörlesztésről?

    Mit gondolunk a végtörlesztésről?

  • Szemüveg nélküli 3D képernyő táblákhoz

    Szemüveg nélküli 3D képernyő táblákhoz

Előző
Következő

Állásajánlatok

Ki van válságban? A cég? A főnök? Dara Péter
ügyvezető igazgató
DEVISE Hungary
Bármilyen üzleti fórumon, rendezvényen, konferencián megfordulok, előkerül a válság szó, vagy az arra való hivatkozás. Hogy válság van-e vagy sem, azt mindenki másként érzi. Amint arról már korábban írtam, a helyzet nem egyértelmű, sokan egyszerűen bedőlnek a rémhíreknek, s csak válságban képesek gondolkodni. További írások itt találhatóak »
Nemzeti fejlesztési vágta Essősy Zsombor
vezérigazgató
MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt.
Homályos még, hogy a fejlesztés majdani irányait meghatározó tervek kinek az irányításával – NGM, NFM, KIM, NFÜ – készülnek el. Meggyőződésem, hogy (a korábbi versenylovas hasonlatnál maradva) jóval gyorsabban haladnánk előre, ha a négyből három zsoké sürgősen leszállna a nyeregből. További írások itt találhatóak »
Búcsúüzenet Oszkó Péter
ügyvezető igazgató
Portfolion
Úgy hiszem, semmi meglepő nincs abban, hogy a kormány nyilvánvaló gazdaságpolitikai kudarcai, az év végére újra beszakadó forintárfolyam, az állampapírok iránti kereslet elapadása miatt egyre kétségesebb finanszírozhatóság, a tönkretett növekedési pálya és a megrongált foglalkoztatási viszonyok tudatában évzáró aktusként újra előráncigálta Budai Gyulát. További írások itt találhatóak »
Jogszerű a hamburgeradó Bánki Orsolya
ügyvéd
ENWC
2011. szeptember 1-jétől ún. „népegészségügyi termékadó” terhel egyes üdítőitalokat, energiaitalokat, „előrecsomagolt cukrozott készítményeket”, sós snackeket és ételízesítőket. Az új adónem érezhetően drágítja majd a felsorolt élelmiszereket, emellett pedig számos jogi kérdést is felvet. További írások itt találhatóak »
Barcelonából jöttem… Mózes István
ügyvezető partner
ClientFirst Consulting Kft.
Idén szerencsém volt három kollégámmal együtt ellátogatni Barcelonába, a 12. MSPA (Mystery Shopping Providers Assosiation) Konferenciára. 42 ország közel 200 képviselője tette tiszteletét a találkozón, ahol a legfőbb téma természetesen a vevőkiszolgálás fejlesztése volt. További írások itt találhatóak »

Ingatlankereső