BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Igazodás a tényleges kiadásokhoz

„Az önkormányzati feladatok támogatása közelebb fog állni a valósághoz és a tényleges kiadásokhoz fog igazodni – mondta lapunknak a jövő évi büdzsé tervezetéről Tállai András, a Világgazdaság mai önkormányzatokról szóló konferenciájának előadója

„Az önkormányzatoknak jövőre egyrészt összegszerűen is több pénz jut majd a 2014. évi költségvetés tervezete szerint és a támogatások feladatokhoz kötése is sokkal közelebb fog állni a valósághoz, a tényleges kiadásokhoz fog igazodni" – nyilatkozta lapunknak a Belügyminisztérium önkormányzatokért felelős államtitkára. Tállai András, a mai Világgazdaság Önkormányzatok 2014 – A nagy változások következménye című konferenciájának egyik előadója szerint a jövő évi büdzsé könnyebbséget fog jelenteni az önkormányzatoknak.

A jövő évi tervezet szerint az önkormányzatoknak 67 milliárd forinttal fog több jutni az idei évhez képest. Ennek a pluszforrásnak a jelentős részét a pedagógus életpályamodell bevezetésének várható költségei adják, ami mintegy 24,3 milliárd forint, valamint az idei mintegy 6,8 milliárdos költség is beépül a jövő évi büdzsébe. Tállai szerint még kiemelkedik három tétel a ténylegesen több forrást jelentő tételek közül. az egyik az elektronikus útdíj bevezetése miatt 10 milliárdos kerettel kompenzálják teljes mértékben az önkormányzatok bevételkiesését. A szabályozás szerint a fuvareszközzel rendelkezők levonhatják az e-útdíj 7,5 százalékát az iparűzési adóból és gépjárműadóból is kedvezményt kapnak a meghatározott műszaki feltétellel rendelkező járművek.

A másik 10 milliárdos tétel az adósságkonszolidációban nem résztvevő, mintegy 1200, ezer fő alatti lélekszámú település támogatása, amire majd a büdzsé elfogadása után fog belügyminiszteri rendelet születni. „Ezeknek az önkormányzatok fejlesztési támogatást fognak kapni, s várhatóan minden évben hasonló, vagy ennél nagyobb összeg fog rendelkezésre állni" – mondta Tállai. Az idén is voltak pályázatok, amikor az adósságkonszolidációban nem résztvevő településeknek nem volt szükség önerő a fejlesztéseknél, idén 43 önkormányzat nyert el ilyen pályázatot.

Egy harmadik 10 milliárdos tétel a fejezeti tartalék emelésének összege. Ezen kívül az uniós fejlesztési pályázati források többletére van még 3 milliárd forint, a kisebb kulturális támogatásokra 220 millió, egyes önkormányzati feladatokhoz kapcsolódó támogatásokra 300 millió, s az egyéb feladatok támogatására 1,3 milliárd forint van nevesítve feladat a jövő évi tervezetben.

„Az a mintegy 17,4 milliárd forint, amit az idén két miniszteri rendelettel, öt tételben adtunk többletfinanszírozásként az önkormányzatoknak, bele fog épülni alaptámogatásként a 2014. évi büdzsébe" – emelte ki Tállai. Így például az iparűzési adó beszámítás, a gyermekétkeztetés, a szociális gyermekjóléti feladatok, a helyi közlekedés és a megyei intézményfenntartó központoktól (MIK) átvett intézmények többlettámogatása 2014-ben már alapösszegként épül be a jövő évi feladatokba.

„Teljesen új módon lesz a helyi iparűzési adó beszámítása" – hangsúlyozta Tállai. Nem egyformán fogják kezelni azokat a településeket, akiknek jelentős helyi adóbevételei vannak, vagy pedig egyáltalán nincsenek. Aki nem tudja a feladatokra szánt központi forrásokat helyi adóbevételből kipótolni azoknak az állam ezt megteszi. Közel 40 milliárdra nő az a tartalék, mely révén alanyi jogon segítik majd azokat a településeket, melyek nem képesek ellátni feladataikat. Az államtitkár szerint igazságosabb, reálisabb lesz a településüzemeltetési támogatás is. Az új rendszer szerint település kategóriákat állítottak fel és a 2012-es beszámoló alapján az alsó és a felső 10 százalékot kivéve átlagértéket számoltak arra, hogy mennyibe kerül egy-egy feladat (utak, közvilágítás karbantartása, zöldterületek, temetők gondozása) ellátása. „A jövő évi büdzsé alapvetően arról fog szólni, hogy azok az önkormányzatok, amelyek alacsony lélekszámúak, s nincs helyi adóbevételük, azok magasabb támogatáshoz fognak jutni, hogy az alapfeladataikat állami forrásból el tudják látni" – hangoztatta Tállai.

Szeptember végén zárult le az a pályázat, mely alapján a települések jelezték egyedi problémáikat a feladatok forráshiányával kapcsolatban. Mintegy 61 milliárdot igényelt 1900 önkormányzat. Jelenleg tart az elbírálás a 18,5 milliárdos keret szétosztásáról.

Mérlegelik az újabb adósságkonszolidációt

A kormány fontolgatja, hogy az adósságkonszolidációnak lenne egy esetleges második üteme is az 5000 fő feletti lélekszámú települések esetében – mondta Tállai András. Az államtitkár szerint, ha ez realitássá válik, akkor módosító javaslattal fog bekerülni a jövő évi büdzsébe. A még megmaradó adósságállomány mintegy 450 milliárd forint. Tállai szerint ez mind pénzintézettel szemben fennálló tartozás, nincsenek benne lízingszerződések. Ennek mintegy négyötöde lehet fejlesztési, s mintegy egyötöde működési hitel.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.