Egyetlen bizonyítékot sem talált az APEH arra nézve, hogy az úgynevezett hosszú byte-ok éjszakáján valóban adattörlés történt volna a hivatal számtógépes rendszerében - közölte Király László György. Az APEH elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta: összesen négy különböző vizsgálat indult annak kiderítése érdekében, hogy 1998 őszén módosította-e valaki több Fideszhez közeli cég adózással összefüggő adatait. A vizsgálatokat összegző zárójelentés szerint nem találhatók jogosulatlan adatváltoztatásra utaló jeleket, s a papíralapú dokumentumok, illetve a számítógépes adatállomány tartalma is minden esetben megegyezik. Az ellenőrzést végzők szerint ezek egyidejű és nyom nélküli megváltoztatására nem volt mód, illetve erre utaló jelek nem is kerültek elő. Emellett a vizsgált cégek adótartozása sem volt olyan mértékű, amely ilyen kockázatvállalást tett volna indokolttá. Ezt erősítette meg vizsgálatában a Hunaudit Kft. nevű független szakértő cég is, így az adóhivatal csak érdemi új adatok esetén tér vissza az ügy vizsgálatára.
Ezzel szemben az APEH szakértői még vizsgálják, hogy a szervezet egyik volt elnöki tanácsadója 1999-ben összesen 386 magánszemélyről - köztük politikusokról és újságírókról -, illetve gazdasági társaságokról kért le adatokat. A volt tanácsadó egyelőre nem reagált az adóhatóság megkeresésére, hogy milyen célból hajtotta végre az adatlekérdezéseket. Az APEH vezetői azt feltételezik, hogy ezek egy része nem volt célhoz kötött, azaz felmerülhet a jogosulatlan adatkezelés gyanúja. Az adóhatóság az elmúlt hetekben levélben tájékoztatta az ügyről az érintetteket. Közülük eddig 56-an járultak hozzá, hogy nyilvánosságra hozzák kilétüket, akiknek az adatait az APEH várhatóan napokon belül felteszi honlapjára. (NIG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.