BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elszaladni látszik a deficit

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

Egy negyedév alatt három negyedévnyi hiány – így summázható az államháztartás helyzete a pénzügyi tárca által tegnap közzétett adatok alapján. A friss előrejelzés szerint ugyanis március végére a deficit 650 milliárd forint fölé nő, ez a közel 880 milliárd forintos éves célkitűzés háromnegyede. Erre tegnap Varga Mihály, a Fidesz szakpolitikusa is felhívta a figyelmet, hozzátéve: e folyamatok alapján jó esély van arra, hogy április végére összejön az éves deficitcélnak megfelelő hiány.

Ennek ellenére a József nádor téren egyelőre ragaszkodnak az eredeti, a GDP arányában 3,8 százalékos hiánycélhoz, az első negyedévi adatokat pedig egyszeri tételekkel magyarázzák. A kórházak finanszírozása 40 milliárd, a MÁV-é pedig 20 milliárd forintos összeget visz el, a közszféra keresetkiegészítésére további 10 milliárd forintot kell fordítani az első negyedévben. Tetemes összeg a kamatkiadások 55 milliárd forintos „megugrása” is.

Katona Tamás pénzügyi államtitkár tegnap beszélt arról is, hogy az előrejelzések szerint folynak be az adó- és járulékbevételek az államkasszába. Ez az áfa, a jövedéki adó és a személyi jövedelemadó esetében igaz is, a társasági és a regisztrációs adó terén azonban komoly elmaradás tapasztalható az első kéthavi adatok szerint. Előbbiből tavaly február végére 80 milliárd forint folyt be – az év elején már megszüntetett különadót is figyelembe véve –, míg az idén csak 44,3 milliárdnál jár ez az összeg.

Bár lapunk kérdésére a tájékoztatón azt a választ kaptuk, hogy a PM-ben nem tartják szükségesnek az állami kezességvállalások beváltását fedező előirányzat megemelését, a 20,4 milliárd forintos előirányzatból február végéig már ki kellett fizetni 3,8 milliárd forintot. Tavaly az első két hónapban csak 1,8 milliárd forint terhelte a büdzsét ezen a címen. Vannak azonban „kellemes meglepetések” is: a magánnyugdíjpénztárakból visszalépők már eddig is közel 90 milliárd forintot hoztak a költségvetésnek, Végh Szabolcs szakállamtitkár pedig tegnap rámutatott: még március és április folyamán is folyhatnak be összegek a büdzsébe ezen a címen.

Katona Tamás tegnap részletesen beszámolt arról, hogy az államháztartási törvény szerint az országgyűlési választások első fordulója előtt 15 nappal a kormány részletes tájékoztatást ad az állami pénzügyek állásáról. Megjegyezte: már 30 nappal a választások előtt elkészítik ezt a tájékoztatót, de előbb – a mai nap folyamán – az Állami Számvevőszékhez kerülnek a dokumentumok, amely felülvizsgálja azokat.

Négy évvel ezelőtt, a választások előtt a kormány eltitkolta, meghamisította a gazdasági adatokat, és úgy tűnik, az idén is hasonló helyzet kezd kialakulni – vélekedett ugyanakkor Varga Mihály, a Fidesz alelnöke. Kijelentette: az általa vezetett gazdasági tényfeltáró bizottság elsőként a büdzsédeficit alakulását veszi górcső alá. A vitának minden bizonnyal újabb löketet ad, hogy a tegnapi PM-tájékoztatón kiderült: bár a márciusi költségvetési főszámokat a tárca április 7-én közzéteszi, a részletes adatokat csak a választások első fordulója után publikálják. A PM azonban tegnap külön konzultációs lehetőséget ajánlott fel Varga Mihály részére, amelyre a jövő héten kerülne sor. KR

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.