Néhány napja már nem kell arra figyelnie a Magyar Nemzeti Banknak (MNB), hogy viszonylag erős szinten maradjon a forint árfolyama – segítve az államadósság év végi csökkenését –, így lassan akár újabb monetáris élénkítés is érkezhet. A Nomura szakértői úgy kalkulálnak, hogy a mostani 313–316 közötti kurzusról az idei év végére 325-ig eshet a forint az euróval szemben. Ezt arra a feltételezésre építik, hogy a Matolcsy György vezette jegybank 3-3,5 százalék felett szeretné tartani a gazdasági növekedést, amihez lazíthat a monetáris kondíciókon, és nincs ellenükre a deviza gyengülése sem. Szakértők szerint még inkább az állampapírok vásárlása felé terelhetik a bankokat, miközben a kamatot tartósan alacsonyan tarthatják, így a reálkamat negatívvá válhat az infláció emelkedésével.
Azzal minden elemző egyetért, hogy az MNB szinte mindent hajlandó megtenni a gazdaság élénkítésének érdekében, és most már a devizahitelek magas állománya sem gátolja ebben. A klasszikus magyarázat alapján tehát valóban könnyen gyengülhet a forint az MNB politikája nyomán, hiszen a jegybanki lazítás az árfolyam esését okozza. Ráadásul a jegybank már nemcsak az inflációra koncentrál, hanem arra is, hogy nyereséges legyen, így még inkább érdekelt abban, hogy a forint erősödése ellen tegyen.
Korompay Gábor, a Raiffeisen devizakereskedője szerint sok minden függ attól, hogy a Federal Reserve (Fed) milyen ütemben emeli a kamatot. Az idei lépések nagymértékben befolyásolják a tőkeáramlást: ha az amerikai jegybank gyorsan szigorít, akkor több tőke távozhat a feltörekvő piacokból – ami a forintra is negatív hatással lenne –, ha lassabban, akkor kevesebb.
Az MNB célját gátolja, hogy nagyon kedvezőek a hazai makroszámok. A külkereskedelmi többlet tavaly rekordmagas – 8 milliárd euró közelében – lehetett, és idén sem várható az aktívum érdemi csökkenése, miközben a folyó fizetési mérleg gigantikus többlete sem tűnhet el egyhamar. Mindez a külső adósság csökkenése mellett komoly támaszt nyújt a forint árfolyamának. Ha ez nem lenne elég, akkor a büdzsé is jól alakul: a költségvetés eredményszemléletű deficitje az ezredforduló óta nem volt olyan alacsony, mint tavaly, és a GDP-arányos államadósság ha lassan is, de csökken. Mindezek miatt elemzők szerint Magyarország idén kikerülhet a befektetésre nem ajánlott, úgynevezett bóvli kategóriából két hitelminősítőnél is, ami vonzóbbá teheti az állampapírokat több befektető számára is. Éppen ezek miatt várja a TakarékBank azt, hogy 303-ig is erősödhet a forint év végére az euróval szemben.
A monetáris mellett azonban a világgazdasági bizonytanságok sem szólnak a forint mellett. „A felminősítés átmenetileg segítheti a forintot, de a lassú gyengülés lehet a fő trend” – mondta a Világgazdaságnak Korompay Gábor, aki nem hiszi, hogy 310 alatt lehet hosszú távon a kurzus. „A Fed mellett a kínai lassulás is kockázatot jelent” – mondja a szakértő, mindez pedig elérheti a feltörekvő piacokat is.
Aki viszont a forint erősödését szeretné látni, az vessen egy pillantást a złotyval szembeni kurzusra. A lengyel fizetőeszközzel szemben jól teljesít a forint, és ez így is maradhat. „Most ők lettek a rosszfiúk” – mondta Korompay, utalva az új kormány a gazdaságpolitikájára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.