2013. április–júniusban a 15–74 éves munkanélküli férfiak száma 238 ezer fő volt, 29 ezer fővel kevesebb, mint a tavalyi év második negyedévben, munkanélküliségi rátájuk pedig 1,4 százalékponttal, 10,0 százalékra csökkent. A munkanélküli nők száma 211 ezerre nőtt, munkanélküliségi rátájuk 10,5 százalék volt, ami 0,2 százalékponttal magasabb az előző évinél (a változások mintavételi hibahatáron belüliek.)
A munkanélküliek 18 százaléka a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15–24 éves korosztályból került ki. A korcsoport 27,0 százalékos munkanélküliségi rátája 0,9 százalékponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban. A 25–54 évesek, azaz az ún. legjobb munkavállalási korúak munkanélküliségi rátája 0,7 százalékponttal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban (9,3 százalék), és az 55–64 éveseké is csökkenést mutatott (7,9 százalék), közölte a KSH.
A munkanélküliek 49,1 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 17,3 hónap volt.
A hét statisztikai régióból négyben (Közép-Magyarország, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl és Dél-Dunántúl) 10 százalék alatti a munkanélküliségi ráta. Az előző év azonos időszakához képest Nyugat-Dunántúlon, Észak-Alföldön és Dél-Alföldön emelkedett a munkanélküliség, míg a másik négy régiót csökkenő munkanélküliség jellemezte.
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal adatai szerint 2013. június végén 497 ezer fő volt a nyilvántartott álláskeresők összlétszáma, ez 5,2 százalékos mérséklődést jelent 2012 azonos időszakához képest.
A KSH szerint 2013 II. negyedévében 3 millió 931 ezer fő volt a foglalkoztatottak létszáma, 55 ezer fővel több, mint egy évvel korábban. A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája 1,1 százalékponttal emelkedett. „Némi szépséghibája ennek a számnak, hogy a növekményből 36 ezer új munkahely a közösségi szolgáltatásokban realizálódott, egy jelentős része vélhetően a közfoglalkoztatásnak köszönhetően” – vélekedett Oszlay András, a TakarékBank Közgazdasági Kutatási és Elemzési osztályának vezetője.
Nem szabad elfelejteni, hogy az év ötödik hónapjában közel 150 ezer közmunkást foglalkoztattak már.
A vizsgált időszakban a foglalkoztatottak 3 millió 931 ezer fős létszáma 1,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában mért értéket - közölte a KSH. Közülük 3 millió 899 ezer fő volt 15–64 éves, ami 60 ezer fős növekedést jelent az egy évvel korábbihoz képest. Az említett korcsoportot 58,3 százalékos foglalkoztatási arány jellemezte, ami 1,1 százalékponttal magasabb az előző év II. negyedévi értéknél.
2013. április–júniusban a 15–64 éves férfi népességből 2 millió 113 ezren voltak foglalkoztatottak, foglalkoztatási rátájuk 2,1 százalékponttal, 64,4 százalékra nőtt. A 15–64 éves nők közül 1 millió 786 ezren tartoztak a foglalkoztatottak közé, esetükben a foglalkoztatási ráta értéke 0,2 százalékponttal, 52,4 százalékra emelkedett.
A 15–24 éves korosztályból 219 ezren voltak foglalkoztatottak, 19,2 százalékos foglalkoztatási rátájuk 1,4 százalékponttal volt magasabb az előző év azonos időszakában mértnél. A legjobb munkavállalási korú, 25–54 éves, és az idősebb, 55–64 éves foglalkoztatottak száma is nőtt, foglalkoztatási rátájuk pedig 0,9, illetve 1,2 százalékponttal javult.
A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája Nyugat-Dunántúl kivételével valamennyi régióban emelkedett. A munkaerő-piaci szempontból legkedvezőbb helyzetben lévő Közép-Magyarországon 62,8 százalék, Nyugat-Dunántúl régióban 61,4 százalék volt a foglalkoztatottak aránya. 2013. április–júniusban az egyik legkedvezőtlenebb helyzetben lévő régió – Dél-Dunántúl – foglalkoztatási rátája emelkedett a legjelentősebben (3,4 százalékponttal) az előző év azonos időszakához képest, de a térségre még így is alacsony mértékű (56,0 százalék) foglalkoztatás jellemző. A foglalkoztatási ráta Észak-Magyarországon volt a legalacsonyabb, 51,2 százalék.
„A munkanélküliek száma az április-június időszak átlagában 449 ezerre csökkent, és bár ez egy erősen szezonális adat, mindenképpen a munkaerő-piaci helyzet javulását mutatja, hogy utoljára 2009 végén volt a munkanélküliek száma 450 ezer alatti” – emelte ki Oszlay.
„Továbbra is úgy látjuk, hogy bár a munkanélküliségi ráta még egy jó ideig nem tud lejönni az egyszámjegyű tartományba (vagyis 10 százalék alá), a foglalkoztatás bővülését is figyelembe véve a munkaerő-piaci folyamatok javulást tükröznek” – hangsúlyozta Oszlay.
„Nyilvánvalóan nem szabad túlértékelni a javulást, hiszen ennek egy jelentős része a közmunkaprogramokhoz köthető, amelyről még nem állapítható meg, hogy hosszú távon is segíthet-e a munka világába visszavezetni vagy abban megtartani az aktív népesség egy részét” – tette hozzá.
Összességében 2013 egészére 10,7 százalékos munkanélküliségi rátával számolnak a TakarékBank közgazdászai. „Bár ha a nemrég bejelentett extra téli közfoglalkoztatás program beindul, az enyhítheti a munkanélküliség év végi szezonális növekedésének mértékét, és ebben az esetben 1-2 tized százalékponttal még alacsonyabb lehet az éves átlagos munkanélküliség” – prognosztizálta Oszlay.
A Nemzetgazdasági Minisztérium hétfőn közölte, hogy a 2013-2014. évi téli átmeneti időszakra 200 ezer fő álláskereső közfoglalkoztatásba történő bevonásáról döntött a kormány.
„Az igazi munkahelyeket csak a gazdaság növekedése teremtheti meg” – mondta a hónapban korábban a Világgazdaság körkérdésében Pataki Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke. „Azzal, hogy a kormány most kiterjeszti a közfoglalkoztatás programját, lényegében elismeri, hogy valódi bővülés nem várható az igazi munkahelyek számában, előrelépésre csak a közfoglalkoztatás keretein belül lehet számítani” – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.