VILÁGGAZDASÁG Network

Mozilla Firefox alatt kezdőlapnak

×

Mozilla Firefox böngésző alatt, úgy tudja a VG.hu-t kezdőlapnak állítani, hogy az egér bal gombját nyomva tartva a címsor mellett levő VG ikont ráhúzza a kis házikó ikonnal jelölt kezdőlap gombra.

Belépés

×



Elfelejtett jelszó »

GAZDASÁG / MAKROGAZDASÁG

NGM: a tavalyi pénzforgalmi hiány a GDP 6,2 százaléka

2012. 1. 23. 18:42|Utolsó módosítás: 2012. 1. 23. 19:40|Gazdaság » Makrogazdaság
Az államháztartás központi alrendszerének pénzforgalmi hiánya a GDP 6,2 százalékát teszi ki, miközben az európai uniós módszertan szerint számolt államháztartási egyenleg az egyszeri tételekkel együtt előreláthatólag mintegy 976 milliárd forintos többletet mutat, amely a GDP 3,5 százaléka - felelte az MTI kérdésére Banai Péter Ernő a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára hétfőn, miután a szaktárca publikálta az államháztartás tavalyi részletes mérlegét.

Mik ezek?

×

A sorban látható gombokkal a webes közösségi hálózatokon - iWiW, Facebook - fejezheted ki egy kattintással tetszésedet vagy
oszthatod meg a cikkel kapcsolatos véleményedet ismerőseiddel.

"Tetszik" / "Like" gomb. Ezzel a gombbal a Facebookon fejezheted ki tetszésedet a cikkel kapcsolatban - üzenőfaladon
egyszerűen csak annyi jelenik meg, hogy kedveled ezt a cikket. Ha most éppen be vagy jelentkezve a Facebookra, akkor azt is
látod, hogy ismerőseid közül valakinek tetszett-e már ez az írás. Ha nem vagy bejelentkezve, a gomb megnyomása után ezt
egyszerűen megteheted. (Ez a gomb tényleg csak egy szimpla tetszésnyilvánítás - ha a cikkel kapcsolatban egyből véleményt is
megosztanál, akkor használd a cikk alatti szürke hátterű sorban található "Facebook" feliratot.)

"Megosztás az iWiW-en" gomb. Ezzel a gombbal a legnépszerűbb magyar közösségi oldalon, az iWiW-en tudsz tartalmat
megosztani. A felugró ablakban beírhatod véleményedet is, és ha épp nem vagy bejelentkezve, egyben azt is megteheted.

Az államháztartás éves mérlegéből kitűnik, hogy 2011-ben a pénzügyi szervezetek különadójából 186,5 milliárd (az előirányzat 100 százaléka), az ágazati különadókból 171,9 milliárd forint (az előirányzat 107 százaléka) összesen 358,4 milliárd érkezett a költségvetésbe.

A cikk a hirdetés után folytatódik
Ugyancsak egyszeri bevételként számolható a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból származó két bevételi tétel: 95,6 milliárd és 363,4 milliárd forint, ez utóbbi a módosított előirányzatnál 70 milliárddal kevesebb. A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból származó összes bevétel 459 milliárd forint volt.

A 2011. évi egyszeri bevételi (speciális) tételek összege: 817,4 milliárd forint.    

A részletes adatok szerint az államháztartás 2011. évi pénzforgalmi hiánya - a helyi önkormányzatok nélkül - 1.734,4 milliárd forint volt, az éves eredeti előirányzat mintegy 2,5-szeresével, a törvényi módosított előirányzat 110 százalékával egyenlő.

Decemberben az államháztartás deficitje 486,5 milliárd forint volt.

A tavalyi hiány 157,3 milliárd forinttal haladja meg a törvény által módosított 1.577,1 milliárd forint összegű előirányzatot. (Az eredeti, 2011. évi pénzforgalmi előirányzat 687,4 milliárd forint hiányt írt elő.)

Az NGM közleménye szerint ennek kialakulásában egyszeri tételek játszanak szerepet, amelyek összesen 1.114,6 milliárd forint kiadással jártak.

Az egyszeri tételek közül a Mol részvények vásárlása 498,6 milliárd forintot, az Európai Bizottság döntése alapján történő áfa-visszatérítés 250 milliárd forintot, a Magyar Fejlesztési Bank tőkeemelése 120 milliárd forintot, a MÁV Zrt. adósságának átvállalása 50 milliárd forintot, a megyei önkormányzatok adósságának átvállalása 196 milliárd forintot jelentett.

Az egyszeri tételek nélkül az államháztartás - helyi önkormányzatok nélküli - hiánya 619,8 milliárd forintot tett ki, ami valamivel kedvezőbb az eredeti előirányzatnál (687,4 milliárd forint).

A szaktárca közleménye rögzíti: az államháztartás  helyi önkormányzatok nélküli 2011. évi pénzforgalmi hiányának alakulása megerősíti azt, hogy az államháztartás 2011. évi kitűzött - az eredeti költségvetésben nem szereplő egyszeri tételek nélküli - eredményszemléletű hiánycélja (a GDP 2,94 százaléka) a várakozásoknak megfelelően várhatóan teljesül.

Az NGM helyettes államtitkára az MTI on-line feltett kérdésére, miszerint a 2011. évi törvényi előirányzat miért lett 1.577,1 milliárd forint a korábban közölt 1.517.1 milliárd forint helyett, azt a választ adta, hogy tavaly év végén a 2011. évi költségvetési törvény módosításával – a hitelezési aktivitás bővítése, így a gazdasági növekedés elősegítése érdekében - a Magyar Fejlesztési Bank 60 milliárd forintos újabb tőkejuttatásban részesült. Emiatt módosultak a költségvetés főösszegei.

Egy másik újságírói kérdés arra vonatkozott, hogy mi az oka annak, hogy a tervezett mértéknél kisebb utalás érkezett a költségvetésbe a nyugdíjreform-alapból. A központi költségvetésbe a tervezett 95 milliárd, a Nyugdíjbiztosítási Alapba viszont a tervezett 433 milliárd forinttal szemben csak 363,4 milliárd folyt be. Banai Péter Ernő válasza szerint az eredetileg jóváhagyott költségvetés a Nyugdíjbiztosítási Alap egyensúlyos pozíciójával számolt. Az alap bevételeinek és kiadásainak tervezetthez képest jobb alakulása miatt a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból kisebb átutalás is elegendő volt a nullszaldó biztosításához. A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapnál maradó forrás így az államadósság csökkentésére fordítható.

Szerző: MTI

Tetszett a cikk? Ossza meg!
 iWiW 

A cikk küldése e-mailben

×
Cikk címe:
NGM: a tavalyi pénzforgalmi hiány a GDP 6,2 százaléka
Biztonsági kód
A fenti képen látható ellenőrzőkód:

Mehet

A *-al jelzett mezők kitöltése kötelező!

HOZZÁSZÓLÁSOK

  • 4. Kjos42012. 1. 24. 08:05

    Kurva gyors az a naszad. De valakinek surgosen meg kelkene forditania.

    Jelentem a moderátornak!
  • Jelentem a moderátornak! ×

    NGM: a tavalyi pénzforgalmi hiány a GDP 6,2 százaléka


    Kurva gyors az a naszad. De valakinek surgosen meg kelkene forditania.

    Biztonsági kód
    A fenti képen látható ellenőrzőkód:

  • 3. zsoszta2012. 1. 23. 20:35

    1. MérlegElőd2012. 1. 23. 20:31

    Ők jól állnak, elég sokat tettek zsebre és dugtak a klientúra zsebébe.
    Folyamatos megszorítások, adóemelések voltak tavaly, és emellett ekkora bazi nagy hiány.

    HOL A LÉ ELVTÁRSAK?

    Jelentem a moderátornak!
  • Jelentem a moderátornak! ×

    NGM: a tavalyi pénzforgalmi hiány a GDP 6,2 százaléka


    1. MérlegElőd2012. 1. 23. 20:31

    Ők jól állnak, elég sokat tettek zsebre és dugtak a klientúra zsebébe.
    Folyamatos megszorítások, adóemelések voltak tavaly, és emellett ekkora bazi nagy hiány.

    HOL A LÉ ELVTÁRSAK?

    Biztonsági kód
    A fenti képen látható ellenőrzőkód:

  • 2. zsoszta2012. 1. 23. 20:31

    Matolcsyt el kell kergetni!

    Ne várja meg, amíg szurokba és tollba nem hempergetik!

    Orbán gazdpolja MEGBUKOTT!

    Jelentem a moderátornak!
  • Jelentem a moderátornak! ×

    NGM: a tavalyi pénzforgalmi hiány a GDP 6,2 százaléka


    Matolcsyt el kell kergetni!

    Ne várja meg, amíg szurokba és tollba nem hempergetik!

    Orbán gazdpolja MEGBUKOTT!

    Biztonsági kód
    A fenti képen látható ellenőrzőkód:

  • 1. MérlegElőd2012. 1. 23. 20:31

    Oszt erre mondják a kormánypárt fanjai, hogy jól állunk. (???)

    Jelentem a moderátornak!
  • Jelentem a moderátornak! ×

    NGM: a tavalyi pénzforgalmi hiány a GDP 6,2 százaléka


    Oszt erre mondják a kormánypárt fanjai, hogy jól állunk. (???)

    Biztonsági kód
    A fenti képen látható ellenőrzőkód:

Tisztelt Látogatónk!

 

Ha hozzá kíván szólni cikkeinkhez és még nem regisztrálta magát, ide kattintva megteheti.

Adatai megadása után a belépéshez szükséges jelszavát emailben küldjük el Önnek.

 

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

A hozzászólás mező nem fogad be HTML kódot, a sortöréseket automatikusan törli.
A képen látható ellenőrzőkód:
captcha
MEHET

Hozzászólásával együtt IP címe is rögzítésre kerül.

Részletes moderálási szabályzatunkat itt olvashatja.

BUX (zárva)

2012. május 22. 17:05
16 747,55
0.89%
A BÉT információi alapján az adatokat a Magyar Vendor szolgáltatja.
15 perccel késleltetett adatok!
  • Képgalériák
  • Videogalériák
  • Parlamenti ülésnap - Fotó: Darnay Katalin

  • HBLF pénzügyi csúcstalálkozó - Fotó: Kallus György

  • A világon egyedülálló véna alapú beléptetési rendszer bemutatása - Fotó: Darnay Katalin

  • Országgyűlési nap, Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter esküt tesz - Fotó: Darnay

  • Áder János beiktatása - Fotók: Kallus György

Előző
Következő
  • Magyar a világ két legjobb bárja

    Magyar a világ két legjobb bárja

  • Bóvliba vágtak minket - vox pop

    Bóvliba vágtak minket - vox pop

  • Mi bosszant minket a kgfb kampányban?

    Mi bosszant minket a kgfb kampányban?

  • MABISZ konferencia

    MABISZ konferencia

  • Mit gondolunk a végtörlesztésről?

    Mit gondolunk a végtörlesztésről?

  • Szemüveg nélküli 3D képernyő táblákhoz

    Szemüveg nélküli 3D képernyő táblákhoz

Előző
Következő

Állásajánlatok

Ki van válságban? A cég? A főnök? Dara Péter
ügyvezető igazgató
DEVISE Hungary
Bármilyen üzleti fórumon, rendezvényen, konferencián megfordulok, előkerül a válság szó, vagy az arra való hivatkozás. Hogy válság van-e vagy sem, azt mindenki másként érzi. Amint arról már korábban írtam, a helyzet nem egyértelmű, sokan egyszerűen bedőlnek a rémhíreknek, s csak válságban képesek gondolkodni. További írások itt találhatóak »
Nemzeti fejlesztési vágta Essősy Zsombor
vezérigazgató
MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt.
Homályos még, hogy a fejlesztés majdani irányait meghatározó tervek kinek az irányításával – NGM, NFM, KIM, NFÜ – készülnek el. Meggyőződésem, hogy (a korábbi versenylovas hasonlatnál maradva) jóval gyorsabban haladnánk előre, ha a négyből három zsoké sürgősen leszállna a nyeregből. További írások itt találhatóak »
Búcsúüzenet Oszkó Péter
ügyvezető igazgató
Portfolion
Úgy hiszem, semmi meglepő nincs abban, hogy a kormány nyilvánvaló gazdaságpolitikai kudarcai, az év végére újra beszakadó forintárfolyam, az állampapírok iránti kereslet elapadása miatt egyre kétségesebb finanszírozhatóság, a tönkretett növekedési pálya és a megrongált foglalkoztatási viszonyok tudatában évzáró aktusként újra előráncigálta Budai Gyulát. További írások itt találhatóak »
Jogszerű a hamburgeradó Bánki Orsolya
ügyvéd
ENWC
2011. szeptember 1-jétől ún. „népegészségügyi termékadó” terhel egyes üdítőitalokat, energiaitalokat, „előrecsomagolt cukrozott készítményeket”, sós snackeket és ételízesítőket. Az új adónem érezhetően drágítja majd a felsorolt élelmiszereket, emellett pedig számos jogi kérdést is felvet. További írások itt találhatóak »
Barcelonából jöttem… Mózes István
ügyvezető partner
ClientFirst Consulting Kft.
Idén szerencsém volt három kollégámmal együtt ellátogatni Barcelonába, a 12. MSPA (Mystery Shopping Providers Assosiation) Konferenciára. 42 ország közel 200 képviselője tette tiszteletét a találkozón, ahol a legfőbb téma természetesen a vevőkiszolgálás fejlesztése volt. További írások itt találhatóak »

Ingatlankereső