A 841,8 milliárdos hiánycél 40,3 százaléka teljesült február végéig.
Az NGM szerint a 2012. és 2013. év költségvetése havi lefutása tekintetében fel kell hívni a figyelmet arra, hogy az egyes adónemeket érintő változások következtében (néhány adónemből származó bevételi előirányzat csökkent, bizonyos adónemek megszűntek, illetve módosultak, másrészt új adónemek kerültek bevezetésre) a két időszak összehasonlítása mindezen tényezők torzító hatásának kiszűrése nélkül nem lehetséges.
Bevételek
A központi költségvetés február havi bevételei az előző év azonos hónapjához képest 80,9 milliárd forinttal nagyobb összegben alakultak. A magasabb teljesülés hátterében egyrészt egyes adóbevételek – főként az általános forgalmi adó - előző évet meghaladó befizetései, másrészt pedig a központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok magasabb összegű bevételei állnak.
Kiadások
A központi költségvetés február havi kiadásai 36,7 milliárd forinttal magasabb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos hónapjában, mely elsősorban a költségvetési szervek és szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásainak idei nagyobb összegű teljesülésével függ össze.
A költségvetési szervek kiadásainak alakulásában kiemelt szerepet játszanak a 2012. május 1-jétől, valamint a 2013. január 1-jétől átvett önkormányzati intézmények kiadásai.
Kamategyenleg
A kamatkiadások 2013 februárjában 277,0 milliárd forintot tettek ki, 9,8 milliárd forinttal kevesebbet, mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig közel 5,4 milliárd forintos szintet értek el, 2,6 milliárd forinttal kevesebbet az előző évinél. A nettó kamatkiadás (271,6 milliárd forint) így összességében 7,2 milliárd forinttal tér el az előző év hasonló időszakához képest, mely döntően a kamatfizetések éven belüli eltérő lefutásával magyarázható.
TB Alapok
A társadalombiztosítási alapok 2013. február havi 11,2 milliárd forintos szufficitje a Nyugdíjbiztosítási Alap 1,1 milliárd forintos, valamint az Egészségbiztosítási Alap 10,1 milliárd forintos többletéből tevődik össze. 2012. február hónapjában az Alapok együttes hiánya 3,7 milliárd forintot tett ki. A különbség elsősorban bevételi oldalon jelentkezett, az előző évinél magasabb összegben teljesültek többek között a Nyugdíjbiztosítási Alap szociális hozzájárulási adó- és járulékbevételei, az egészségügyi hozzájárulások, valamint az Egészségbiztosítási Alap költségvetési támogatásai, térítései is. Ez utóbbi jogcím a 2013. évtől már a munkahelyvédelmi akciótervvel összefüggő hozzájárulásokat is tartalmazza.
Elkülönített állami pénzalapok
Az elkülönített állami pénzalapok február havi 12,2 milliárd forintos többlete az előző év azonos hónapjához képest kedvezőtlenebb lett, a havi szufficit 2,1 milliárd forinttal elmaradt a tavalyi év azonos havi értékétől. Az alapok összes bevétele 6,4 milliárd forinttal, kiadása pedig 4,3 milliárd forinttal kisebb összegben teljesült. A bevételek közül a Központi Nukleáris Pénzügyi Alap bevételeiből és a Nemzeti Foglalkoztatási Alap szakképzési hozzájárulás bevételéből folyt be kevesebb. Továbbá az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékból kisebb bevétel származott, ezen felül az Alap a szociális hozzájárulási adóból az idén már nem részesül.
Bevételek
Február hónapban a társasági adóból a központi költségvetésben 19,4 milliárd forint bevétel keletkezett, mely a 22,2 milliárd forintos befizetés és a 2,8 milliárd forint kiutalás különbözeteként képződött. Az egyenleg a tavalyi év azonos időszakához képest 5,2 milliárd forinttal teljesült alacsonyabban.
A hitelintézeti járadék jogcímen a központi költségvetésben 0,5 milliárd forint bevétel realizálódott.
A cégautóadóból február hónap során 1,0 milliárd forint bevétel teljesült, mely a 2012. év azonos időszakát 43,4 százalékkal haladta meg.
Az energiaellátók jövedelemadója címén az év második hónapjában a központi költségvetésben 45,9 millió forint bevétel keletkezett. Ez az összeg 963,7 millió forinttal tér el a 2012. év azonos időszakában keletkezett bevételtől. Az eltérés a tavalyi kiugróan magas, szokásostól eltérő teljesülés következménye – részletezi az NGM.
Februárban az általános forgalmi adóból 215,7 milliárd forint bevétele keletkezett a költségvetésnek, ami az egy évvel korábbi összeget 42,1 milliárd forinttal múlta felül. A túlteljesülés hátterében a kiutalási határidőre vonatkozó szabályok változása áll. A kiutalási határidő 45 napról 75 napra emelkedett.
A jövedéki adóból realizált bevétel február hónapban 64,1 milliárd forintot tett ki, amely az egy évvel korábbi bevételhez képest 1,6 milliárd forinttal, 2,4 százalékkal magasabb volt.
A távközlési adóból február hónapban 3,0 milliárd forint bevétele származott a költségvetésnek. A távközlési adó 2012. július 1-jétől hatályos adónem, az első befizetési kötelezettség 2012. szeptemberben keletkezett.
A pénzügyi tranzakciós illeték mérlegsoron a költségvetésnek február hónapban 13,4 milliárd forint bevétele keletkezett. Az új adónem 2013. január 1-jétől került bevezetésre.
A tranzakciós illetékből 301 milliárdos bevételre számít egész évben a kormány, ugyanakkor februárig mindössze 13,4 milliárd, vagyis a terv 4,4 százaléka teljesült.
„Az első havi bevételek valóban kedvezőtlenebbül alakultak az időarányosan várt bevételekhez képest, azonban egy hónap adatai alapján még korai lenne az égész évre vonatkozóan következtetéseket levonni” – válaszolta egy kérdésre Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára online sajtótájékoztatóján.
„Tekintettel arra, hogy egy idén bevezetett adónemről van szó, amelynek alapjáról a korábbi adatszolgáltatások alapján havi adatok nem álltak rendelkezésre – egyelőre nem ismert a befizetések pontos szezonális lefutása sem” – magyarázta a helyettes államtitkár.
„A költségvetés helyzetének megítélésekor az összes bevétel és az összes kiadás alakulását figyelembe kell venni. Így egy-egy tétel alul-, vagy felülteljesülése nem határozza meg a költségvetés egészének alakulását” – vélte Banai, hozzátéve, hogy az évközi kockázatok kezelésére az idei költségvetési törvény 400 milliárd forintnyi extra tartalékot tartalmaz.
A személyi jövedelemadó államháztartási szintű bevétele február hónapban 123,0 milliárd forint volt, amely a 125,1 milliárd forintos bruttó befizetés és a 2,1 milliárd forintos kiutalás egyenlegeként képződött - írta az NGM.
A kisadózók tételes adójából a 74,3 milliárd forintos éves tervhez képest februárig 1,85 milliárd folyt be, ami az előirányzat 2,5 százaléka. A kisvállalati adóból a 130 milliárdos éves tervből februárig 426 millió teljesült, ami az előirányzat 0,3 százaléka.
Tekintettel arra, hogy a két új átalányadót (kiva, kata) a várakozáshoz képest kevesebben választották, így összességében több adóbevétel várható – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Banai Péter Benő.
Az NGM helyettes államtitkára kifejtette: a kata és a kiva előirányzatain kevesebb, a szociális hozzájárulási adó, a társasági adó és más adónemek esetén nagyobb bevétel prognosztizálható.
Kiadások
Az egyedi és normatív támogatásokra fordított kiadások összege februárban 17,4 milliárd forintot tett ki. Az összegből a kifizetések - 31,1 millió forint kivételével, amely a mecseki uránbányászok baleseti járadékainak és egyéb kártérítési kötelezettségeinek átvállalása jogcímén történt - a helyközi személyszállítási közszolgáltatások költségtérítése keretei között teljesültek.
A szociálpolitikai menetdíj-támogatásra fordított kiadások februárban 7,3 milliárd forintot tettek ki, amely összeg 22,7 százalékkal marad el az előző év azonos időszakában történt teljesítés értékétől.
A lakásépítési támogatásokra fordított kiadások februárban 2,8 milliárd forintot tettek ki, amely összeg alig negyede (26 százalék) az előző év azonos időszakában történt teljesítés értékének.
A költségvetési szervek kiadásai februárban 255,3 milliárd forintot tettek ki, amely 20,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi kiadásokat. Ebben szerepet játszottak a 2012. május 1-jétől, illetve a 2013. január 1-jétől átvett önkormányzati intézmények kiadásai.
Kamatkiadásokra 2013. februárban 277,0 milliárd forintot fordított a költségvetés. Ez két részből tevődik össze: a forintban fennálló adósság és követelések kamatából, valamint a devizában fennálló adósság és követelések kamatából. A forintban fennálló adósság és követelések 239,5 milliárd forint összegű kamatterhét az államkötvények után fizetendő 221,8 milliárd forintos, a kincstárjegyek után fizetendő 17,4 milliárd forintos, valamint a forinthitelek után fizetendő 0,3 milliárd forintos terhek jelentették. A kamatkiadások további része kötődött a devizában fennálló adóssághoz, 37,5 milliárd forinttal terhelve februárban a költségvetést. Ennek nagyobb része a devizakötvények kamatához kapcsolódik (31,2 milliárd forint). A devizahitelek kamata pedig 6,3 milliárd forintot tett ki. A kamatkiadások az egy évvel korábbihoz képest 3,4 százalékkal csökkentek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.